Podczas remontów lub budowy, często stykamy się z problemem powstawania nadmiernych ilości gruzu. Utylizacja go przysparza wystarczająco dużo problemów, ale gdzie go magazynować? Tradycyjne worki najczęściej nie nadają się do przetrzymywania gruzu, gdyż materiał z którego są wykonane jest za cienki. Jeżeli chcemy pozbyć się gruzu, możemy wybrać jedno z dwóch rozwiązań – specjalnie przystosowane do tego kontenery lub worki typu Big Bag, których konstrukcja pozwala na przechowywanie materiałów tego typu bez ryzyka uszkodzenia.

Kontenery na gruz

Kontenery na gruz to solidne, duże pojemniki wykonane z metalu. Najczęściej może zamówić je wraz z usługa kontenerowego wywozu gruzu co oznacza, że firma zewnętrzna dostarczy kontener na tern naszej posiadłości, a następnie, po zapełnieniu go, kontener zostanie odebrany. W przypadku gdy gruz jest szczególnie duży lub ciężki, firmy oferują również możliwość załadowania kontenera odpadami.

Kontener posiada jednak kilka zasadniczych wad. Po pierwsze, jest rozwiązaniem dużym i na terenie naszej posesji zabiera sporo wolnej przestrzeni. Ponadto mamy ograniczone możliwości przemieszczania go ze względu na samą wagę pojemnika, a więc musimy skorzystać z usług profesjonalnej firmy transportowej, która go dostarczy, a następnie zabierze. Warto też pamiętać, że rozpiętość cenowa w przypadku wynajęcia kontenera często zależy od jego finalnej wagi wraz z zawartością, a często trudno przewidzieć ile dokładnie odpadów będziemy chcieli zutylizować.

Worki na gruz

Obecnie na rynku coraz większą popularność i uznanie zyskują Big Bag – worki zaprojektowane, aby stanowiły wygodną alternatywę do magazynowania oraz transportu wielkogabarytowych materiałów i przedmiotów.

Worki Big Bag to tym materiałowego, elastycznego kontenera, który nadaje się do przetrzymywania najróżniejszych materiałów ze względu na swoją odporność. Są idealne zarówno do transportu gruzu jak i przechowywania wszelkich sypkich materiałów np. piasku, granulatów czy nawet węgla i chemikaliów. Dodatkowo są zaprojektowane w sposób pozwalający na magazynowanie ich bez utraty miejsca. Poszczególne modele różnią się również sposobem napełniania, aby ich używanie było jak najbardziej komfortowe. Większość firm posiada w swojej ofercie zarówno worki jednorazowe jak i wielorazowe, które mogą być wielokrotnie wykorzystywane w zależności od bieżącego zużycia. Worki tego typu dodatkowo posiadają zaczepy, które usprawniają ich transport. Wykonane są z tkanin polipropylenowych, które są niezwykle wytrzymałe.

Do największych zalet worków typu Big Bag należy przede wszystkim ich stosunkowo nieduży rozmiar. Powoduje to, że nawet na niewielkiej przestrzeni można je magazynować. Warto z nich skorzystać, jeżeli mamy niewielką ilość gruzu do utylizacji.

Jak przechowywać gruz – podsumowanie

Głównym kryterium wyboru sposobu magazynowania gruzu powinno być to, jaką ilość materiału musimy zutylizować. W przypadku, kiedy ilości są duże, a transport ich na własną rękę może być problematyczny, łatwiejszym, lecz droższym rozwiązaniem będzie wynajęcie kontenera. Jeżeli ilość gruzu nie jest duża, bądź po prostu potrzebujemy wygodnego sposobu jego przechowywania, worki Big Bag będą świetnym rozwiązaniem.

Źródło zdjęc: freepik.com