Wybór generalnego wykonawcy to zadanie trudne, które wiąże się nie tylko ze szczegółową analizą ofert i firm. To również podjęcie pewnego ryzyka, co do właściwego wykonania zlecenia zgodnie z założeniami i zgodnością z harmonogramem. Sprawdź, na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas podjęcia współpracy z generalnym wykonawcom i o czym warto pamiętać.

Status generalnego wykonawcy

Generalny wykonawca często wybierany jest na drodze przetargu, dzięki czemu można szczegółowo zapoznać się z ofertami konkurencyjnych firm. Przed podpisaniem umowy z generalnym wykonawcą warto sprawdzić również status prawny przedsiębiorstwa. Bardzo istotną czynnością podczas wyboru właściwego wykonawcy jest też zapoznanie się z opiniami, które go dotyczą, zrealizowanymi wcześniej inwestycjami oraz doświadczeniem. Nie bez znaczenia są też kwestie finansowe, które niejednokrotnie zawężają możliwy wybór. Przed podjęciem ostatecznej decyzji odnośnie generalnego wykonawcy warto wiedzieć, jakie zadania do niego należą, a co podczas budowy hali stalowej będzie musiał wykonać ktoś inny.

Główne obowiązki generalnego wykonawcy

Do najważniejszych obowiązków generalnego wykonawcy należy wykonanie robót budowlanych. Niektóre firmy jednak oferują kompleksową realizację przedsięwzięcia, od projektu aż do załatwienia niezbędnych formalności potrzebnych przy oddaniu budynku do użytku. Jednym z renomowanych przedsiębiorstw, którego specjalnością jest budowa hal magazynowych, w tym stalowych jest przedsiębiorstwo Profix z Krakowa.

Wszystkie obowiązki generalnego wykonawcy zawarte zostają w umowie, która podpisywana jest z osobami prywatnymi lub firmami. Dokument zawiera informacje o zobowiązaniu się do wykonania budynku zgodnie z dokumentacją projektową w ustalonym terminie za daną kwotę. Do generalnego wykonawcy należy też obowiązek dokładnego sprawdzenia dokumentacji projektowej oraz wyeliminowania trudności w przypadku pojawienia się ich w trakcie realizacji zlecenia. Generalny wykonawca koordynuje wszystkie prace odbywające się na terenie inwestycji.

Generalne wykonawstwo a podwykonawstwo

Generalne wykonawstwo to kompleksowa realizacja projektu zarówno, jeśli chodzi o budynki mieszkalne, jak i w przypadku, gdy realizowana jest budowa hal magazynowychW odróżnieniu od podwykonawstwa polega na obowiązku przeprowadzenia inwestycji od początku do końca (zazwyczaj do ukończenia prac montażowych). Generalny wykonawca współpracuje z podwykonawcami i specjalistami realizującymi różne etapy budowy np. położenie dachu lub biały montaż, natomiast za wykonanie tych prac odpowiada przed inwestorem.