Domy prefabrykowane to obecnie coraz poważniejsza konkurencja dla budynków wznoszonych metodami tradycyjnymi. Wokół prefabrykacji w Polsce narosło wiele stereotypów, e jednym z nich jest twierdzenie, że w domach drewnianych jest bardzo zły komfort akustyczny. Jak się okazuje, jest to błędne rozumowanie. Co prawda wiele zależy od zastosowanej technologii, ale domy szkieletowe cechują się dobrą szczelnością, a co za tym idzie izolacją akustyczną.
Komfort akustyczny a konstrukcja domu
Kwestie związane z izolacją akustyczną sprawdziliśmy na podstawie rozwiązań firmy RISTEL z Warszawy, która specjalizuje się w budowie domów prefabrykowanych. W kontekście komfortu akustycznego strategiczną rolę odgrywa bowiem konstrukcja ścian – domy budowane w technologii Bee House inspirowane są pszczelim ulem. Są to w pełni ekologiczne budynki powstające z naturalnych surowców, czyli drewna i jego pochodnych.
Za komfort akustyczny odpowiadają płyty fibrolitowo-cementowe, które mają bardzo dobre właściwości dźwiękochłonne. Płyty powstają z włókna drzewnego, cementu portlandzkiego i szkła wodnego, przy czym proporcje poszczególnych surowców są różne w zależności od przeznaczenia płyty. Płyty fibrolitowe to materiał, który powszechnie stosowany jest do wygłuszania parkingów podziemnych i budynków przy lotniskach, co stanowi dowód na doskonały komfort akustyczny w domach prefabrykowanych.
Warto podkreślić, że domy modułowe w odróżnieniu od prefabrykowanych mogą powstawać nawet z całych elementów konstrukcyjnych. A zatem poszczególne segmenty są większe, co oznacza mniejszą ilość łączeń. Oczywiście pozostaje to nie bez znaczenia dla szczelności budynku a tym samym poziomu tłumienia dźwięków.
Co wpływa na komfort akustyczny w domu?
Im bliżej ruchliwej ulicy, tym kwestie związane z izolacją akustyczną stają się bardziej pilne. Komfort akustyczny w znacznej mierze zależny jest od zastosowanych rozwiązań technologicznych jeszcze na etapie budowy. O tym, czy w domu będzie cicho, decyduje nie tylko sama konstrukcja ścian — równie ważny jest wybór odpowiedniego pokrycia dachowego, sposób zaizolowania stropów i podłóg oraz szczelność okien i drzwi. Warto wspomnieć także o mostkach akustycznych, czyli miejscach, w których izolacja została przerwana, co oczywiście wpływa na komfort akustyczny.
Nie bez znaczenia w kontekście wygłuszania dźwięków jest aranżacja wnętrza – przestrzeń należy tak zaprojektować, aby dźwięk nie mógł odbijać się od ścian i podłogi. Zaleca się dodatkowo wyciszać pomieszczenia głośne i oddzielać je od cichej części domu.