Zastąpienie kotła pompą ciepła zmniejsza zużycie energii średnio o około 30% w przypadku całorocznej eksploatacji. Ponadto, jeśli pompy ciepła są obciążone tylko częściowo, wzrasta ich wydajność, ze względu na wydajniejszą pracę przy mniejszych różnicach temperatur między powietrzem zewnętrznym i wewnętrznym. Dodaj do tego fakt, że pompy ciepła przyczyniają się do redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Lepsze rozwiązanie w ogrzewaniu
Działanie pomp ciepła podwyższających temperaturę można jeszcze bardziej zoptymalizować w połączeniu z wielofunkcyjnymi, wielowartościowymi jednostkami. Optymalizuje się wówczas system jako całość pod kątem zwiększenia poziomu efektywności energetycznej w budynku. Taka pompa może wytwarzać zarówno ciepło, jak i zimno, a po zintegrowaniu z rozwiązaniem systemowym może przenosić ciepło między różnymi częściami budynków.
Jednostki o dużym śladzie węglowym, takie jak kotły, są stopniowo wycofywane. Jest to ważne do osiągnięcia celów klimatycznych wytyczonych przez UE. Pompy ciepła podwyższające temperaturę są dobrym sposobem na zbliżenie się do tych celów.
Jak działają pompy ciepła?
Pompy ciepła dobrze radzą sobie przy stale zmieniających się temperaturach zewnętrznych. Podczas chłodzenia działają równie wydajnie, jak nowoczesny klimatyzator. Prawdziwe korzyści pojawiają się jednak w chłodniejsze dni. Pompa ciepła zapewni oszczędność energii w porównaniu z tradycyjnym piecem.
W miesiącach zimowych pompy ciepła pobierają ciepło z powietrza zewnętrznego (lub gruntu) i przekazują je do wewnątrz. Jeśli połączysz pompę ciepła z piecem modulacyjnym, który działa stale z niską prędkością, ekstremalnie niskie temperatury nie będą tak trudne do zwalczenia. Latem proces ten ulega zasadniczo odwróceniu. Ciepło jest pobierane z powietrza w pomieszczeniu i przekazywane na zewnątrz, co w naturalny sposób obniża temperaturę wnętrza.
Proces wydobywania ciepła z powietrza pozwala na użycie jednego systemu do utrzymania komfortowej temperatury w pomieszczeniu zamiast instalowania w domu zarówno systemu grzewczego, jak i chłodniczego. Oprócz początkowych oszczędności kosztów zakupu pojedynczego urządzenia, wymagana konserwacja i naprawy są również ograniczone do pojedynczego systemu.
Jakie są zalety instalacji pompy ciepła?
1. Pompy ciepła są energooszczędne
Pompy ciepła przenoszą powietrze z jednego miejsca w drugie: zimą odbierają ciepło z powietrza zewnętrznego i wtłaczają je do środka, a latem odwracają ten proces. Sam ten proces pozwala oszczędzać na zużyciu energii, co z kolei korzystnie wpływa na Twoje rachunki za energię.
Dodatkowo, ponieważ pompy ciepła to system „dwa w jednym”, oszczędności są przez cały rok.
2. Pompy ciepła poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniach
Pompy ciepła mieszają powietrze zewnętrzne z powietrzem wewnętrznym, co skutkuje poprawą jakości powietrza w domu. Dzięki skutecznym filtrom i regularnej konserwacji, Twoja pompa ciepła zapewni Twojemu domowi czystsze powietrze.
4. Pompy ciepła zapewniają równomierne, stałe ogrzewanie Twojego domu
Tradycyjne instalacje HVAC czasami generują nierówne temperatury z powodu problemów, takich jak nieprawidłowe dobranie sprzętu lub brak konserwacji. Pompy ciepła tworzą bardziej komfortowe warunki wewnątrz domu w porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami HVAC.
5. Pompy ciepła to niski poziom hałasu
W przeciwieństwie do pieca i centralnego klimatyzatora, pompy ciepła są zaprojektowane tak, aby wytwarzać minimalny poziom hałasu podczas pracy. Standardowy klimatyzator działa przy 60 dB, energooszczędna pompa ciepła przy 40 dB. Jeśli szukasz sposobów na zastąpienie starego głośnego klimatyzatora, rozważ zakup systemu pompy ciepł – wydaje minimalny hałas, gdy jest włączony i jest wydajny.
6. Pompy ciepła produkują ciepłe i chłodne powietrze
Koszt utrzymania i instalacji oddzielnego pieca i klimatyzatora jest wysoki. Ponadto centralny klimatyzator zajmuje dużo miejsca z boku domu lub na podwórku. Zamiast marnować pieniądze na piec lub/i klimatyzator, kup jeden system, który opiera się na energii elektrycznej.