Dla wielu osób, które chcą uzyskać nowy wygląd swojego wnętrza, świetnym rozwiązaniem może być przemalowanie mebli. Poniżej przedstawiamy prosty poradnik, omawiający przygotowanie do tej czynności, informacje na temat doboru farb oraz techniki samego malowania.

Malowanie mebli – jak dobrać farbę do meblościanki i mebli ze sklejki?

Meblościanki to rozwiązanie, stosowane przez wiele lat w naszym przemyśle meblarskim. Niestety, w wielu wypadkach ich wzornictwo nijak nie przystaje do nowoczesnych trendów w zakresie aranżacji wnętrz. Meblościanki są przy tym zazwyczaj niesamowicie użyteczne ze względu na swoją pakowność. Świetnym pomysłem może być więc ich odświeżenie, polegające na nadaniu im nowej kolorystyki. Jeżeli okleina zachowała się w dobrym stanie, możliwe jest pomalowanie meblościanki, w zasadzie na dowolny kolor, przy użyciu farby kredowej. Jeżeli widoczne są miejsca, w których okleina znacząco odstaje, możemy użyć dekoracyjnej folii samoprzylepnej lub specjalnej tapety do mebli. W małych wnętrzach świetnie sprawdzi się okleina lustrzana. Mebel, odnowiony przy jej użyciu, powiększy optycznie pomieszczenie, w którym będzie eksponowany.

Malowanie mebli – farby kredowe do wszystkiego

Najpopularniejszym obecnie produktem, umożliwiającym zmianę wyglądu mebli, są jednak farby kredowe. Na temat farby kredowej przeczytasz w artykule: Czym jest farba kredowa i jak wybrać odpowiednią?, gdzie szczegółowo opisano tego rodzaju rozwiązanie. Ich główną zaletą jest wszechstronność: można malować nimi ściany, meble, jak również elementy wyposażenia. Same farby są znane od 20 lat, a ich rosnąca popularność wynika, oprócz wspomnianej uniwersalności, z łatwości, z jaką mogą być stosowane. Przed ich użyciem nie są bowiem konieczne żadne czynności przygotowawcze – wystarczy otworzyć puszkę i rozpocząć malowanie. Zastosowanie farb tego typu jest praktycznie nieograniczone. Jako ciekawostkę można podać fakt, że na rynku dostępna jest nawet farba, przystosowana do malowania tapicerki.

Odnawianie mebli warszawa

Jak przemalować meble lakierowane?

Jeżeli zdecydujemy się na użycie do ponownego malowania lakieru lub lakierobejcy, należy odpowiednio przygotować mebel. W pierwszej kolejności niezbędne jest zdjęcie dotychczasowej warstwy lakieru. Powierzchnię można też zmatowić, jednak w wielu wypadkach najlepsze rezultaty daje zdjęcie całej warstwy lakieru, aż do powierzchni czystego drewna. Dzięki temu nowa warstwa może wniknąć w jego strukturę i nadać trwały efekt. Aby pozbyć się lakieru ze starego stołu, konieczne jest wykorzystanie specjalistycznych narzędzi, takich jak np. skrobak ciesielski. Lakier należy zdzierać pewnymi ruchami, wzdłuż widocznych słojów drewna. Po dotarciu do powierzchni drewnianej należy wygładzić ją papierem ściernym. Tak przygotowany mebel należy przetrzeć wilgotną szmatką. Po kilkunastu minutach powinien być gotów do nowego malowania.

Jak malować meble fornirowane?

W przypadku mebli fornirowanych warto zasięgnąć porady specjalisty lub oddać sprzęt w ręce profesjonalnej firmy. Bardzo często są to bowiem przedmioty zabytkowe, niekiedy wymagające fachowej konserwacji, pozwalającej na uzupełnienie ubytków w sposób niewidoczny dla oka. Dzięki niej można przywrócić im dawny wygląd i cieszyć się nimi jeszcze przez długie lata. Osoby, które czują się na siłach, mogą jednak spróbować renowacji również i takich mebli. Przydatne do tego mogą być naturalne kleje żywiczne. Każda czynność wykonana z użyciem materiału tego typu jest odwracalna, więc popełnienie ewentualnych błędów nie powoduje trwałych skutków. W miejscach, gdzie fornir odstaje w wyniku wcześniejszego zawilgocenia, należy delikatnie nasączyć go wodą. Pod żadnym pozorem nie należy polewać wodą całego mebla; do opisanej tu czynności używamy niewielkiej wilgotnej ściereczki lub gąbki, po jej uprzednim wciśnięciu. Najprostszym sposobem będzie jej położenie na wybranym fragmencie mebla na kilka godzin. Pozwoli to na uzyskanie jego plastyczności. Fornir podklejamy opisanym wcześniej klejem i przyciskamy ciężkim przedmiotem (przez materiał) na minimum 24 godziny.