Łazienka, mimo że nie jest pomieszczeniem, w którym spędza się większość czasu, to jednak wymaga specjalnej uwagi podczas urządzania. Dlaczego? Od niej bowiem zaczyna się i kończy każdy dzień – służy relaksowi, pielęgnacji, zabiegom higienicznym, a także upiększającym. Dlatego, aranżując łazienkę, należy poświęcić szczególną uwagę odpowiedniemu oświetleniu, by… nie rzucało cienia na żadne poczynania. Co jest najważniejsze przy wyborze światła do łazienki?

Rola światła w łazience

W zależności od projektu nieruchomości łazienki mogą, ale nie muszą posiadać okna. Jednak to właśnie od ilości naturalnego światła zależy wybór dodatkowego oświetlenia.

W łazienkach z oknem jest, co oczywiste, o wiele łatwiej, ponieważ w ciągu dnia są one widne i bywa, że nie ma potrzeby włączania w nich światła. Przydaje się wyłącznie do zrobienia makijażu czy przy zabiegach pielęgnacyjnych wymagających doświetlenia. Jeśli w łazience nie ma okna, sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana, ponieważ rolę światła dziennego musi przejąć sztuczne oświetlenie. Nie może być jednak dobrane przypadkowo. Barwa i temperatura światła mają bowiem ogromne znaczenie w postrzeganiu kolorytu cery. To ważne szczególnie w przypadku osób, które na co dzień wykonują makijaż. W końcu każdemu zależy na perfekcji, a złe światło może wpłynąć na niedoskonałe efekty. Dlatego na etapie aranżowania łazienki należy wziąć pod uwagę zarówno ilość punktów świetlnych, jak i wszelkie kąty padania światła, a na późniejszym etapie zastanowić się, jaką barwę wybrać.

łazienka

Jaka barwa światła będzie najlepsza do łazienki?

Barwę światła podaje się w Kelwinach i oznacza literą K. Im mniej Kelwinów, tym barwa światła jest cieplejsza, a im więcej – tym zimniejsza. Zazwyczaj ciepłe barwy światła mają poniżej 3300K, neutralne od 3300K do 5300K, a zimne powyżej 5300K. Która barwa będzie najlepsza do łazienki?

Do łazienki poleca się chłodne barwy, które wpływają na lepsze postrzeganie szczegółów i kontrast. Warto jednak dobierać barwę światła także do aranżacji łazienki, by podkreślić jej styl, a także stworzyć – można powiedzieć – przyjemny klimat. Nowoczesne łazienki, w których dominuje biel, zimne kolory i wysoki połysk, najlepiej wyglądają w zimnej barwie, która podkreśla ich elegancję i stonowanie. Z kolei bardziej tradycyjne, przytulniejsze pomieszczenia powinny być podkreślane z pomocą ciepłych barw światła. Jaki ma to związek z wygodą podczas malowania czy zabiegów pielęgnacyjnych?

Warto postawić na barwę neutralną, ale nie najniższą, raczej na poziomie 3500-4000K. Takie światło odpowiednio podkreśli charakter łazienki, a jednocześnie nie wpłynie negatywnie na widzenie detali i kontrast. Będzie idealne do makijażu, ale i każda inna wizyta w łazience będzie się wiązała z miłym, estetycznym doznaniem.

Przy wyborze odpowiednich żarówek do łazienki warto również zwrócić uwagę na współczynnik Ra, który wskazuje na realizm oddawanych kolorów. Im jest wyższym, tym naturalne barwy przedmiotów są lepiej oddawane i wyglądają naturalniej. W łazience nie powinien on wynosić mniej niż 80%.

Aranżacja łazienki – jakie oświetlenie?

To, gdzie umieści się punkty świetlne w łazience, jest kwestią indywidualną, zależną od wielkości pomieszczenia, a także pomysłu na aranżację białej łazienki. Zazwyczaj stosuje się podwójne oświetlenie – główną lampę sufitową oraz dodatkową nad lustrem, włączane niezależnie od siebie, by można było dostosować ilość światła do własnych wymagań. Światło nad lustrem powinno być rozproszone, matowe, by nie raziło w oczy. A jakie konkretnie lampy wybrać? Czy warto mieć lustro z wbudowanym oświetleniem? Wiele ciekawych inspiracji na modną, stylową łazienkę – a przy okazji podpowiedzi odnośnie najlepszych rodzajów oświetlenia – można znaleźć na stronach wnętrzarskich, takich jak AboutDecor, które często zawierają również profesjonalne porady odnośnie aranżacji łazienek czy innych pomieszczeń.

Dobrze dobrane światło w łazience sprawi, że w zaciszu własnego domu będzie można poczuć się niczym w luksusowym SPA. Dlatego warto wiedzieć, jak osiągnąć sukces za pomocą odpowiedniego oświetlenia.