Gotowe masy szpachlowe

Wykańczanie wnętrza domu lub mieszkania wymaga od nas użycia odpowiednich materiałów. Jeżeli marzymy o równych i gładkich ścianach, to niezbędna do tego będzie odpowiedniej jakości masa szpachlowa. Wybór na rynku jest bardzo szeroki, ale wiele osób decyduje się na gotową masę szpachlową. To rozwiązanie ma bardzo wiele zalet, sprawdzi się zarówno w przypadku ścian jak i sufitów. Gotowa masa szpachlowa może również być użyta do uzupełnienia ubytków. Gładź szpachlowa znajdzie również zastosowanie do wykańczania styków płyt g-k.

Masa szpachlowa – rodzaje

Dostępne na rynku są dwa rodzaje gładzi, sypki i gotowe. Dzisiaj zajmiemy się tym drugim rodzajem. Gotowe masy szpachlowe sprzedawane są formie gotowej masy w różnej wielkości wiaderkach. Masa wykonana jest z dodatkiem polimeru, który zaczyna twardnieć po nałożeniu na ścianę.

Przygotowanie

Pierwszym krokiem jest dokładne wyczyszczenie ściany. Następnie musimy odpowiednio zagruntować podłoże wykorzystując do tego specjalny środek gruntujący. Najlepiej nakładać jest ten środek szeroki pędzlem, tak zwanym ławkowcem. Szpachlowanie możemy zacząć dopiero po całkowitym wyschnięciu środka gruntujące. Warto zauważyć, że tworzy on na ścianie twardą warstwę.

Kolejnym krokiem jest uzupełnienie ubytków na ścianach. Do tego zadania idealnie przydadzą się gotowe gładzie szpachlowe. W tym momencie również powinniśmy wyrównać narożniki stosując specjalne aluminiowe narożniki.

Nakładanie gładzi

Kiedy już przygotujemy podłoże kolejnym krokiem jest nakładanie gładzi. Do nakładania gładzi wewnątrz budynków doskonale nadaje się gotowa gładź. Nakładanie najlepiej jest wykonać szeroką pacą, która znacznie przyśpieszy prace. Gładź należy nakładać od dolnych rogów ścian i kierować się do góry. Nakładaj płynnym ruchem i zbieraj nadmiar gładzi. Powinna mieć ona grubość około 2 milimetrów.

Kolejny raz musimy czekać na wyschnięcie. Kiedy już to się stanie zaczynamy nakładać kolejną warstwę gładzi. Mogą zdarzyć się rysy na ścianach, ale nie szlifuj ich, to zostaw na koniec.

Ostatnim etapem jest szlifowanie ściany, który wieńczy nasz wysiłek. Do prawidłowego zeszlifowania ściany niezbędny jest odpowiedni papier. Nakładamy go na specjalną pacę do szlifowania. W przypadku narożników najlepiej sprawdzi się specjalna kostka do szlifowania.

Niezbędne narzędzia do pracy

Zanim zaczniemy pracę, konieczne jest zgromadzenie odpowiednich narzędzi. W zależności od przyjętej technologii czy będziemy korzystać z gotowej gładzi szpachlowej czy też będziemy rozrabiać sami, niektóre narzędzia mogą okazać się nieprzydatne. Poniżej zamieszczam zestaw narzędzi, które najczęściej znajdują zastosowanie podczas przygotowania, szpachlowania i kładzenia gładzi. Podział narzędzi jest według kolejności używania.

Przygotowanie ścian

  • bruzdownica,
  • kombinerki do usuwania elementów ze ścian
  • pędzel do gruntowania,
  • wiadro
  • środek gruntujący.  

Przygotowanie gładzi

  • wiertarka z mieszadłem lub mieszarka, aby wymieszać w wiadrze masę szpachlową lub gotowa masa szpachlowa

Nakładanie i szlifowanie

  • szpachelka, np. oraz zestaw szpachli do nakładania (szeroka – do rozprowadzania gładzi; wąska – do nabierania materiału i pracy w trudno dostępnych miejscach)
  • paca
  • packa szlifierska + papier ścierny (150-200) i kostka do szlifowania,
  • poziomica.

Wiele prac związanych ze szpachlowaniem jak i nakładaniem gładzi można wykonać samodzielnie. Oczywiście jeżeli nabierzemy pewnego doświadczenia będzie nam łatwiej. W razie problemów możecie przeczytać poradnik szpachlowania ścian, gdzie znajdziecie wiele przydatnych porad.