Może się wydawać, że połączenie firan z roletami jest dość nietypowe. Takie rozwiązanie sprawdza się jednak w wielu pomieszczeniach. Jest niezwykle funkcjonalne, ponieważ w zależności od potrzeb można zaciemnić wnętrze lub ozdobić okno ciekawą dekoracją. W jaki sposób dobierać firany do rolet, aby osiągnąć estetyczny efekt? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas aranżacji pokoju.

Jak łączyć firany z roletami?

Aby odpowiednio łączyć rolety z firanami, należy skupić się na kilku czynnikach. Łatwo jest popełnić błędy, które sprawią, że wnętrze będzie przytłoczone przez nadmierną liczbę ozdób. Przede wszystkim nie można przesadzać ze wzorami i różnymi fakturami. W przypadku połączenia firan i rolet lepszym wyjściem są stonowane, neutralne kolory. Alternatywną opcją są mocno kontrastowe barwy.

Jeśli dekoracja koniecznie musi mieć wzór, to mimo wszystko warto zachować umiar. Połączenie dwóch jaskrawych elementów sprawiają wrażenie chaosu. Dlatego do wzorzystej rolety najlepiej dobrać gładką firankę i na odwrót. Wtedy można z łatwością uniknąć przesady i wizualnego bałaganu.

Jakie rolety wyglądają najlepiej z firanami?

We wnętrzach przeważnie stawia się na rolety materiałowe. To właśnie one wyglądają estetycznie z firanami, a jednocześnie są świetną ochroną przed intensywnym słońcem w ciągu dnia. Dostępne modele oferują wiele funkcji – od całkowitego zaćmienia po lekkie rozproszenie światła. W salonie Jaga Dom można znaleźć też rolety z tkaniny o właściwościach antyrefleksyjnych. Odbijają one promienie słoneczne i utrzymują chłód w domu podczas letnich upałów.

Rolety materiałowe mają jeszcze jedną, ważną zaletę – można je dopasowywać idealnie do rozmiaru okna. Dzięki temu można bez problemu spersonalizować zasłonę. Co więcej, możliwe jest też wybranie tkaniny. W ten sposób w każdym pomieszczeniu roleta może być nieco inna. W sypialni warto postawić na całkowicie zaciemniający materiał. Natomiast w salonie lepiej sprawdzą się rolety, które przepuszczają nieco więcej słońca.

Jakie firany pasują do rolet?

Rolety z firankami będą świetnym zestawieniem, ale tylko pod warunkiem, że będą odpowiednio dobrane. Dlatego warto dobrze zastanowić się nad tym, jakie firany będą pasować do danego wnętrza. Biorąc pod uwagę mnogość dostępnych modeli, decyzja nie powinna być trudna, jednak nie wszystkie rodzaje będą prezentować się estetycznie z roletami. Do najmodniejszych i najbardziej stylowych dekoracji zalicza się przede wszystkim:

  • firany gładkie z lekkich materiałów,
  • długie firany do podłogi,
  • firany o delikatnie marszczonej fakturze.

Połączenie rolet i firan – czy pasuje do każdego wnętrza?

Stworzona z pomysłem kompozycja rolet i firan sprawdzi się praktycznie w każdym pomieszczeniu. Jest to modne i stylowe rozwiązanie, które ożywia wnętrze i nadaje mu indywidualnego charakteru. Dobieranie ozdób na okno jest też świetną okazją do wypróbowania nowych połączeń kolorystycznych, ponieważ dekoracje można łatwo i szybko wymienić. Dzięki temu zawsze można mieć rolety i firany, które odpowiadają wszystkim domownikom.