Posiadając działalność gospodarczą, w której jako przedsiębiorcy dokonujemy jakiejkolwiek sprzedaży na rzecz osób fizycznych – potrzebujemy kasy fiskalnej, aby móc odpowiednio zarejestrować sprzedaż. Wiele osób jednak zastanawia się nad tym, czy działalność pod postacią firmy budowlanej wymaga posiadania kasy. Jak to wygląda? Czy faktycznie kasa fiskalna jest potrzebna w firmie budowlanej?

Kto powinien posiadać kasę fiskalną?

Zakłada się, że taki sprzęt powinien posiadać każdy przedsiębiorca. Zapis ten znajduje się w ustawie o podatku od towarów i usług. Możliwe są jednak odstępstwa od obowiązku posiadania kasy fiskalnej, ale kogo one tak naprawdę dotyczą? Aby mieć pewność, że firma, którą prowadzimy ma prawo być zwolnioną z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, warto jest zajrzeć do rozporządzenia Ministra Finansów. Może się bowiem okazać, że prawo od zwolnienia z kasy fiskalnej mogłoby nas dotyczyć, jeśli obroty w naszej firmie nie przekraczają ustalonego limitu.

Ciężko jednak się nie zgodzić z tym, że zdecydowana większość przedsiębiorców musi posiadać kasę fiskalną, niezależnie od wykonywanej działalności. Bez znaczenia jest bowiem, czy prowadzimy praktykę lekarską, gabinet fryzjerski czy sklep internetowy – zwykle obowiązek posiadania kasy będzie nas dotyczył.

Czym w zasadzie jest kasa fiskalna?

Chociaż na co dzień mamy kontakt z kasami fiskalnymi, to jednak nie każdy będzie w stanie przytoczyć jej dokładną definicję. Czym więc jest? Najprościej byłoby ją określić, jako urządzenie do rejestrowania obrotu. To właśnie ona pozwala na zapisywanie przychodów, obliczanie kwoty podatku dochodowego oraz VAT. Kasy fiskalne służą bowiem nie tylko samym przedsiębiorcom, którzy dzięki nim mogą uporządkować dane związane z przychodami. Urządzenia te służą również państwowym organom kontrolnym oraz samym klientom, którzy dzięki nim mogą otrzymać dokument podsumowujący zakupy.

Kasa fiskalna online – czym jest?

Chociaż kasa fiskalna Wrocław kojarzy nam się z dosyć prostym urządzeniem, które wyposażone jest w niezbędne funkcje, to jednak z roku na rok kasy fiskalne zdają się dotrzymywać kroku rozwijającej się coraz bardziej technologii. Wyposażone są już od długiego czasu w łącze WI-FI oraz LAN. Najnowszą funkcją jest jednak możliwość wysyłania danych do organów państwowych. Urządzenie bowiem raz lub więcej razy dziennie może przesłać dane z kasy prosto do Centralnego Repozytorium Kas. Aby móc odpowiednio korzystać z takiej funkcjonalności niezbędny jest internet, natomiast ci przedsiębiorcy, którzy nie mają możliwości zapewnienia stałego łącza w swojej firmie – mogą zaopatrzyć się w kasy z modemem GSM oraz dedykowanym internetem.