Rozwój miast w ostatnich czasach potrafi zaskakiwać. Mimo, że nie jest to temat przewodni ostatnimi czasy, wielu ludzi interesuje się nowo powstałymi budynkami lub przebudową tych już istniejących. Wśród miłośników architektury padają pytania: który budynek jest najwyższy?, ile pięter ma najwyższy budynek na świecie?, w jaki sposób powstają takie wysokie budynki? W poniższym artykule przybliżymy listę najwyższych budynków, którymi szczyci się Europa oraz wspomnimy o krajowym sukcesie, który znajduje się obecnie w Warszawie.

Najwyższe budynki w Europie

Skąd tak naprawdę wziął się pomysł na stawianie jak najwyższych budynków? Przede wszystkim chciano zmniejszyć zagospodarowanie przestrzeni poprzez kolejne dodawanie pięter. Dzięki temu więcej biur mogło zmieścić się w jednym budynku, a przemieszczanie się po mieście powinno w rezultacie stać się łatwiejsze – w myśl tej zasady miasta nie rozrastały się na szerokość, tylko na wysokość. Takim tokiem myślenia budowano kiedyś przede wszystkim w Nowym Jorku i Chicago. Wykazano jednak, że wysokie budynki mają swoje wady, głównie przez niekorzystny wpływ na otoczenie na dole. W związku z tym zaczęto projektować budowle które, im wyższe, tym bardziej smuklejsze. 

Również rywalizacja między krajami ma tutaj spory wpływ na decyzje architektów. Powstałe rankingi najwyższych budowli tylko napędzały kolejnych inwestorów do coraz bardziej odważnych projektów.

Obecnie podium najwyższych budowli zajmuje Rosja: dwa znajdują się w Moskwie, jeden w Petersburgu. 

Łachta Centr w Petersburgu

Jest to numer jeden w kategorii najwyższych budynków w Europie. Jego wysokość osiąga 462 m., a liczba kondygnacji (w mowie potocznej pięter) wynosi 86. Został oddany do użytku w 2018 roku i obecnie pełni funkcję kompleksową o przeznaczeniu biurowo-usługowym. Koszt budowy inwestycji wyniósł $1,8 miliarda, o $3 miliardy więcej niż najwyższy budynek świata (Burj Khalifa). 

Wieża Federacji w Moskwie

Na drugim miejscu uplasowała się Wieża Federacji, która w dniu dzisiejszym mierzy 374,7 m., natomiast posiada 95 kondygnacji. Oddana do użytkowania w 2015 roku w celu biurowym, natomiast kryzys finansowy w latach 2007-2009 ostatecznie wstrzymał budowę. Jedna z wieży tego budynku wpisała się do Księgi Rekordów Guinnessa dzięki najwyżej na świecie położonemu zegara cyfrowego. Mierzy on 30 m. szerokości i 12 m. wysokości, a zainstalowany został 230 m. nad ziemią. Warto wspomnieć również o pożarze w 2012 roku, który zniszczył górną część budowli.

OKO w Moskwie

Trzecim najwyższym budynkiem w Europie jest OKO znajdujące się w Moskwie. Mierzy 354 m. i liczy 85 kondygnacji. Jest to kompleks dwóch wieżowców, który pełni funkcję centra biurowo-mieszkaniowego. Budowę ukończono w 2015 roku. 

Polski wieżowiec Varso Tower zaraz na podium!

Nie bez powodu wyżej wymieniliśmy pierwszą trójkę najwyższych budowli w Europie. Okazuje się bowiem, że już niedługo Polska znajdzie się całkiem ich całkiem blisko i zajmie 5 miejsce w rankingu. A to wszystko za sprawą iglicy zamontowanej na budynku Varso Tower w Warszawie. Ale po kolei. 

W grudniu 2020 roku główna część prac konstrukcyjnych wieżowca Varso Tower dobiegła końca i stał się on wtedy jednym z najwyższych budynków w Polsce. 230 metrów wysokości i 53 pięter z pewnością postawiło wyzwanie pozostałym inwestorom drapaczy chmur. 

Ponadto, warto również wspomnieć o jego praktycznej stronie. Varso Tower posiada liczne rozwiązania zapewniające oszczędność energii, komfort i bezpieczeństwo przyszłych pracowników i użytkowników powierzchni. Potwierdzone zostało to certyfikatami BREEAM oraz WELL na najwyższym poziomie. 

Varso Tower będzie posiadało pełne zieleni lobby, które skutecznie zachęci odwiedzających do spędzenia tam czasu. Na szczycie wieżowca będzie można podziwiać panoramę miasta. Dwa tarasy widokowe znajdą się na wysokości 205 metrów oraz 230 metrów, a na piętrach 46, 47 i 48 zostanie otwarta restauracja z widokiem na Warszawę. 

No dobrze, ale co z tą iglicą? Po jej zamontowaniu mierząc 310 metro Varso Tower stał się najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej. Ale nie tylko! Budynek Warszawy pojawił się również w rankingu europejskim najwyższych budynków, gdzie na piątym miejscu dumnie reprezentuje naszą stolicę.

Iglica ma ważną cechę architektoniczną. Takie zwieńczenie budynku nadaje mu przede wszystkim. Pełni również funkcję użytkową. Wewnątrz niższej części iglicy znajdują się windy, które będą wwozić turystów na taras widokowy. Wiadomo już, że na wyższej części będzie możliwy montaż anten telekomunikacyjnych.

Całe przedsięwzięcie ma zostać ukończone w 2022 roku, gdzie budynek zostanie oddany do użytku po przejściu koniecznych przeglądów.