Termomodernizacja, czyli ocieplenie budynku przez pracowników Grupy Flota – firmy budowlanej z Tarnowskich Gór to przedsięwzięcie mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania i zużycia energii cieplnej w danym budynku mieszkalnym, bloku, budynku użyteczności publicznej itp., poprzez użycie odpowiednich materiałów, np. styropianu. Jak wykonać ocieplenie budynku styropianem? W poniższym artykule, napisanym wspólnie z fachowcami z Grupy Flota, dowiesz się, jak ociepla się dom.

Ocieplenie styropianem – od czego zacząć?

Termomodernizacja elewacji z użyciem styropianu to bardzo popularne rozwiązanie, na które najczęściej decydują się inwestorzy. Należy pamiętać również o kilku innych bardzo ważnych zasadach. Przedstawiamy, jak krok po kroku wygląda proces ocieplenia ścian budynku przeprowadzany przez pracowników z Grupy Flota – firmy budowlanej ze Śląska.

Ocieplenie domu styropianem – podłoże

Przed przystąpieniem do prac związanych z termomodernizacją elewacji, należy dokładnie sprawdzić, czy powierzchnia jest:

  • sucha,
  • nośna
  • odpowiednio równa,
  • czysta, niezakurzona,
  • bez innych zanieczyszczeń, takich jak, np. tłuszcz.

Dlaczego to takie ważne? Fachowcy z Grupy Flota wyjaśniają, że kurz, brud i tłuste plamy zmniejszają przyczepność kleju, przez co na zanieczyszczoną powierzchnię nie da się nakleić styropianu lub, jeżeli uda się jednak go przymocować, jest duże prawdopodobieństwo, że prędzej, czy później odpadnie. Jeżeli ściana będzie morka, może zrobić się pleśń. Kurzu i zanieczyszczeń da się pozbyć bardzo prosto – mokrą gąbką, czy szmatką (nie wolno używać do tego żadnych detergentów, sama woda wystarczy) należy zetrzeć brudną powierzchnię, na którą będzie nakładany styropian i poczekać, aż wyschnie. Starą farbę i tynki malarskie usuwa się za pomocą szpachli lub szczotki, a dziury należy uzupełnić zaprawą klejącą.

Ocieplenie domu styropianem – pierwsze prace

Na równą, czystą i suchą elewację, przez liczną ekipę z Grupy Flota, nakładanyjest tynk akrylowy. Dzięki temu zabiegowi otrzymujemy jednolitą warstwę o mniejszej chłonności. Stworzone są też dzięki temu odpowiednie warunki do wiązania zapraw klejowych.

Montaż listwy startowej

Kiedy tynk akrylowy na elewacji jest już gotowy, trzeba zamontować tzw. listwę startową (inaczej nazywaną też listwą cokołową). Na wysokości cokołu przyczepiana jest listwa przy pomocy kołków rozporowych, mniej więcej co 40 cm. Listwa startowa powinna być szeroka na grubość styropianu, gdyż tworzy ona „półeczkę” na styropian. Zabezpiecza ona również dolną warstwę naklejonego styropianu przed gryzoniami i wnikaniem powietrza pomiędzy płyty i mur. Zabezpiecza też przed uszkodzeniami krawędzi płyt na fasadzie. Pomiędzy listwami należy zachować dystans 2-3 mm.

Przygotowanie zaprawy klejącej

Zawartość opakowania trzeba wsypać do odmierzonej ilości wody. Producenci kleju podają na opakowaniach dokładną informację, jaka ilość wody jest potrzebna do zrobienia kleju. Następie należy wymieszać mieszankę za pomocą wolnoobrotowego mieszadła do momentu, aż zaprawa klejowa będzie gęsta i bez grudek. Po tak dokładnym przygotowaniu budynku, pracownicy z firmy budowlanej Grupa Flota przystępują do pracy ze styropianem.

Ocieplenie domu styropianem – fundament i nadziemie

Po prawidłowym zamontowaniu listew cokołowych, klejenie styropianu należy zacząć od części fundamentowych i nadziemnych. Do tego zabiegu trzeba użyć styropianu fundamentowego lub bardziej odpornego na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne rodzaju Hydro.

Ocieplanie domu styropianem – ściany zewnętrzne

Termomodernizacja elewacji polega na przyłożeniu przez fachowców z Grupy Flota styropianu, (na który uprzednio nałożono zaprawę klejącą) do ścian i przyciśnięcie go w taki sposób, aby otrzymać równą płaszczyznę. Trzeba to robić tak, aby nie powstawały długie, pionowe spojenia. Panuje tu taka sama zasada, jak podczas murowania. Płyty styropianowe przyklejane są od dołu ściany. Gdy zaprawa klejąca wycieknie spod styropianu, natychmiast zostaje usunięta za pomocą szpachli. Kiedy bloczki styropianu są już przymocowane, nie powinny być odklejane, ani przesuwane.

