W dzisiejszych czasach fotowoltaika cieszy się bardzo dużą popularnością, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na to, aby skorzystać z takiego właśnie rozwiązania. Jednakże, kiedy już podejmiemy decyzję o tej inwestycji, to powstaje pytanie, jak wybrać odpowiednią firmę fotowoltaiczną. Przede wszystkim powinna cieszyć się dobrą reputacją i wykonywać swoją pracę bezpiecznie, aby nie doszło do uszkodzenia dachu, a instalacja była w pełni wydajna. Dobra firma umieści panele w odpowiednim miejscu, gdzie będzie największe nasłonecznienie. Jednakże, jak wybrać tą najlepszą?

Koniecznie sprawdź, czy dana firma rzeczywiście istnieje

Na rządowych serwisach, takich jak na przykład KRS, czy też CEIDG, znajdziemy wiele ważnych informacji o podmiotach gospodarczych, które zostały zarejestrowane w naszym kraju. W przypadku niektórych firm, możemy znaleźć również historie ich finansów. Takie informacje na pewno są w stanie powiedzieć nam bardzo dużo na temat danej firmy. Jeżeli zależy nam na tym, aby wybrać najlepszą firmę, to koniecznie powinniśmy skorzystać z serwisu energetyka polska. Wystarczy, że wyślemy stosowny email, a dostaniemy listę rzetelnych firm, które instalują panele fotowoltaiczne w naszym regionie. 

Zakres usług oferowanych przez firmę montującą fotowoltaikę

Nie ulega wątpliwości, że fotowoltaika dla domu, to ostatnio bardzo popularne rozwiązanie. Jednakże, zanim skorzystamy z usług firmy, która zajmie się instalacją systemu, to koniecznie powinniśmy wybrać taką firmę, która będzie nas wspierała na wszystkich etapach – począwszy od przygotowań do instalacji, kończąc na uruchomieniu całego systemy fotowoltaicznego. Firma powinna nam pomóc ustalić zamówienie energetyczne oraz dopasować do potrzeb elementy instalacji. Bardzo ważny jest tutaj odpowiedni projekt instalacji, który na późniejszych etapach będzie elementem niezbędnym do uzyskania zgody na budowę.

Mając na uwadze fakt, że projekt w całej instalacji jest naprawdę bardzo ważnym elementem, ponieważ ma on wpływ na to, czy dalej instalacja będzie działała dobrze. W związku z tym, koniecznie musimy sprawdzić, czy projektant dysponuje wszelkimi uprawnieniami projektowymi, zarówno w branży elektrycznej, jak i konstrukcyjnej. Ważne jest to, aby projektant dobrze znał specyfikę urządzeń fotowoltaicznych i cały rynek odnawialnych źródeł energii. Musimy się upewnić, że nasz projekt powstał w oparciu o rzetelną analizę, zarówno zapotrzebowania energetycznego, ale również innych warunków konkretnej lokalizacji, takich jak na przykład dostępne miejsce, źródła pyłu w okolicy, nasłonecznienie itp. Dodatkowo, w projekcie powinna znajdować się analiza ekonomiczna, która nam pokaż tempo zwrotu inwestycji, prognozę oszczędności i dodatkowo oszacuje, jakie będą koszty inwestycyjne. 

Charakterystyka dobrej firmy monterskiej

Wybrana przez nas firma, która zajmuje się fotowoltaika, powinna mieć pewne cechy, którymi wyróżniają się rzetelni instalatorzy. Przede wszystkim, powinna mieć ona odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają kwalifikacje instalatorów. Każdy pracownik danej firmy powinien być odpowiednio przeszkolony. Tutaj musimy być bardo ostrożni, ponieważ jest wiele takich firm, które najmują podwykonawców, a ich jakość pracy może być bardzo niska. Kluczowe będzie również doświadczenie, jakie dana firma ma w zakresie montowania systemów fotowoltaicznych. Im więcej instalacji instaluje ona w czasie roku, tym jakość którą oferuje powinna być większa, jak również sprawdzona firma powinna dopasować ofertę do potrzeb danego klienta.