Jak dobrać materac, żeby zapewnić sobie maksymalny komfort snu? Do wyboru mamy trzy podstawowe rodzaje materaców: lateksowe, piankowe (w tym termoelastyczne) oraz sprężynowe w wersji kieszonkowej i bonellowej. Czy komfort snu zależy wyłącznie o typu materaca?

Właściwości dostępnych na rynku materacy można podzielić na te, których wartościowanie jest obiektywne oraz takie, które – zależnie od subiektywnych preferencji – mogą być zaletą lub wadą. W pierwszej grupie bez wątpienia znajdą się takie cechy, jak np. ilość sprężyn w materacu kieszeniowym: im jest ich więcej, tym większy komfort odpoczynku. Natomiast czysto subiektywnym odczuciem jest dopasowanie materaca do ciała: dla jednych użytkowników pianka termoelastyczna będzie szczytem komfortu, dla innych niepotrzebną uciążliwością.

Najważniejsze cechy materacy piankowych, lateksowych i sprężynowych

Konstrukcja każdego materaca ma ten sam cel: zapewnienie maksymalnego komfortu osobie znajdującej się w pozycji leżącej. Można go osiągnąć na bardzo różne sposoby. Oto podstawowe typy materaców wraz z syntetycznymi opisami ich najważniejszych cech:

  • materac sprężynowy bonellowy – najbardziej tradycyjna konstrukcja, niezmieniona praktycznie od momentu wynalezienia pod koniec XIX w. – odznacza się dużą odpornością na nacisk, reaguje całą powierzchnią (charakterystyczne falowanie),
  • materac sprężynowy kieszeniowy – udoskonalona konstrukcja sprężynowa składa się z setek pojedynczych sprężyn umieszczonych w osobnych kieszonkach z trwałego materiału: wszystkie sprężyny są połączone, lecz każda działa niejako osobno, a w efekcie materace sprężynowe kieszeniowe zapewniają doskonałą amortyzację punktową i możliwość dokładnego dopasowania do siły nacisku i stabilnego podparcia wszystkich części ciała, 
  • materac lateksowy – najczęściej jest mieszanką lateksu naturalnego i syntetycznego, należą do materacy cichych, bardzo trwałych, posiada właściwości antybakteryjne i antygrzybicze – doskonale dopasowuje się do kształtu ciała, a jednocześnie przez lata intensywnego użytkowania nie ulega trwałym uszkodzeniom,
  • materac piankowy – materace piankowe występują w wersji zwykłej, wysokoelastycznej i termoelastycznej – najwyżej cenione są materace termoelastyczne wykonane z pianki posiadającej tzw. pamięć kształtu: idealnie dopasowuje się ona do wypukłości ciała, zapewnia doskonałe podparcie niezależnie od wagi leżącej osoby, a ponadto odznacza się doskonałym komfortem cieplnym,
  • materac hybrydowy – zgodnie z nazwą jest to materace łączący różne techniki budowy materacy: wykorzystuje właściwości konstrukcji sprężynowych i piankowych.

Oczywiście nie bez znaczenia jest cena materaca. Na relację jakości do ceny zwraca uwagę doradca klienta ze sklepu online Meblove24, oferującego materace oraz łóżka kontynentalne i tapicerowane: – Zdecydowanie najdroższe są materace lateksowe, natomiast najbardziej atrakcyjne ceny mają materace bonellowe. Idealny stosunek jakości do ceny prezentują materace sprężynowe kieszeniowe: zapewniają doskonały komfort spania w zamian za bardzo atrakcyjną cenę zakupu. 

Najlepiej przetestować materac osobiście

To, który materac zapewni nam największy komfort spania, zależy od celu, który chcemy osiągnąć oraz od indywidualnych upodobań. Jeżeli interesuje nas materac antyodleżynowy, to doskonałym rozwiązaniem będzie zakup materaca z pianki termoelastycznej. Gdy priorytetem jest higiena i ochrona przed bakteriami czy roztoczami, to warto rozważyć zakup materaca lateksowego, który uważany jest za materac antyalergiczny. Osoby o znacznej wadze, które chcą uniknąć zapadania się w materacu, mogą docenić właściwości najprostszego materaca bonellowego.

Nie ma materaca, który spełniałby bez zastrzeżeń oczekiwania wszystkich użytkowników. Najprostszym i najskuteczniejszym testem materaca jest osobiste wypróbowanie go przed zakupem. Wystarczy kilka minut, aby przekonać się, czy materac ma odpowiednią dla nas miękkość, czy zapewnia dobre podparcie ciała.