Coraz częściej spotykamy się z pojęciem ozonowania. Z pewnością, jest to proces dobrze znany wszystkim kierowcom, którzy właśnie przy pomocy ozonowania, mogą na stałe pozbyć się z auta nieprzyjemnych zapachów, które wsiąknęły głęboko w tapicerkę. Okazuje się, że ozonowanie jest również zabiegiem, który stosuje się w mieszkaniach. Dzięki temu, można poradzić sobie z wieloma, uciążliwymi sytuacjami, a przede wszystkim skutecznie zdezynfekować pomieszczenie. Niemniej jednak na czym polega samo ozonowanie i czy jest ono bezpiecznym procesem? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który powstał we współpracy z reprezentantem marki MultiPranie.pl!
Na czym polega ozonowanie mieszkania?
Wiele osób zastanawia się czym jest ozonowanie. Okazuje się, że na samym początku warto zacząć od tego, że sam ozon wykorzystywany do dezynfekcji, również jest cząsteczką tlenu, która dodatkowo składa się z trzech atomów. Ozonowanie jest więc swoistym procesem dezynfekcyjnym, a także podczas neutralizacji nieprzyjemnych zapachów w mieszkaniu. Cząsteczka ozonu jest niezwykle reaktywna, a dzięki temu może być ona również niezwykle skuteczna. Proces ozonowania w mieszkaniach najczęściej przeprowadzany jest w momencie, gdy zaistnieje potrzeba pozbycia się uporczywego, przykrego zapachu, nawet takiego który wsiąknął w ściany lub tapicerki mebli. Ozon ma bowiem umiejętność rozbijania cząsteczek zapachu, a następnie neutralizowania go. Szczególnie proces ozonowania jest polecany w przypadku mieszkań w starych kamienicach lub po lokatorach, który palili w pomieszczeniach. Kolejną niezwykle ważną rolą procesu ozonowania jest wspomniana już dezynfekcja. Ozon posiada właściwości niszczące drobnoustroje. Co więcej, zachowuje się on jak powietrze, a to oznacza, że jest wstanie dotrzeć w każde szczeliny i miejsca trudnodostępne, włączając w to przewody wentylacyjne i rury. Finalnie nie można pominąć tego, że zabieg ozonowania mieszkania daje swoistą gwarancję na to, że żadne żywe bakterie, grzyby, czy wirusy nie zdołają się przed nim uchronić. Warto wspomnieć o tym, że dzięki ozonowaniu mieszkania można się również pozbyć pleśni, o której istnieniu nie mieliśmy wcześniej pojęcia, gdyż rozwijała się ona w zakamarkach, do których nikt nie zagląda. Proces ten nie tylko zdezynfekuje więc mieszkanie, ale również uchroni nas przed chorobotwórczymi drobnoustrojami, a w efekcie, znacznie poprawi się nasze samopoczucie (więcej na: http://www.multipranie.pl/oferta/ozonowanie).
Czy ozonowanie mieszkania jest bezpieczne?
Jako, że jest to proces, który wymaga zaangażowania specjalistów, a także wykorzystania dedykowanych narzędzi i środków, można zacząć się zastanawiać, czy ozonowanie jest bezpieczne. Otóż warto w pierwszej kolejności zaznaczyć, że ozonowanie mieszkania powinno zostać wykonane w pustym pomieszczeniu, z którego zostały usunięte wszystkie rośliny, a także i zwierzęta. Co więcej, proces ten powinien zostać przeprowadzony przez doświadczonych fachowców, by był on nie tylko skuteczny, ale także i bezpieczny. Warto również zaznaczyć, że ozon, który jest wykorzystywane w procesie dezynfekcji mieszkań, jest dozowany przy pomocy specjalnych generatorów. Wówczas dbają one o to, by stężenie ozonu w pomieszczeniu, utrzymywało się na bezpiecznym, dozwolonym poziomie. Dodatkowo generatory ozonu mają za zadanie przetwarzać tlen, pobierany z otoczenia, a następnie zamieniać go właśnie we wspomniany już ozon, przy pomocy niewielkich wyładowań atmosferycznych, które zachodzą we wnętrzu generatora. Czas samego zabiegu jest oczywiście uzależniony od przestrzeni mieszkania, a także od efektów, jakie mają zostać uzyskane- to właśnie na tej podstawie dobiera się odpowiednie stężenie. Niemniej jednak, nie trzeba się obawiać o bezpieczeństwo przebywania w mieszkaniu po wykonaniu tego typu dezynfekcji. Ozon po zakończonym zabiegu rozkłada się do tlenu, którym oddychamy, a z tego też względu jest on całkowicie bezpieczny dla człowieka. Po ozonowaniu mieszkania, będzie można w nim wyczuć charakterystyczny zapach, który bierze się z substancji utlenionych podczas tego procesu. Warto pamiętać, że może ona się utrzymać kilka dni, jednak w dalszym ciągu nie zagraża on ani zdrowiu, ani życiu użytkowników danego mieszkania.