Każdy, kto interesuje się kupnem bramy garażowej, na pewno zadaje sobie pytanie, czy lepszym wyborem jest brama garażowa z napędem lub bez niego? Dostępna na rynku bramy garażowe występują w niemal nieskończonej liczbie konfiguracji. Do wyboru mamy bramy segmentowe, rolowane oraz bramy uchylne. Każda z tych bram może występować w opcji z napędem lub bez. Logicznym wydaje się decyzja, aby producent bram garażowych dostarczył nam produkt wraz z napędem.

Jakie zalety mają bramy garażowe z napędem?

Zacznijmy od wymienienia wszystkich zalet, jakie daje napęd w bramie garażowej.

1. Wygoda otwierania i zamykania

Pierwszym i najważniejszym powodem dla takiego wyboru jest niesamowicie wysoki komfort użytkowania takich bram. Chcąc wyjechać z garażu autem lub wprowadzić do środka samochód, nie musimy z niego wychodzić na zewnątrz. O ile latem nie stanowi to dużego problemu, to jednak podczas deszczowej pogody staje się problematyczne. Brama garażowa segmentowa z napędem może zostać podniesiona lub opuszczona za pomocą jednego wciśnięcia przycisku. Każdy napęd jest wyposażony w nadajnik radiowy, współpracujący z bezprzewodowym pilotem.

2. Bezpieczeństwo użytkowania

Wyposażając swoją bramę garażową w napęd, zwiększamy bezpieczeństwo nieruchomości i domowników. Po pierwsze, ręczne otwarcie takiej bramy wymaga zwolnienia blokady. Po drugie, chcąc otworzyć bramę, nie musimy wychodzić z pojazdu. Bardzo często dochodziło do kradzieży samochodów, w momencie, kiedy kierowca z niego wychodził i otwierał bramę segmentową do swojego garażu, nie wyłączając silnika samochodu. Brama segmentowa z napędem nie wymaga już wychodzenia z auta.

3. Inteligentne sterowanie

Przed zakupem bramy garażowej oraz napędu, warto sprawdzić, jakie ma ona możliwości w zakresie inteligentnego sterowania. Chodzi o to, czy będziemy mogli sterować pracą napędu w sposób inny niż przy pomocy pilota radiowego. Na przykład za pomocą dedykowanej aplikacji. Jeśli taka możliwość istnieje, będziemy mogli otwierać i zamykać bramę z dowolnego miejsca na świecie. Jest to przydatne, kiedy pod naszą nieobecność przyjedzie rodzina lub przyjaciele i zechcemy im umożliwić wjazd do garażu.

Jak działa bezpieczne zamykanie bramy garażowej z napędem?

To dobry moment na to, aby wyjaśnić, jak działa brama garażowa segmentowa z napędem. A dokładnie opisać sposób zamykania bramy. Segmenty przesuwają się po stalowych prowadnicach i są napędzane przez silnik. Co się jednak stanie, jeśli na podłodze znajdzie się jakaś przeszkoda? Na przykład wjedziemy przodem samochodu do wnętrza garażu, a jego druga część pozostanie na zewnątrz? Samoczynnie zamykająca się brama mogłaby uderzyć w maskę lub dach, powodując poważne uszkodzenia i wgięcie blachy. Taki scenariusz nietrudno sobie wyobrazić, szczególnie jeśli mamy dzieci i wejdą one w posiadanie pilota zdalnego sterowania. Aby takich wypadków uniknąć, po obu stronach otworu wjazdowego montowane są dwie fotokomórki. Kiedy pomiędzy nimi znajdzie się jakaś przeszkoda i dojdzie do przerwania wiązki podczerwieni, silnik bramy zostanie zablokowany i nie będzie można jej opuścić do czasu usunięcia przeszkody. Sprawne fotokomórki to najlepsze zabezpieczenie przed niekontrolowanym zamknięciem bramy.

Bramy segmentowe bez napędu — czy możliwe jest jego późniejsze dołożenie?

Doskonale rozumiemy, że dla wielu osób bramy garażowe są sporym wydatkiem. Tym bardziej mogą oni świadomie odkładać na później decyzję o kupnie napędu, decydując się na bramy rolowane obsługiwane ręcznie. Czy jednak w przyszłości będzie szansa na zainstalowanie w nich napędu? Tak, bez względu na posiadamy rodzaj bramy, w każdej z nich można założyć wybrany przez siebie napęd. Warunkiem koniecznym jest doprowadzenie zasilania elektrycznego do silnika. Warto przewidzieć taką instalację już na etapie projektowania instalacji i budynku, aby w przyszłości uniknąć zbędnych przeróbek.

Czy w bramach garażowych potrzebne są świetliki?

Oglądając oferty różnych bram garażowych, można zauważyć, że część z nich wyposażona jest w specjalne świetliki. Są to okienka znajdujące się w poszczególnych segmentach. Ich zadaniem jest doświetlanie wnętrza garażu, czyniąc go wygodniejszym w użytkowaniu. Ilość i wielkość świetlików zależy przede wszystkim od wymiarów bramy. Rozwiązania tego typu najczęściej stosowane są w bramach przemysłowych, dużych rozmiarów. Prowadzą one np. do warsztatów samochodowych. Jeżeli jednak klient chciałby mieć takie samo rozwiązanie w bramie do garażu dla samochodów osobowych, nic nie stoi na przeszkodzie, aby producent bram garażowych wykonał takie doświetlenie. Niemal każda brama uchyla i segmentowa może być wykonana na indywidualny wymiar, i umieszczenie w niej świetlików nie jest niczym trudnym. Czy bramy garażowe segmentowe z okienkami są droższe od bram bez nich? W większości przypadków niestety tak. Jest to spowodowane bardziej skomplikowanym i złożonym procesem produkcyjnym, a także dodatkową liczbą czynności do wykonania, takich jak wycięcie otworów, przeźroczystych płyt, ich osadzeniem i uszczelnieniem.