Urządzenie przemieniające promienie słońca w energię – brzmi intrygująco, prawda? Sprawdź, jak działa instalacja fotowoltaiczna umożliwiająca korzystanie z czystej energii pozyskanej ze słońca w naszych domach i firmach.

Niewyczerpana energia pozyskiwana ze słońca

Fotowoltaika to proces produkowania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego – niewyczerpanego, darmowego źródła energii. Ten rodzaj OZE jest powszechnie wykorzystywany jako źródło energii w prywatnych domach, ale również budynkach firm i zakładów przemysłowych. Fotowoltaika we Wrocławiu oraz w innych dużych i małych miastach to fakt! Obecnie instalacje słoneczne można zamontować niemal wszędzie, a tym samym cieszyć się ekologiczną, wydajną energią właściwie w każdym miejscu.

Rozwiązanie to pozwala uniezależnić się od zewnętrznych dostawców prądu, a tym samym zyskać niezależność od stale rosnących cen za energię. Panele solarne są ponadto ekologiczne – pomagają zmniejszyć emisyjność oraz spowolnić postępujące niszczenie i zanieczyszczanie środowiska naturalnego.

Gdzie powstaje energia w panelach fotowoltaicznych?

Wytwarzanie energii elektrycznej z promieni słonecznych to proces odbywający się etapami. Głównym elementem instalacji są moduły fotowoltaiczne składające się z ogniw. To w ogniwach zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, które powoduje, że energia pozyskiwana ze słońca przekształca się w prąd stały. Każde ogniwo to układ zbudowany z materiału półprzewodnikowego, przewodzącego ładunek elektryczny na skutek działania czynników zewnętrznych, np. w postaci promieniowania słonecznego albo temperatury. Do produkcji ogniw zazwyczaj wykorzystuje się krzem. Grupa modułów, która zasila jeden falownik, tworzy panel fotowoltaiczny.

instalacja fotowoltaiczna

Jak energia ze słońca trafia do gniazdek?

Prąd, który powstaje w modułach, jest przekazywany do falownika przekształcającego go w prąd zmienny cechujący się parametrami zgodnymi z tymi, jakie mają domowe gniazdka. Zadaniem falownika jest ponadto kontrola pracy instalacji fotowoltaicznej. Na bieżąco dostosowuje on parametry wytwarzanego prądu do specyfikacji sieci w domu. Ponadto monitoruje inne parametry, które mogą być przydatne do analizowania działania fotowoltaiki. W chwili wykrycia jakiejkolwiek awarii automatycznie się wyłącza.

Zdarza się, że instalacja wytwarza za dużo energii względem zapotrzebowania gospodarstwa domowego czy zakładu pracy. W takim przypadku nadmiar energii jest zwykle przekazywany do sieci elektroenergetycznej. Jeśli jednak panele solarne wytwarzają zbyt mało energii, w związku z czym instalacja nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania na prąd, wówczas brakująca różnica zostaje wyrównana energią pobieraną z sieci.

Na efektywność i wydajność fotowoltaiki wpływają różne czynniki, w tym zwłaszcza odpowiednie dopasowanie instalacji do potrzeb użytkowników, dobór modułów renomowanej marki oraz wybór doświadczonej, godnej zaufania firmy, która je zamontuje. Panele fotowoltaiczne we Wrocławiu instalują profesjonaliści z firmy Systemy Pasywne. Sprawdź ich ofertę i wybierz instalację odpowiednią do Twojego domu lub firmy.