Temat badań gruntu przewija się bardzo często. W jakich przypadkach należy je przeprowadzić? Sprawdźmy w poniższym artykule.

Czym jest badanie gruntu?

Aby mówić o badaniach gruntu, najpierw trzeba ustalić, czym one są. Co skrywa się pod tym terminem? Polega ono na wykonaniu 3 odwiertów geologicznych i pobraniu próbek wody oraz gruntu, a następnie poddaje się je dokładnej analizie, aby ustalić warunki wodno-gruntowych na danej działce. Innymi słowy, badanie gruntu dostarcza informacji o typie gruntu znajdującego się na danym obszarze, głębokości umiejscowienia warstw gruntu, czy poziomie wód gruntowych.

Badanie gruntu – kiedy należy je przeprowadzić?

Przede wszystkim o badaniu gruntu należy pomyśleć wtedy, gdy jest się na etapie zakupu działki budowlanej. Niektórzy z nas nawet nie mają świadomości, że wiele z gruntów wystawionych na sprzedaż nie nadaje się pod budowę domu bądź jego postawienie może być ryzykowne, czy kosztowne. Aby uniknąć tego typu kłopotów, lepiej od razu sprawdzić, jak prezentuje się teren, który chce się nabyć. Badania gruntu pozwolą określić, czy nadaje się pod budowę i jakie zabiegi należy wykonać przy robotach ziemnych i fundamentowych.

Posiadanie własnej działki również nie gwarantuje łatwego stworzenia planu fundamentów. Co więcej, nawet najlepszy fachowiec nie będzie w stanie odpowiednio go zaprojektować, jeśli nie wie, na jakim gruncie ma stanąć budynek. Dlatego, zamiast narażać się na nieprzyjemności, lepiej wszystko sprawdzić i badanie gruntu może w tym pomóc.

W pozyskanej opinii można znaleźć zalecenia dotyczące głębokości umiejscowienia fundamentów, dobru ich rodzaju oraz sposobu wykonania prawidłowej izolacji. Dzięki temu specjalista będzie w stanie nie tylko odpowiednio zaprojektować fundamenty, ale również bez trudności dobierze rodzaj betonu, ilość zbrojenia, czy zastosuje najlepszą hydroizolację.

Na tym jednak nie koniec, ponieważ przeprowadzenie badań gruntu nie tylko pozwala na bezpieczną inwestycję, ale również jest niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę. Dlatego nie tylko należy rozważyć ich wykonanie, ale w wielu przypadkach bez przedłożenia stosownych dokumentów nie będzie można ruszyć z budową.

Oczywiście może się zdarzyć, że gdzieś w gminie uda się załatwić formalności bez badań gruntu, ale ich pominięcie wcale nie powinno nikogo cieszyć. W końcu będzie trzeba w praktyce zmierzyć się z tym, co nieznane, więc lepiej się zastanowić, czy faktycznie wyjdzie to na korzyść.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Firma Geologiczna Felkel & Guś Sp. z o.o.