Negatywne zmiany zachodzące w środowisku naturalnym związane z dużą emisją dwutlenku węgla sprawiły, że musimy obecnie znacznie poważniej myśleć o alternatywnych sposobach pozyskiwania energii i ekologicznym ogrzewaniu. Czy wiesz, że pompa ciepła to urządzenie wyjątkowo przyjazne środowisku? Jej popularność stale rośnie, a wprowadzenie nowych wymagań dotyczących energooszczędności stawianych od 2021 roku budynków tylko zwiększy zapotrzebowanie na ten rodzaj ogrzewania budynku. Dlaczego warto postawić na pompę ciepła? Jakie aspekty wziąć pod uwagę, decydując się na wybór tego urządzenia?

Pompa ciepła to urządzenie, które pobiera energię cieplną z otoczenia budynku (powietrza, gruntu lub wody) i oddaje ją do instalacji c.o. W ten sposób pozyskuje czystą, ekologiczną energię przy niewielkich kosztach energii elektrycznej służącej do zasilenia sprężarki. Pompa ciepła jest wykorzystywana do ogrzewania budynku, wody użytkowej, a także do chłodzenia pomieszczeń w czasie upałów.

Pompa ciepła – co musisz wiedzieć?

Mechanizm pracy pompy ciepła można w skrócie opisać jako odwrotność działania lodówki – w obu urządzeniach zachodzą podobne procesy termodynamiczne. Lodówka pobiera ciepło ze swojego wnętrza i oddaje je na zewnątrz do pomieszczenia, w którym stoi. Pompa ciepła czerpie zaś energię ze środowiska za pomocą czynnika chłodniczego i poprzez ogrzewanie wody grzewczej przekazuje je do wnętrza domu. Bardzo istotnym aspektem związanym z pracą pompy ciepła jest fakt, że te urządzenia pracują w sposób nieszkodliwy dla środowiska. W sprzyjających warunkach są w stanie wykorzystać energię z naturalnych, darmowych zasobów aż w 75%. Wówczas potrzebują jedynie 25% energii z nieodnawialnych źródeł – wskazuje Marcin Demczuk, Product Manager OZE, Vaillant.

Vaillant infografika

Obecnie na rynku jest dostępnych kilka rodzajów pomp ciepła, które czerpią energię z gruntu, wody lub powietrza. Wśród nich wyróżnia się:

  • pompy ciepła gruntowe – które pobierają energię z ziemi za pomocą wymiennika gruntowego,
  • pompy wykorzystujące energię z powietrza – będące najpowszechniejszym typem pomp,  czerpiącym energię z powietrza, co umożliwia podgrzanie wody w instalacji grzewczej lub powietrza w systemie nawiewnym.

Pompy ciepła to wydajne, ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, które pozwoli na ogrzanie wody użytkowej w domu. Dzięki możliwości podłączenia systemu do instalacji grzewczej pompę można wykorzystać również do ogrzania całego domu. Urządzenie pracuje bardzo cicho, więc nie zakłóca codziennego funkcjonowania. Ponadto dzięki układowi płaszczyznowego ogrzewania lub klimakonwektorom może ono służyć również latem do chłodzenia wnętrza budynku – podkreśla Marcin Demczuk, Product Manager OZE, Vaillant.

Zalety wykorzystania pompy ciepła

Czy wiesz, że ogrzewanie z wykorzystaniem pompy ciepła to jeden z najbardziej ekonomicznych systemów dostępnych na rynku? Zadaniem pompy ciepła jest przede wszystkim minimalizowanie kosztów eksploatacji domu, ponieważ choć jest zasilana energią elektryczną, w dłuższej perspektywie daje wiele oszczędności. Pozwala również na zwiększenie niezależności energetycznej. Jak to możliwe? Wystarczy wspomóc pracę pompy ciepła panelami fotowoltaicznymi zainstalowanymi na dachu. Powstały dzięki nim prąd zasili sprężarkę pompy ciepła i pozwoli zredukować rachunki niemal do zera.

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła przeprowadziła analizę inwestycji, w której dokonano termomodernizacji budynku wielorodzinnego. Stare piece węglowe wymieniono na pompy ciepła wspomagane ogniwami fotowoltaicznymi. Co ciekawe, po uruchomieniu nowego systemu wydatki na ogrzewanie spadły aż o 80%.

pompa ciepła Vaillant

Na jakie jeszcze korzyści mogą liczyć użytkownicy pompy ciepła?

