Urządzanie sypialni to nie lada wyzwanie. Musi być pięknie, funkcjonalnie, a przede wszystkim na lata! Warto więc poświęcić kilka chwil na zastanowienie się, jakie drewno wybrać na łóżko do sypialni, aby służyło Ci jak najlepiej.

Sosna, dąb, buk? Czym się różnią poza kolorem i ceną? Czy w ogóle warto analizować ten temat? Czy nie lepiej po prostu kupić pierwsze lepsze łóżko w korzystnej cenie? Omawiamy temat poniżej, zapraszamy do lektury.

Czy rodzaj drewna wybranego na meble ma znaczenie?

Nawiązując do początkowych rozważań, zastanowimy się, czy rodzaj drewna na meble ma znaczenie? 

W zależności od wysokości budżetu, wystroju mieszkania oraz oczekiwań, każdy może dokonać innego wyboru drewna. Wiele osób w ogóle nie decyduje się na meble drewniane, wybierając z oszczędności meble z płyt, a nie prawdziwych desek.

Warto jednak przeznaczyć wyższy budżet na meble, aby móc kupić drewniane łóżko, które posłuży przez długie lata. Prawdziwe drewno z polskich lasów cenimy za naturalne piękno i wysoką trwałość.

To, jakie drewno ostatecznie wybierzesz, zależy od następujących czynników:

  • wystroju: naturalne drewno ma swój kolor i niebarwione, a wyłącznie lakierowane, będzie uzupełniać wnętrze swoją wrodzoną urodą. Warto brać pod uwagę kolor drewna podczas szukania mebli do sypialni,
  • różne rodzaje drewna mogą też charakteryzować się tym, że są stosunkowo lekkie, inne należą do ciężkich i masywnych. Ten aspekt również może wpłynąć na ostateczny wybór, 
  • budżet: sosna należy do tańszych surowców, natomiast dąb uznawany jest za luksusowy i musisz być gotowy na dużo wyższe koszty, jeśli marzy Ci się dębowe małżeńskie łoże. 

Te i inne kwestie mogą wpływać na finalny wybór, jakiego dokonasz, urządzając sypialnię. 

Łóżko do sypialni – z jakiego drewna będzie najlepsze?

Zastanówmy się jeszcze, jakie łóżko, a dokładniej wykonane z jakiego rodzaju drewna będzie najlepsze do sypialni?

W pomieszczeniu zaaranżowanym klasycznie i elegancko będzie się świetnie prezentować szlachetny dąb. Meble  dębowe, w tym łóżka, charakteryzują się najwyższą wytrzymałością, ponieważ dąb jest twardym materiałem. Łóżko dębowe będzie masywne, ciężkie i może dominować w przestrzeni.

Twarde bukowe drewno prezentuje się delikatniej, ma jasny odcień, ale jest niemal tak trwałe jak dąb. Chętnie wybiera się bukowe łóżka do sypialni nowoczesnych oraz dziecięcych. 

Również lekkie meble sosnowe są świetnym wyborem w sypialni. Łóżka z tego surowca są funkcjonalne, niezbyt masywne, a ich złoty kolor wpasowuje się w większość wnętrz. Sosna ma niższą trwałość, niż dąb i buk, co sprawia, że jest tańsza. Na jej korzyść przemawia także antystatyczność oraz fakt, że jest naturalnym surowcem, który polecamy dużo bardziej niż meble z płyt. 

Gotowe projekty, czy łóżko na zamówienie?

To, czy zdecydujesz się na gotowy projekt, czy łóżko na zamówienie, również sprowadza nas do kwestii finansowej. Oczywiście gotowe łóżko ze sklepowego magazynu jest tańsze, niż dzieło stolarskie wykonywane na wymiar. 

Można jednak subtelnie połączyć obie możliwości. Obecnie w sklepach internetowych możesz zamówić łóżka drewniane wykonane z wysokiej jakości bezsęcznych desek, które jednocześnie możesz dostosować do swoich potrzeb. Polega to na indywidualnym wyborze wybarwienia mebla czy stelaża. 

Warto pochylić się nad takimi perełkami, by zaaranżować wymarzoną sypialnię według własnego pomysłu.