Nie da się ukryć, że zapewnienie sobie najwyższego, możliwego komfortu cieplnego dla wielu z nas jest oczywistym priorytetem. Wobec tego często wiele inwestujemy w różnorodne systemy grzewcze, a w większości z nich podstawę stanowi nic innego jak kocioł gazowy. To właśnie on będzie stanowił całe serce ogrzewania i jednocześnie zapewniał nam wysokim komfort. Wobec tego warto wiedzieć, że na rynku można obecnie dostać kotły gazowe zarówno jedno- jak i dwufunkcyjne. Które więc warto wybrać?

Kocioł gazowy jednofunkcyjny- jak działa?

Kocioł gazowy jednofunkcyjny to jedno z prostszych i bardziej popularnych urządzeń, jakie dostępne są na rynku. Jest to kocioł o niezwykle jasnym przeznaczeniu- ma on przede wszystkim ogrzewać pomieszczenia i zapewnić domownikom najwyższy komfort cieplny. Nie da się ukryć, że kotły te wyróżniają się zwykle niską ceną, a także dość kompaktowymi wymiarami. Niemniej jednak nie podgrzewają one wody użytkowej, gdyż jak sama nazwa wskazuje, mają spełnić jedyne jedną funkcję. Ze względu jednak na brak konieczności obsługi, a także bardzo niskie koszty związane z eksploatacją, takie kotły rzeczywiście są często stosowanym rozwiązaniem.

Kocioł gazowy dwufunkcyjny- co go wyróżnia?

Przeciwieństwem kotła gazowego jednofunkcyjnego jest oczywiście model dwufunkcyjny. Jest to kocioł, który- jak sama nazwa wskazuje- ma wypełniać dwie funkcje. Co się do nich zalicza? Otóż w pierwszej kolejności jest to nic innego jak standardowe ogrzanie pomieszczeń. Z kolei drugą funkcją tych kotłów jest również podgrzanie ciepłej wody użytkowej. Warto jednak mieć na uwadze to, że w przypadku takich kotłów dwufunkcyjnych występuje pewna zależność. Mianowicie jeśli zachodzi zapotrzebowanie zarówno na ciepłą wodę użytkową, to właśnie ona zostanie podgrzana w pierwszej kolejności. Dopiero w następnej kolejności, kocioł zajmie się ogrzewaniem pomieszczenia. Kotły te również są bezobsługowe i- jak łatwo można się domyślić- zapewniają o wiele większą funkcjonalność.

Który kocioł gazowy warto jest wybrać?

Tak naprawdę wybór kotła gazowego uzależniony będzie tylko i wyłącznie od naszych potrzeb i preferencji. Do niewielkich mieszkań w bloku zwykle polecane są kotły jednofunkcyjne, które mają kompaktowe rozmiary. Z kolei w przypadku domów, gdzie występuje duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową, to właśnie modele dwufunkcyjne o wiele lepiej spełnią swoją rolę. Kotły można również dopasować pod względem własnych możliwości budżetowych, a także i miejsca, w którym mają być one zamontowane.