Łączenie taśm przenośnikowych wymaga użycia odpowiednich narzędzi czy klejów opracowanych specjalnie do takich operacji. Kleje te posiadają specjalne właściwości i umożliwiają uzyskanie połączeń o wysokiej wytrzymałości, porównywalnej z wytrzymałością materiału, z którego wykonany jest przenośnik taśmowy.
Wulkanizacja na gorąco
Istotą tej metody jest zgrzanie dwóch końców taśmy przenośnika za pomocą specjalnej prasy wulkanizacyjnej. Metoda jaką jest wulkanizacja taśm przenośnikowych można nazwać najbardziej niezawodną spośród wymienionych, ponieważ w swojej procedurze jest podobna do procesu wytwarzania samego przenośnika taśmowego. Wyeliminowane tą metodą miejsca pęknięć pozostają elastyczne, samo złącze jest mocne, a ryzyko ponownego uszkodzenia w tym samym miejscu praktycznie nie występuje. Niektóre taśmy przenośnikowe, szczególnie te z gumowym kordem i żaroodporne są odnawiane wyłącznie przez wulkanizację na gorąco. Aby dowiedzieć się, jak wygląda wulkanizacja taśm przeczytaj artykuł Jak przebiega wulkanizacja taśm przenośnikowych?, gdzie dowiesz się także, jakie są rodzaje taśm i w jaki sposób je łączyć.
Łączenie taśm przenośnikowych na zimno
Inną popularną metodą jest klejenie taśm metodą “na zimno”. Ta technika jest uniwersalna i prosta, ponieważ do wykonywania pracy nie jest potrzebna prasa wulkaniczna, co z kolei znacznie ułatwia wykonywaną pracę. Dzięki tej metodzie możliwe jest klejenie taśm przenośnikowych o różnych szerokościach i długościach. Wulkanizacja na zimno jest często stosowana do naprawy uszkodzeń, takich jak rozdarcia i przecięcia.
Wulkanizację na zimno stosuje się do łączenia uszkodzonych części taśm przenośnikowych, jak również do zmiany ich parametrów. Taki sposób łączenia pozwala na osiągnięcie bardzo wysokiej wytrzymałości połączenia, która sięga 70% wytrzymałości samej taśmy. Jedną z głównych zalet spajania taśm jest możliwość klejenia bez drogiego sprzętu specjalistycznego.
Ta metoda łączenia taśm przenośnikowych jest szeroko rozpowszechniona w zakładach górniczych, ponieważ w warunkach dołowych stosowanie urządzeń iskrzących jest surowo zabronione, a łączenie odbywa się ręcznie, bez urządzeń palnych. Jednocześnie warunki temperaturowe, w których może pracować taśma klejona muszą zawierać się w przedziale od -40 do +80 stopni. Taśmy przenośnikowe są zazwyczaj łączone nie jednym, ale kilkoma klejami, które są mieszane w specjalną kompozycję.
Oferowany przez firmy zestaw kleju do klejenia taśm przenośnikowych składa się z substancji wiążącej i utwardzacza. Klej musi być nakładany w taki sposób, aby klejone powierzchnie były czyste. Produkt ten gwarantuje wysokiej jakości połączenia dla wszystkich rodzajów pasów.
Łączenie taśm przenośnikowych należy powierzyć doświadczonym specjalistom. Taśma musi być odpowiednio przygotowana, a klej nie może być rozmazany. Prace związane z łączeniem muszą być wykonywane przez doświadczony personel.