Czym różni się pomiar rezystancji izolacji od tradycyjnego pomiaru? Poniżej wyjaśniamy, jakie ma on znaczenie w trakcie przeprowadzania przeglądów, a także, jak wykonywać je poprawnie.
Co to jest rezystancja?
Wyjaśnijmy na początku, czym jest rezystancja. Najprostsza jej definicja to matematyczna odwrotność przewodności. Wyższa rezystancja oznacza zatem słabszą przewodność, czyli taki przedmiot czy urządzenie będzie gorzej przewodziło prąd. Wartość rezystancji izolacji wpływa na bezpieczeństwo instalacji oraz urządzeń elektrycznych. Jeśli jest zbyt niska, może dojść do pożaru albo porażenia prądem. Pomiar izolacji odbywa się między przewodami elektrycznymi i/lub częściami obudowy.
Miernik rezystancji izolacji a omomierz tradycyjny
Różnica tkwi głównie w poziomie napięcia pomiarowego. Omomierz podaje je z wbudowanej baterii lub zasilacza, ale zwykle jest ono obniżone np. do wartości 0,2V. Dzięki temu można wygodnie, ale dość pobieżnie dokonywać pomiarów w urządzeniach elektronicznych. Jeśli izolacja zostanie uszkodzona mechanicznie, chemicznie lub wskutek przepięcia lub źle dobrana, może dojść do różnych zjawisk, np. przebicia elektrycznego.
Jak wykonywać i odczytywać pomiar rezystancji izolacji?
Analiza wyniku miernika rezystancji izolacji wymaga czasu, cierpliwości oraz wiedzy i znajomości zjawisk fizycznych. Często osoby z niewielką wiedzą na ten temat, starają się przeprowadzić szybki pomiar całej instalacji, wykonując jeden pomiar na wszystkich obwodach jednocześnie.
Wtedy jednak miernik wskaże rosnącą wartość rezystancji, bo podczas tych czynności miernik ma ograniczenie prądu pomiarowego. Dlaczego? Otóż pomiar wykonywany jest tak dużym, że aż groźnym dla życia, napięciem. Przez to ograniczenie kondensator wymaga więcej czasu, by się naładować. Ponadto przed pomiarem należy wszystkie odbiorniki w instalacji odłączyć, a często o tym zapominamy.
Znacznie więcej informacji na temat pomiaru rezystencji izolacji i nie tylko można znaleźć tutaj: https://laczynasnapiecie.pl/blog/pomiar-rezystancji-izolacji