Aranżacja wnętrz opiera się na szeregu zasad, do których warto się zastosować, by stworzyć przyjazne i funkcjonalne pomieszczenie. Projekt powinien obejmować zarówno większe elementy inwestycji, jak przyłącza, instalacje, meble oraz te mniejsze – akcesoria, dodatki i elementy wykończenia w postacie klamek, listew przypodłogowych i listew progowych.

1. Klamki – jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Klamki są elementem, który powinien być skomponowany z drzwiami i pasować do nich stylem. Klasyczne drzwi we wnętrzach tradycyjnych, w stylu cottage czy boho będą dobrze wyglądały z klamkami na szyldach. Nowoczesne aranżacje w mieszkaniach high-tech, w których najczęstszym wyborem są nowoczesne, proste skrzydła będą lepiej wyglądać z klamkami o nieskomplikowanych, kanciastych liniach i surowym wykończeniu. Klamkę należy dopasować do wstawionych już drzwi, żeby uniknąć rozczarowania możliwą dysproporcją. Duże, masywne drzwi potrzebują klamki o większych rozmiarach niż delikatne, jasne jednoskrzydłowe drzwi o standardowych wymiarach.

2. Listwy przypodłogowe.

Listwy przypodłogowe są istotnym elementem, który powinien być jednocześnie nierzucający się w oczy, ale dopełniający harmonię wykańczanego pomieszczenia. Wymienia się je jedynie w trakcie remontu lub cyklinowania podłogi, dlatego kluczowy jest trwały materiał i wysoka jakość. W większości wnętrz sprawdzą się proste, wysokie listwy bez żłobień, wykonane z drewna lub MDF. Takie listwy stosuje się także do posadzek kamiennych i gresowych. Listwy przypodłogowe nie powinny kontrastować z wnętrzem, więc barwę można dopasować do kolorystyki ścian lub podłogi.

3. Listwy progowe – stosować czy nie?

Chcąc połączyć ze sobą podłogi dwóch pomieszczeń najczęściej stosowane są listwy progowe – metalowe lub z tworzywa sztucznego. Dzięki listwom można zniwelować różnicę poziomów między podłogami, zakryć nieestetyczną szparę czy nierówno przycięte kafle podłogowe. Bogata kolorystyka pozwala na idealne zgranie listwy z drewnianą podłogą, dzięki czemu uzyskuje się jednolitą powierzchnię. Okazuje się, że coraz popularniejsze jest wypełnienie przestrzeni dylatacyjnej przy pomocy specjalnego korka, używanego najczęściej do łączenia podłogi drewnianej klejonej z płytkami gresowymi.

Choć listwy progowe czy klamki nie są artykułami, o których myśli się na początku planowania aranżacji mieszkania, warto o nich pamiętać, bo potrafią doskonale zaakcentować i podkreślić charakter wnętrza. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na https://katalog-24.pl/.