Ocieplenie domu styropianem – okna i narożniki

W miejscu okien i drzwi styropian należy najpierw wyciąć w taki sposób, aby powstawała litera „L”. Pracownicy z Grupy Flota – firmy budowlanej z Tarnowskich Gór wykonują również w takich miejscach gęstsze kołkowanie podłoża, ze względu na nasilone w tym rejonie działanie wiatru.

Ocieplenie domu styropianem – kołkowanie na ociepleniu

Kołkowanie to kolejny etap ocieplania budynku styropianem. Ekipa z Grupy Flota przystępuje do niego nie wcześniej, niż 24 godziny po przyklejeniu styropianu, aby mieć pewność, że bloczki styropianowe dobrze przykleiły się do elewacji i że nie odpadną podczas kolejnego etapu prac. Żeby zamontować kołek, należy delikatnie nawiercić okrągłą dziurę i go do niej „wepchnąć”. Prawidłowo wsadzony kołek musi przejść przez styropian i klej.

Ocieplenie domu styropianem – kosmetyka: szczeliny i szlifowanie powierzchni

Świeżo nałożony styropian „pracuje”, w wyniku czego mogą powstać szczeliny. Jeżeli użyto do ocieplania białego styropianu, wystarczy naprawić ubytki zaprawą klejową. Potem wszystko należy wyszlifować do równej powierzchni. Sprawa nieco komplikuje się w wypadku szarego styropianu. Jest on bardzo podatny na działania promieni słonecznych, dlatego trzeba go chronić przed słońcem i możliwie jak najszybciej uzupełnić ubytki, wyszlifować i zaciągnąć go siatką zbrojącą. Kiedy tego się nie zrobi, ubytki i szczeliny mogą być znacznie większe, niż w przypadku białego styropianu. Fachowcy z firmy budowlanej Grupa Flota poradzą sobie z każdym rodzajem styropianu.

Ocieplenie domu styropianem – zatapianie siatki zbrojącej

Kolejnym etapem pracy przy ociepleniu domu jest zatapianie siatki zbrojącej. Warstwa ta to ochrona izolacji termicznej przed uszkodzeniami mechanicznymi: ogranicza odkształcenia termiczne, zapobiega pęknięciom i zwiększa wytrzymałość styropianu. Siatka zbrojąca wykonana jest z włókna szklanego, a jej gramatura nie może być mniejsza, niż 145g/m2. Siatka musi być całkowicie zatopiona w kleju.

Zabezpieczanie naroży

Zatapianie siatki zbrojącej należy rozpocząć od narożników, czyli wszędzie tam, gdzie znajdują się okna lub drzwi. Do ich wzmocnienia służą też specjalnie profile narożnikowe z siatką.

Nakładanie siatki zbrojnej

Zaprawę pod siatkę pracownicy z Grupy Flota – firmy budowlanej z Tarnowskich Gór nakładają na przyklejony styropian za pomocą metalowej pacy, większej niż szerokość siatki. Następnie od razu mocują pas siatki i zatapiają go w kleju przy użyciu packi nierdzewnej. Siatka musi być dokładnie w nim zatopiona. Nie może być fałd, a łączące się pasy powinny być na siebie „założone”. Wielkość zakładki to około 10 cm.

Ocieplanie domu styropianem – wykonanie warstwy elewacyjnej

Wykonanie warstwy elewacyjnej to ostatni etap ocieplania domu styropianem. Górna warstwa elewacyjna to po prostu tynk. Jego zadaniem jest zwiększyć wytrzymałość warstw elewacyjnych na uszkodzenia mechaniczne i atmosferyczne. Tynk należy nałożyć po około 3 dniach od zatopienia siatki na elewacji. Ekipa z Grupy Flota – firmy budowlanej ze Śląska kładzie tynki równocześnie na kilku poziomach, aby zapobiec nierówności kolorystycznych na murze, kiedy warstwa wierzchnia wyschnie.

Na rynku budowlanym są do wyboru dwa rodzaje tynków:

  • suchy w workach – do przygotowania tak jak zaprawa klejowa,
  • gotowy w wiaderkach – wystarczy przemieszać i można nakładać.

Grupa Flota – firm budowlana z Tarnowskich Gór – fachowcy od ociepleń budynku

Jeżeli szukasz fachowców do termomodernizacji domu, budynku użyteczności publicznej, garażu itp. Grupa Flota służy pomocą. Jesteśmy najskuteczniejszą ekipą do zadań specjalnych – nie tylko do budowy domów, ale także do ociepleń. Zadzwoń i umów się na konsultację.

Firma budowlana Grupa-Flota
790 793 735
Łowiecka 49, 42-600 Tarnowskie Góry
kontakt@grupa-flota.pl