Zaprojektowanie oświetlenia do domu jest jednym z największych wyzwań, z jakim musi się zmierzyć każdy, kto samodzielnie wykańcza swój dom czy mieszkanie. Stojąc pomiędzy gołymi ścianami, od których odbija się echo, trudno sobie wyobrazić, skąd i jak powinno padać światło, aby ułatwić nam gotowanie w zimowe popołudnie albo uprzyjemnić wieczorny seans z ulubionym serialem. Pierwszym krokiem do sukcesu jest jednak odpowiednie rozmieszczenie punktów świetlnych. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak to zrobić – sprawdź nasze wskazówki, zastanów się, które z rozwiązań sprawdzą się w Twoim domu i… do dzieła!
Światła dobrze zaprojektowane
Czasy, w których jedynym źródłem światła w pomieszczeniu, była lampa sufitowa, minęły – wydaje się, że bezpowrotnie. Dziś przywiązujemy do kwestii oświetlenia o wiele większą wagę, chętnie rozbudowując je o kolejne elementy tak, aby w 100% odpowiadało naszym potrzebom. Sprzyja to nie tylko zwiększeniu funkcjonalności poszczególnych pomieszczeń, ale też budowaniu w nich odpowiedniego klimatu. Dzięki prawidłowo rozmieszczonym punktom świetlnym możesz podkreślić pewne elementy wnętrza, ukryć jego mankamenty, a nawet optycznie zwiększyć czy zmniejszyć przestrzeń.
Pierwsza pomoc przy planowaniu oświetlenia: podział przestrzeni na strefy
Możliwości w projektowaniu oświetlenia są dziś nieograniczone. Aby nie zwariować od nadmiaru pomysłów i inspiracji, planowanie rozmieszczenia lamp zacznij od podziału każdego pomieszczenia na strefy.
Klasyczny przykład, który świetnie ilustruje pojęcie strefowości, to salon otwarty na kuchnię. Do oświetlenia takiej przestrzeni z pewnością nie wystarczy jedna lampa, nawet jeśli metraż pomieszczenia jest tak mały, że siedząc na kanapie, możesz doglądać gotującego się rosołu. Konieczne będzie zamontowanie kilku punktów świetlnych – nad blatem w kuchni, nad stolikiem kawowym i być może w pobliżu telewizora, aby wieczorową porą przyjemniej oglądało się filmy.
W podobny sposób należy określić też funkcjonalność innych pomieszczeń. Nie tylko salon spełnia wiele różnych funkcji – również sypialnia, gabinet czy łazienka dzielą się na strefy, z których korzystamy w zależności od pory dnia czy nastroju. Ot, choćby łazienka. Innego rodzaju oświetlenia potrzebujemy, gdy czyścimy fugi, a innego, gdy chcemy wziąć odprężającą kąpiel.
Rodzaje oświetlenia: ogólne, kierunkowe, dekoracyjne
Zastanawiając się nad tym, jak rozmieścić oświetlenie w domu, warto wziąć pod uwagę rodzaje świateł. Podstawowe to oczywiście oświetlenie ogólne, najczęściej sufitowe. Zamontowaną na suficie lampę doskonale jednak uzupełnią światła kierunkowe (określane też jako punktowe lub miejscowe), służące doświetleniu stref, z których najczęściej korzystamy, na przykład podczas gotowania czy czytania.
Trzeci rodzaj oświetlenia to oświetlenie dekoracyjne. Jego funkcja jest prosta – ma eksponować wybrane elementy wnętrza czy detale architektoniczne, a także kreować odpowiedni nastrój.
Jak zaplanować oświetlenie w domu?
Przechodzimy do konkretów – poniżej podpowiadamy, jakie punkty świetlne pomogą stworzyć funkcjonalne i intuicyjne oświetlenie, które odpowie na różne potrzeby wszystkich domowników. Potraktuj jednak te wskazówki jako sugestie, a nie jedyny słuszny przepis na idealne mieszkanie – bo dla każdego „idealne mieszkanie” może oznaczać coś zupełnie innego.
Oświetlenie salonu
Salon to serce całego domu – na co dzień bywa jadalnią, czytelnią, salą kinową, bawialnią i biurem. Od czasu do czasu staje się też miejscem reprezentatywnym, w którym urządzamy przyjęcia i przyjmujemy gości. Z tego powodu muszą się w nim znaleźć różne punkty świetlne, i to na kilku poziomach. Oczywiście ich liczba ściśle wiąże się z metrażem – wiadomo, że 40-metrowego salonu nie da się oświetlić jedną lampą.
W funkcji oświetlenia ogólnego najlepiej sprawdzają się lampy sufitowe. Najczęściej umieszcza się je nad stołem i stolikiem kawowym, wyznaczając w ten sposób 2 strefy: jadalnianą i wypoczynkową. Oprawa w części z jadalnią może być umieszczona nieco niżej, tak, aby dobrze oświetlała cały blat stołu. Koniecznie jednak musi mieć przysłonięty klosz, aby padające światło nie oślepiało biesiadników. Aby stworzyć spójną aranżację, wszystkie zamontowane w salonie lampy powinny ze sobą korespondować stylistycznie, na przykład kolorem albo detalem dekoracyjnym, choć nie muszą pochodzić z tej samej kolekcji.
