Szukasz oszczędności na co dzień, ale myślisz o redukcji kosztów także w dłuższej perspektywie? Gdy porównujesz ze sobą różne systemy ogrzewania, weź pod uwagę nie tylko same koszty eksploatacyjne, ale również inne kwestie – wydatki związane z zakupem, montażem, naprawami itp. Jak pod tym względem wypadają folie grzewcze na podczerwień? Czy opinie mówiące o tym, że to efektywne i oszczędne źródło ciepła, są prawdziwe? Przeczytaj i sprawdź!

Oszczędne, bo efektywne. Co sprawia, że folie grzewcze skutecznie ogrzewają pomieszczenie?

To, że folia grzewcza pozwala uzyskać oszczędności, wynika ze sposobu jej działania. Takie urządzenia rozgrzewają się do stosunkowo wysokiej temperatury przy jednoczesnym niewielkim poborze prądu. W warunkach domowych z powodzeniem wystarczy folia na podczerwień o mocy 6080 W/m2. Maksymalna temperatura, jaką można uzyskać w przypadku takiej folii, to około 28°C.

Czy to wystarczy, by skutecznie ogrzać pokój? Folie grzewcze są efektywne przede wszystkim dlatego, że nie przekazują ciepła – promieniowania podczerwonego – bezpośrednio do powietrza, ale do otaczających je przedmiotów. W pierwszej kolejności są zatem nagrzewane panele podłogowe lub deski, ściany, meble. To dopiero one przekazują ciepło do powietrza. Takie ogrzewanie jest energooszczędne, a oprócz tego zapewnia stałą temperaturę i równomierne rozchodzenie się ciepła w pomieszczeniu.

Jakie są główne koszty związane z ogrzewaniem podczerwienią?

Ogrzewanie na podczerwień będzie kosztowało Cię najwięcej na początku, gdy trzeba kupić folie grzewcze i akcesoria do ich montażu. Będziesz potrzebował m.in. przewodów elektrycznych, czujnika temperatury, termostatu, folii paroizolacyjnej. Oprócz tego warto uwzględnić także koszty montażu. Układanie folii grzewczych pod panelami nie jest trudne i możesz zrobić to samodzielnie, pamiętaj jednak, że do ich podłączenia potrzebna będzie pomoc wykwalifikowanego elektryka.

Nawet gdy weźmiesz pod uwagę wszystkie powyższe koszty, zapłacisz znacznie mniej niż w przypadku innych systemów grzewczych. Zakup kotła CO czy pompy ciepła i ich montaż to obecnie wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Folie na podczerwień wypadają pod tym względem dużo atrakcyjniej. Oprócz tego, że same urządzenia kosztują znacznie mniej, to unikasz również kosztów związanych z doprowadzeniem odpowiednich mediów czy budową kominów. Nie musisz także przeznaczać dodatkowej przestrzeni w swoim domu na kotłownię i przechowywanie opału.

Ile zapłacisz za korzystanie z folii na podczerwień i od czego to zależy?

Jeśli myślisz o wykorzystaniu ogrzewania na podczerwień, pamiętaj, że jest to rodzaj ogrzewania elektrycznego. Twoje koszty eksploatacyjne będą się zatem wiązały ze zużyciem energii. Dobrą wiadomością jest to, że to jedyne koszty – folie grzewcze nie wymagają przeglądów, a ich żywotność jest przewidziana na nawet kilkadziesiąt lat. Oznacza to, że oszczędzisz również dzięki temu, że nie będziesz musiał zlecać ich napraw czy wymiany części eksploatacyjnych.

Aby oszacować, ile będą wynosiły Twoje miesięczne rachunki, możesz wykorzystać kalkulator ogrzewania na podczerwień. Po podaniu w takim kalkulatorze podstawowych parametrów (ogrzewana powierzchnia, stawka za energię elektryczną, moc folii) dowiesz się, jakie będzie miesięczne zużycie prądu i na jaką kwotę powinieneś się przygotować. Warto oczywiście pamiętać, że są to tylko orientacyjne wartości. Rzeczywista wysokość rachunków za energię elektryczną będzie zależała od tego, do jakiej temperatury ogrzewasz dom i jak często włączasz ogrzewanie.

Co zrobić, by ogrzewanie na podczerwień kosztowało Cię jeszcze mniej?

Koszty zużycia prądu wynikają bezpośrednio z dwóch parametrów folii grzewczych: jej mocy znamionowej oraz powierzchni. O tym, jakie będą Twoje comiesięczne koszty i czy folia grzewcza rzeczywiście będzie oszczędnym systemem ogrzewania, decydują jednak także inne czynniki. I, co ważne, to Ty masz wpływ na wiele z nich – od Ciebie zależy, czy za ogrzewanie podczerwienią będziesz płacić mniej.

Ograniczenie kosztów ogrzewania na podczerwień jest możliwe dzięki:

  • rozmieszczeniu folii grzewczej na dużej powierzchni podłogi – dzięki temu możesz ogrzewać pomieszczenie przy niższej temperaturze i mniejszym poborze prądu;
  • korzystaniu z termostatu – to proste urządzenie pozwoli Ci regulować temperaturę zgodnie z Twoimi potrzebami i ograniczać pracę folii grzewczej w czasie, gdy nikogo nie ma w domu;
  • odpowiedniej termoizolacji budynkufolie na podczerwień są najbardziej efektywne tam, gdzie nie występują straty ciepła, czyli w budynkach, które są ocieplone, mają szczelne okna i drzwi;
  • połączeniu ogrzewania podczerwienią z fotowoltaiką – uzyskasz dzięki temu podwójne korzyści: folie grzewcze będą miały darmowe, niezależne źródło zasilania, a Ty wykorzystasz nadwyżki energii z fotowoltaiki na własne potrzeby;
  • montażowi folii grzewczych na odpowiednim etapie – jeśli zrobisz to podczas prac wykończeniowych w nowym domu lub w czasie generalnego remontu, montaż będzie łatwy i nie będzie generował dodatkowych kosztów.

Jakie koszty poniesiesz w związku z montażem ogrzewania na podczerwień, a ile zyskasz? Porozmawiaj o tym z naszymi specjalistami – na pewno wytłumaczą Ci wszystkie kwestie związane z działaniem folii grzewczych!