Zawilgocenie w mieszkaniu to problem, który spędza sen z powiek tysięcy Polaków. Nierzadko znalezienie przyczyny zawilgocenia jest bardzo trudne, a ustalenie zakresu szkód – niezwykle czasochłonne. Kiedy doszło do zalania domu, niebywale ważne jest szybkie działanie i podjęcie działań, które umożliwią przywrócenie mieszkania do stanu używalności. Pomóc może w tym osuszanie oraz dezynfekcja.
Osuszanie pomieszczeń – na czym polega?
Osuszanie pomieszczeń to szeroko pojęte działania, których celem jest wykrycie przecieku, osuszenie uszkodzonych elementów mieszkania oraz przeprowadzenie dezynfekcji. Istnieje wiele różnych metod osuszania, spośród których szczególnie popularne jest osuszanie: absorpcyjne, mikrofalowe, kondensacyjne oraz osuszanie przez wietrzenie. W większości przypadków osuszanie jest wykonywane za pomocą specjalistycznego sprzętu, który umożliwia szybkie poprawienie estetyki ścian oraz sufitu. Niesie ono za sobą wiele korzyści, a jego zastosowanie umożliwia poprawę komfortu domowników, którzy musieli mieszkać w zawilgoconym domu.
Kiedy należy skorzystać z osuszania?
Wiele osób bagatelizuje wystąpienie wilgoci w swoim domu, jednak taka postawa jest błędna. Zwłoka może bowiem skutkować wieloma przykrymi konsekwencjami, które dotyczą nie tylko komfortu domowników, ale również stanu ich zdrowia. Długie utrzymywanie się wilgoci w mieszkaniu może przyczyniać się do rozwoju wielu groźnych chorób, dlatego problem ten nigdy nie powinien zostać potraktowany jako błahy. Wskazaniem do skorzystania z takich usług powinno być przede wszystkim zalanie mieszkania przez sąsiada. Wilgoć w mieszkaniu czasami może jednak wynikać z innych przyczyn. Nierzadko jest wypadkową długich i intensywnych opadów atmosferycznych bądź wycieku z instalacji hydraulicznej czy centralnego ogrzewania. Niezależnie od powodu wystąpienia wilgoci osuszanie zazwyczaj jest obligatoryjne, albowiem umożliwia nie tylko poprawienie estetyki wnętrza, ale również usunięcie szkodliwych związków.
Zawilgocone mieszkanie – dlaczego poddaje się je dezynfekcji?
Podczas usuwania niechcianej wilgoci uszkodzone mieszkanie powinno zostać zdezynfekowane. Wynika to z faktu, że pojawienie się wilgoci zaburza nie tylko wygląd pomieszczenia, ale również jest przyczyną powstania nieprzyjemnego zapachu oraz grzybów na ścianach. Aby zminimalizować szkody wynikające z zalania pomieszczenia, przeprowadza się dezynfekcję, która usuwa wiele szkodliwych związków i zapobiega permanentnemu wniknięciu wilgoci w ścianę bądź posadzkę. Ważne jest, żeby dezynfekcja została wykonana jak najszybciej, ponieważ w przeciwnym razie wilgoć może skutecznie zdewastować nasz dom. Artykuł powstał we współpracy z Ujdzie Na Sucho.