Wszelkie konstrukcje metalowe znajdujące się w przestrzeni zewnętrznej, jak i wewnętrznej narażone są na szkodliwe działanie różnych czynników. Do najczęściej spotykanych zalicza się procesy korozyjne. Metalowe elementy pokryte rdzą ulegają stopniowemu niszczeniu, w związku z tym przestają być bezpieczne i pełnić swoją funkcję. Co zrobić, aby przedłużyć ich żywotność i uodpornić je na szkodliwe działanie rdzy? Często stosowanym i niezwykle skutecznym rozwiązaniem jest cynkowanie stali.

Cynkowanie ogniowe – na czym polega?

Do chętnie stosowanych metod zabezpieczających elementy stalowe przed korozją zalicza się cynkowanie ogniowe. Zanim się je wykona, istotne jest jednakże odpowiednie przygotowanie stali. W tym celu zaleca się wyczyszczenie elementu z wszelkich substancji niemetalicznych, jak zatłuszczenia, rdza czy zgorzelina. Następnie wyroby ze stali pokrywa się mechanicznie powłoką cynku, którą charakteryzuje wysoka odporność na działanie czynników środowiskowych, a także na uszkodzenia mechaniczne. Najlepiej cynkowanie to sprawdza się w przypadku elementów znajdujących się w dobrze wentylowanych pomieszczeniach lub w przestrzeni zewnętrznej. Nie jest zalecane w warunkach kwaśnych oraz silnie alkalicznych.

Cynkowanie ogniowe – czy warto poddać tej metodzie platformy parkingowe?

Coraz szerzej wykorzystywanym w architekturze rozwiązaniem są platformy parkingowe. To alternatywa dla wielkopowierzchniowych parkingów w budynkach mieszkalnych, przemysłowych czy handlowych. Dzięki nowoczesnym systemom na mniejszej przestrzeni pomieścić można więcej samochodów, gdyż platformy teumożliwiają parkowanie na dwóch poziomach. Aby gwarantowały bezpieczeństwo i wytrzymałość przez lata, warto ochronić je przed szkodliwym działaniem procesów korozyjnych poprzez zastosowanie skutecznej i polecanej metody.

Taki rodzaj cynkowania zabezpiecza stalowe elementy przed korozją, na którą są narażone, niezależnie od tego, czy znajdują się w przestrzeni wewnętrznej, czy zewnętrznej.