Ze względu na przymus rezygnacji z tradycyjnego źródła światła, jakim są klasyczne żarówki tradycyjne, zmuszeni jesteśmy rozglądnąć się za dostępnymi alternatywami. Wybierając odpowiednie dla naszych potrzeb oświetlenie, ostatecznie staniemy przed wyborem pomiędzy żarówkami halogenowymi i ledowymi. Dokonując wyboru, powinniśmy mieć świadomość wad i zalet poszczególnych rozwiązań. W artykule porównamy ze sobą te rodzaje oświetlenia.
Żarówki halogenowe
Żarówki halogenowe mają podobną zasadę działania i budowę do żarówek tradycyjnych. Są to żarówki wolframowe z bańką wypełnioną gazem szlachetnym z domieszką halogenu. Mogą się one pochwalić o wiele większą od nich wydajnością, sięgającą nawet blisko 70% więcej emitowanego światła. Zużywają przy tym od 30 do 60% mniej energii i odznaczają się żywotnością ponad 2000 godzin. Lampy halogenowe są termicznym źródłem światła, co oznacza, że przepływ energii elektrycznej powoduje wzrost temperatury żarnika, który w ten sposób zaczyna świecić. Skutkuje to nie najlepszą wydajnością, która, choć wciąż większa od klasycznych żarówek, jest stosunkowo niska – większość energii elektrycznej jest przekształcana w ciepło. Żarówki halogenowe dają bardzo żółte światło, co może ograniczać ich zastosowanie. Dobrze sprawdzą się w sytuacjach, w których potrzebne jest mocne i jasne oświetlenie.
Żarówki LED w porównaniu do halogenowych
Żarówki LED coraz mocniej wypierają z rynku inne rodzaje oświetlenia. Diody LED wykorzystują półprzewodniki do emitowania światła w procesie elektroluminescencji. W przeciwieństwie do halogenów mają bardzo dużą wydajność, sięgającą nawet 90%, bowiem prawie cała dostarczana im energia elektryczna przekształcana jest w światło. „Mają przy tym bardzo niski pobór prądu i nie grzeją się” – podkreśla specjalista z firmy MKJB Krzysztof Mucha. Są w stanie pochwalić się bardzo dużą żywotnością, sięgającą nawet 30 lat ciągłej pracy. Żarówki LED mogą emitować światło w każdym możliwym kolorze, a nawet mieć opcję łatwej zmiany barwy, zależnie od upodobań użytkownika. Dzięki małemu rozmiarowi mogą być stosowane w bardzo wielu miejscach – w pomieszczeniach prócz głównego oświetlenia mogą funkcjonować również jako dodatkowe oświetlenie dekoracyjne.
Żarówki LED zależnie od zapotrzebowań mogą być produkowane w wielu kształtach i mocach świecenia. Obudowy żarówek mogą być wykonane z różnych materiałów – szkła lub tworzysz sztucznych, dzięki czemu mogą być wyprodukowane z o wiele trwalszych i bezpieczniejszych tworzyw, a ewentualne uszkodzenie żarówki nie jest szkodliwe dla środowiska, ponieważ nie zawiera ona w sobie żadnych szkodliwych substancji.