Kolory są nieodłącznym elementem naszej rzeczywistości. Można je podzielić na te naturalne, występujące w przyrodzie oraz te nadane przez nas, którymi dekorujemy różnego rodzaju rzeczy – w tym wewnętrzne i zewnętrzne elementy budynków, tekstylia, różnego rodzaju wyposażenie i urządzenia czy elementy dekoracyjne – czyli wszystko, czemu można nadać jakąś barwę. Nie byłoby to możliwe bez logicznych systemów barw oraz wzorników – w tym przypadku systemu i wzornika NCS. Czym on jest i gdzie można go kupić?

Natural Colour System, czyli precyzyjna identyfikacja kolorów

Zanim przejdziemy do tego, czym jest wzornik kolorów NCS, warto wyjaśnić czym jest system porządkowy barw i dlaczego jest on niezbędny nie tylko w branży budowlanej, dekoracyjnej czy poligraficznej, ale także szeroko pojętym przemyśle czy rzemiośle. Nadawanie kolorów różnym rzeczom to proces, w którym liczy się przede wszystkim zgodność pierwowzoru kolorystycznego z gotowym produktem.

I to właśnie w celu ułatwienia identyfikacji kolorów stworzono logiczne systemy identyfikacji kolorów i przedstawiające je wzorników barw. NCS jest jednym z logicznych systemów porządkujących barwy, który funkcjonuje obok takich palet jak RAL czy Pantone. Przy czym należy do jednych z najbardziej rozpowszechnionych, ponieważ opisuje praktycznie wszystkie wyobrażalne kolory, jakie istnieją.

Wzornik kolorów NCS – rodzaje

Praktycznie większość firm zajmujących się produkcją farb czy innych elementów dekoracyjnych przy barwieniu swoich produktów korzysta z palety NCS. Klienci, którzy chcą wybrać konkretny kolor farby, tynku czy innego rodzaju elementów służących do wykańczania wnętrz lub elewacji, korzystają ze wzorników NCS. Są to specjalne atlasy, w których każda barwa i odcień posiadają swój numer identyfikacyjny. Co ważne, są one robione na specjalnym papierze, który oddaje rzeczywisty charakter barwy. Wzorniki NCS dzieli się ze względu na:

  • ich budowę – np. wzornik kolorów NCS wachlarzowy, kieszonkowy lub albumowy
  • liczbę kolorów – np. wzornik kolorów NCS Inspire 1058 albo Index 2050

Oczywiście wzorników NCS jest więcej i przykładowo mogą dotyczyć jedynie odcieni szarości albo stopnia połysku. Ogólnie najbardziej rozbudowany wzornik kolorów NCS obejmuje 2050 barw i odcieni.

Gdzie kupić wzornik kolorów NCS?

Wzornik kolorów NCS można kupić przede wszystkim w sklepach z profesjonalnym wyposażeniem dla dekoratorów wnętrz czy firm budowlanych i wykończeniowych. Bogaty wybór tego typu produktów znajduje się na platformie Beliving (firma jest oficjalnym dystrybutorem NCS w Polsce), gdzie różnego rodzaju wzorniki NCS można kupić przez Internet.