  • Urządzenie jest bezobsługowe – odpowiednio dobrana do powierzchni i kubatury obiektu pompa ciepła jest całkowicie bezobsługowa. Nie ma potrzeby ładowania opału, czyszczenia urządzenia czy jego rozpalania. Wystarczy regularnie opłacać rachunki za energię elektryczną.
  • Pompy ciepła są najbezpieczniejszym sposobem ogrzewania obiektu – przy ich użyciu nie ma ryzyka wybuchu, tak jak w przypadku tradycyjnej instalacji gazowej, czy zaczadzenia, jak w przypadku instalacji olejowej czy węglowej.
  • Pompy ciepła są gwarancją długiej żywotności – przy odpowiedniej instalacji mogą sprawnie funkcjonować nawet do 50 lat.
  • Pompa ciepła może być jedynym źródłem ciepła do ogrzewania budynku – ale urządzenie może również współpracować z dodatkowymi urządzeniami grzewczymi – pompę ciepła można łatwo podłączyć do instalacji np. kolektorów słonecznych czy kominka z płaszczem wodnym.
  • Pompa ciepła jest przyjazna dla środowiska naturalnego – co za tym idzie łatwo można uzyskać niskooprocentowany kredyt lub dofinansowanie na tę inwestycję proekologiczną. Ekologiczna technologia ogrzewania ma ogromny wpływ na ochronę klimatu. Mając na uwadze ten fakt, zdecydowaliśmy się na przygotowanie kampanii pod hasłem #NACOCZEKAĆ, w której będziemy nie tylko uświadamiać, jak dużą rolę możemy odegrać w zmniejszeniu śladu węglowego oraz ochronie klimatu dzięki zastosowaniu ekologicznych instalacji grzewczych, ale również edukować z zakresu dofinansowań na systemy grzewcze, o jakie mogą starać się właściciele nieruchomości – wskazuje Anna Augustyniak, Koordynator ds. Komunikacji Marketingowej, Vaillant
pompa ciepła

Jak wybrać ekologiczną instalację grzewczą na miarę Twoich potrzeb?

O tym, że ogrzewanie oraz przygotowanie ciepłej wody przy pomocy pompy ciepła się opłaca, wie coraz więcej osób. Z roku na rok rośnie bowiem liczba użytkowników tych urządzeń. Wielu z nich przed zakupem zastanawia się jednak, na jakie czynniki zwrócić szczególną uwagę, wybierając to urządzenie grzewcze? Aby mieć pewność, że pompa będzie najlepiej spełniała swoje zadanie, istotny jest jej dobór do powierzchni domu oraz związana z tym sprawność i moc urządzenia.

Moc pompy ciepła – powinna być dobrana do parametrów cieplnych budynku oraz ilości zużywanej ciepłej wody. Jeśli dom ma małą powierzchnię, dobrą izolację i mieszkają w nim maksymalnie trzy osoby, najlepiej wybrać pompę o mocy grzewczej 3,6–5,3 kW. Do ogrzewania powietrza i wody w większych domach można wykorzystać pompę o mocy 8–10 kW, a w budynkach wielorodzinnych lub firmach – powyżej 11 kW.

pompa ciepła

Sprawność pompy ciepła – przed zakupem pompy ciepła warto zwrócić uwagę także na wskaźnik COP. Określa on sprawność pompy, czyli jej stopień pozyskania ciepła ze środowiska w stosunku do zużytego przez nią prądu. Należy jednak pamiętać, że wskaźnik COP jest wartością zmienną i zależy od temperatury górnego i dolnego źródła. Wpływ na wysokość COP mają także urządzenia będące częścią systemu pompy – m.in. sprężarka i zawór rozprężny.

Należy pamiętać, że wybierając pompę ciepła, nie możemy kierować się wyłącznie jej mocą. Powinniśmy zwrócić także uwagę na elementy budowy pompy ciepła, automatykę, pobór prądu czy współczynnik COP. Pompa ciepła to inwestycja na długie lata, dlatego w trakcie doboru urządzenia warto skontaktować się ze specjalistą, który rozwieje wszelkie wątpliwości – podsumowuje Anna Augustyniak,  Koordynator ds. Komunikacji Marketingowej, Vaillant.

Więcej informacji na temat pomp ciepła oraz kampanii marki Vaillant znajdziesz na stronie: www.vaillant.pl/klienci-indywidualni/porady-i-wiedza/poznaj-nowoczesne-pompy-ciepla/.