W obecnych czasach ludzie coraz częściej decydują się na budowę własnego domu, pragnąc uciec od miastowego tłoku. Budowa tradycyjnego domu murowanego najczęściej wymaga wiele czasu, funduszy i cierpliwości. Odpowiedzią na nią są konstrukcje domów szkieletowych, które zdobywają coraz większą popularność.

Czym są domy szkieletowe?

Domy szkieletowe oparte są na drewnianych konstrukcjach nośnych. Charakteryzują się lekką technologią, szybkością budowania, a także ekologicznymi materiałami. 

Konstrukcja domów szkieletowych składa się z odpowiednio przygotowanych materiałów. Wypełnia się je termoizolacją.

Mogą powstawać w sposób stopniowy na miejscu budowy, ale istnieje także możliwość dostarczenia na miejsce przygotowanych elementów w postaci prefabrykatów. Dzięki temu budowa podstaw domów szkieletowych przebiega bardzo szybko, nawet w kilkanaście dni.

Zalety domów szkieletowych

Do jednej z głównych zalet domów szkieletowych należy wliczyć to, że ich budowa możliwa jest o każdej porze roku. Doprowadzenie domu do stanu deweloperskiego nie ma określonych wymagań atmosferycznych i nie jest od nich zależne.

Dom szkieletowy, który został odpowiednio zaprojektowany, jest równie trwały i wytrzymały jak dom murowany. Prawidłowa budowa domu szkieletowego gwarantuje użytkowanie przez długie lata.

Konstrukcja domu szkieletowego opiera się na drewnie, które jest naturalnym surowcem. Dzięki temu wyróżnia się korzystnym mikroklimatem. Jest ekologiczny i wyróżnia się pozytywnym wpływem na zdrowie i samopoczucie domowników. Dodatkowo jest energooszczędny.

Wykonanie domu szkieletowego

Podczas planowania wykończenia domu budowanego w technologii szkieletowej warto zwrócić uwagę na kwestie akustyczne. Są dostępne materiały, które zapewniają izolację dźwięku i zadowolą nawet najbardziej wybrednych mieszkańców. Dobra izolacja cieplna i dźwiękowa zapewnia duży komfort korzystania z poszczególnych pomieszczeń. Należy zaznaczyć fakt szybkiego nagrzewania całego budynku, co w zimie jest niezwykle ważne. Odpowiednie zaplanowanie wykonania konstrukcji i wykończenia zapobiega szybkiemu wychładzaniu się wnętrza w zimie i nadmiernemu ogrzewaniu w lecie.

Na co zwracać szczególną uwagę, decydując się na budownictwo szkieletowe?

W budownictwie szkieletowych należy zwracać szczególną uwagę na jakość materiałów. Producent domów szkieletowych zapewnia spełnianie wszelkich norm bezpieczeństwa, a także optymalne parametry użytkowania. Dzięki temu dom szkieletowy może służyć przez wiele lat.

Należy wybrać odpowiedniego, sprawdzonego producenta oraz osoby, które zajmą się późniejszym montażem. Domy szkieletowe wymagają szczególnej staranności, dlatego powinni zajmować się nimi specjaliści.