Planując rozmieszczenie świateł w salonie, warto też wziąć pod uwagę oświetlenie przestrzeni wokół telewizora. Zdecydowanie uprzyjemni ono wieczorne seanse z ulubionym serialem – dzięki niemu wzrok oglądających nie będzie się tak szybko męczył. Najlepiej w tej funkcji sprawdzą się kinkiety, umiejscowione na ścianie za telewizorem, lub taśmy LED – można je umieścić na półkach czy szafce RTV.
W okolicy kanapy albo foteli warto też znaleźć miejsce na lampę stojącą do czytania, a na komodzie czy kominku – na niewielką lampkę stołową. Oprawy tego typu nie tylko spełniają funkcje praktyczne, ale też stanowią efektowną dekorację. Zwłaszcza po zmroku, oczywiście!
Oświetlenie kuchni
Oświetlenie kuchni musi być w 100% hiperfunkcjonalne. Bez odpowiednio rozmieszczonych świateł wieczorne gotowanie będzie udręką – a pamiętaj, że w środku zimy wieczór zaczyna się już w okolicach 16. Aby wygodnie i bezpiecznie przygotowywać posiłki, w kuchni koniecznie musi się znaleźć jasne, mocne światło. Najwygodniejszą konfigurację stworzy lampa sufitowa umieszczona w centralnym punkcie pomieszczenia (lub kilka mniejszych punktów świetlnych w przypadku większego metrażu) oraz oprawy kierunkowe, umiejscowione nad blatami i oświetlające przestrzeń roboczą.
W większych pomieszczeniach dodatkowe źródło światła może się znaleźć także nad stołem, wyspą kuchenną czy barkiem. Nie tylko rozświetli tę część kuchni, ale też będzie sprzyjać wieczornym rozmowom nad kubkiem herbaty i wspólnemu spożywaniu posiłków.
Oświetlenie łazienki
W łazience, nawet niewielkiej, również musi się znaleźć kilka punktów świetlnych. Oświetlenie ogólne stworzą lampy sufitowe, które równomiernie oświetlą całe pomieszczenie. Ponieważ łazienki, szczególnie te w blokach, zazwyczaj są małe i niskie, najlepiej sprawdzą się plafoniery, oprawy natynkowe lub wpuszczane – nie rzucają się w oczy i nie zajmują tak cennej przestrzeni. W wyższych pomieszczeniach nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać oprawy wiszące.
W każdej łazience przyda się również oświetlenie lustra. Najczęściej wybierany wariant to 2 kinkiety zamontowane symetrycznie po obu jego stronach. W przypadku szerszej tafli takie lampy można uzupełnić (albo zastąpić) dodatkowymi punktami świetlnymi umieszczonymi nad lustrem.
Oświetlenie sypialni
Sypialnia to pomieszczenie, w którym najważniejszy jest klimat – ciepły, przytulny, sprzyjający odpoczynkowi. Odpowiednie do relaksu warunki pomoże stworzyć oświetlenie. Oprócz oprawy sufitowej w sypialni warto przewidzieć też miejsce na dodatkowe, mniej intensywne źródło światła. Najpopularniejsza opcja to lampki nocne, umieszczone na szafkach stojących przy łóżku. Oprawy tego typu zazwyczaj mają półprzezroczysty abażur, który rozprasza i zmiękcza emitowane światło, co relaksuje i dobrze nastraja do snu.
Jeśli lubisz zakończyć dzień z książką w ręce, lepszym wyborem będą lampki biurkowe z ruchomym ramieniem, którym można sterować, dostosowując kąt padania światła. Alternatywę dla opraw stojących na szafkach nocnych stanowią kinkiety. Powinno się je montować symetrycznie po obu stronach łóżka, ok. 70 cm nad materacem. Jeśli w sypialni znajduje się również szafa, warto wyodrębnić tę strefę oświetleniem punktowym, które ułatwi poranne szukanie ulubionej bluzki do pracy bez konieczności oślepiania osoby wylegującej się nadal w łóżku.
Rozmieszczenie oświetlenia w domu warto oczywiście przemyśleć wcześniej, przed etapem wykończenia. Dzięki temu można rozplanować umiejscowienie kontaktów oraz ukryć w ścianach przewody, aby przez następne lata nie potykać się o nieestetyczną plątaninę kabli. Zaprojektowanie funkcjonalnego rozmieszczenia wszystkich opraw nie będzie łatwe, ale zaręczamy, że warto – odpowiednie światło zdecydowanie ułatwia życie i nadaje wnętrzom wyjątkowy klimat.
A gdy już zdecydujesz, jak rozmieścić oświetlenie w domu, przyjdzie czas na wybór opraw. To już sama przyjemność! Po inspiracje i propozycje konkretnych rozwiązań zapraszamy na karel2.pl.
Źródło zdjęć: pexels.com