Niewielka piwniczka w pobliżu domu to marzenie wielu osób w naszym kraju. Jej wykonanie tylko z pozoru jest trudne, a wykorzystując do tego celu gotowe szamba betonowe, można uzyskać bardzo fajny efekt niskim nakładem sił. Koszt takiego rozwiązania również nie jest wysoki, dlatego chcąc stać się posiadaczem piwniczki, warto wybrać właśnie szambo betonowe.

Jak zrobić piwnicę wykorzystując betonowe szambo?

Produkcją takich zbiorników na nieczystości zajmuje się wiele firm w naszym kraju. Mają one wiele zastosowań, a jednym z nich jest możliwość wykonania niewielkiej podziemnej piwnicy, w której przechowywać można słoiki, warzywa lub owoce. Odpowiednio wykonana piwniczka będzie trzymała stałą temperaturę i wilgotność, co sprawi, że będą tam panować idealne warunki do przechowywania różnych rzeczy.

Wykonanie piwniczki rozpoczynamy od zamówienia odpowiedniej wielkości zbiornika. Warto wybrać kubaturę powyżej 4 m3, bo zapewni ona całkiem dużo miejsca i umożliwi fajne urządzenie piwniczki. Wszelkie próby postawienia takiego zbiornika na powierzchni sprawią, że zimą będzie tam panować zbyt niska temperatura, latem natomiast wnętrze będzie się zbyt mocno nagrzewać. Jedynym sposobem na osiągnięcia optymalnych warunków jest wkopanie zbiornika na głębokość powyżej pół metra. W naszych warunkach ziemia bardzo rzadko przemarza poniżej tej głębokości, dlatego takie posadowienie zbiornika zapewni najlepsze właściwości termiczne przez cały sezon.

Wykop otworu i odpowiednie wypoziomowanie zbiornika

Montaż zbiornika jest bardzo prosty, wystarczy wykopać odpowiedniej głębokości otwór, a samochód wyposażony w niewielki dźwig umieści betonowy zbiornik w środku. Nam pozostanie jedynie zasypać go ziemią i przygotować wejście do piwniczki. Zanim jednak do tego dojdzie, musimy przygotować wykop, a do tego celu warto wykorzystać koparkę, która w krótkim czasie przygotuje odpowiedni otwór w ziemi. Ważne by miał on większe wymiary od planowanego szamba, bo dzięki temu będziemy mieć do niego dobry dostęp i będziemy mogli wykonać ewentualne poprawki.

Jeśli wykop jest na dnie równy, samo posadowienie betonowego szamba na dnie nie powinno przysporzyć żadnych problemów. W przypadku dużych nierówności warto wsypać do wykopu mniej więcej 10 cm piasku i wyrównać nim podłoże w taki sposób, by tworzyło płaską powierzchnię. Praca ta nie jest skomplikowana i właściwie całość wykonuje ekipa przywożąca zbiornik. Dysponując HDSem są w stanie dowolnie ułożyć zbiornik i zapewnić jego prawidłowy montaż. Gdy skończą swoją pracę, konieczne jest zasypanie szamba (zobacz instrukcję wykopów pod szamba) i wykończenie otworu, który będzie służył do wejścia. Standardowo otwór taki ma kształt koła i jest umiejscowiony na górze zbiornika. Aby dostać się do środka, konieczna może być drabina budowlana. W razie potrzeby można jednak delikatnie przebudować cały komin, by zyskać lepszy dostęp do wnętrza.

Warto pomyśleć o odpowiedniej wentylacji

Jako że nasza piwniczka będzie słabo wentylowana, powinniśmy na etapie montażu przemyśleć kwestię wentylacji. Do tego celu można wykorzystać rurę kanalizacyjną, którą umieścimy w wywierconym otworze na górnej pokrywie szamba. Dzięki takiemu prostemu rozwiązaniu będziemy mogli zapewnić dostęp świeżego powietrza do naszej piwniczki.

Decydując się na takie rozwiązanie, powinniśmy pamiętać o jeszcze jednej, bardzo istotnej rzeczy. Jeśli poziom wód gruntowych na naszej działce jest wysoki, może ona dostawać się do wnętrza przez nieszczelności powstałe podczas montażu. Jako że górna pokrywa zakładana jest bezpośrednio przy montażu, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na poprawne zaizolowanie tego miejsca. Może się bowiem okazać, że w przypadku wysokich wód gruntowych nasza nowa piwnica będzie okresowo zalewana, a przecież nikt z nas nie chciałby, by tak się stało. Dobra izolacja i szczelne połączenia górnej pokrywy z całym zbiornikiem sprawi, że całość będzie szczelna i niestraszny nam będzie ani deszcz, ani tym bardziej wysoki poziom wody gruntowej w naszej okolicy.

Jak widzisz, zbudowanie niewielkiej piwnicy nie jest przesadnie skomplikowane i każdy z nas poradzi sobie z takim zadaniem bez większego problemu.