Kotły gazowe to bardzo popularny sposób na ogrzewanie domów oraz mieszkań, a także zapewnienie ciepłej wody. Nowoczesne urządzenia tego typu zajmują mało miejsca i mają minimalistyczny wygląd, dzięki czemu nie trzeba kryć ich w specjalnych schowkach lub pomieszczeniach. Do wyboru jest są różne kotły gazowe, dlatego bardzo ważne jest, aby wybrać opcję najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb.
Kocioł gazowy – czym kierować się przy wyborze?
Pierwszą kwestią, którą należy ustalić jest to, jaką moc powinien mieć kocioł gazowy, aby ogrzać nasze mieszkanie lub dom. Jest to bardzo ważne choćby ze względu na fakt, iż kocioł ze zbyt dużą mocą będzie zużywał więcej gazu, co generuje zupełnie niepotrzebne koszty. Drugą sprawą, o której należy pamiętać, jest oszacowanie, ile ciepłej wody użytkowej jest potrzebne w momencie największego zużycia, czyli np. w czasie gdy kąpie się cała rodzina. Kocioł, który nie jest w stanie ogrzać wystarczającej ilości spowoduje, że zmuszeniu będziemy tworzyć harmonogram korzystania z prysznica, co nie jest komfortowe. Odpowiedni kocioł gazowy wybierzesz z pomocą Eco-Team, a my podpowiemy Ci, co jeszcze należy wziąć pod uwagę.
Rodzaje kotłów gazowych
Kotły gazowe można podzielić ze względu na sposób ogrzewania wody użytkowej. Do wyboru są:
– kotły gazowe dwufunkcyjne przepływowe,
– kotły gazowe jednofunkcyjne,
– kotły gazowe kompaktowe.
Pierwszy tym, czyli kotły gazowe dwufunkcyjne przepływowe są stosunkowo tanie i działają w ten sposób, że woda użytkowa ogrzewana jest, jak sama nazwa wskazuje, przepływając przez kocioł. Nie ma tu więc zbiornika ciepłej wody, a jej ilość jest uzależniona od mocy grzewczej kotła. Wadą tego typu urządzeń jest to, że nie można w nich zastosować cyrkulacji wody użytkowej, nie są też w pełni przystosowane do współpracy z kolektorami słonecznymi.
Kotły gazowe jednofunkcyjne posiadają osobny zbiornik na wodę użytkową, który może być ustawiony pod kotłem. W przeciwieństwie do kotła dwufunkcyjnego, można w tym wypadku zastosować cyrkulację c.w.u., kolejną ich zaletą jest przystosowanie do współpracy z kolektorami słonecznymi. Wydajność tych kotłów zależy od pojemności ich zbiornika, jeśli więc dobierzemy za mały, może się okazać, że w pewnym momencie braknie nam ciepłej wody w kranie.
Ostatnia opcja, czyli kotły gazowe kompaktowe posiadają zabudowany zbiornik c.w.u., co jest dużą zaletą dla osób, które mają zamiar umieścić je w widocznym miejscu. Do wyboru są kotły wiszące tego typu oraz stojące, które posiadają zbiorniki wody o większej pojemności. Chcąc zastosować cyrkulację wody użytkowej, musimy wybrać kocioł o pojemności powyżej 100 litrów. Wadą tych urządzeń jest to, że ewentualna rozbudowa o dodatkowe źródła ciepła może okazać się niemożliwa do wykonania,
Jeśli chodzi o moc kotła gazowego, to cechą, którą przede wszystkim należy wziąć pod uwagę przy wyborze jest zakres modulacji mocy grzewczej.