Profesjonalna termoizolacja budynku jest obecnie jednym z etapów jego budowy, z którego rzadko kiedy rezygnujemy. A jeśli rezygnujemy, to tylko z powodu wysokiego kosztu inwestycji. Jej całkowita wartość jest zależna od wielu czynników, a przede wszystkim od zastosowanej metody montażu i rodzaju wybranego materiału izolacyjnego. Na koszt ocieplenia ma również wpływ doświadczenie i umiejętności ekipy montażowej. Dobrze wykonane ocieplenie zapewnia optymalne temperatury wewnątrz budynku niezależnie od pory roku, a także korzystny mikroklimat i stanowi pewne zabezpieczenie dla ścian zewnętrznych budynku. Czy w odniesieniu do ocieplania budynków możemy mówić o samych zyskach?

Rodzaj ocieplenia ma znaczenie

Każdy budynek jest inny, różne są technologie budowy i różne materiały budowlane są używane do jego wzniesienia. Podobnie jest z termoizolacją, w zależności od zastosowanego materiału izolacyjnego oraz od przyjętej techniki, można wyróżnić dwa najpopularniejsze sposoby ocieplenia, ocieplenie na mokro styropianem lub wełną oraz ocieplenie na sucho wełną. Rzeczywiście, styropian i wełna mineralna są najczęściej i najchętniej wybieranymi materiałami izolacyjnymi. Odznaczają się świetnymi właściwościami termoizolacyjnymi, mimo że mają nieco inne parametry. Kolejną kwestią, która je różni jest ich sposób montażu, który należy dostosować do warunków zewnętrznych, a także do technologii w jakiej został wzniesiony sam budynek. Zdarza się, że zastosowanie wybranego materiału i danej technologii są po prostu konieczne.

Styropian jest najbardziej uniwersalnym materiałem, który sprawdza się w niemal wszystkich budynkach. Jest on nieco tańszy, a jego montaż mniej wymagający w porównaniu z ociepleniem wełną mineralną. Jego najdroższy i najbardziej efektywny wariant, styropian grafitowy, ma nawet nieco lepsze parametry niż wełna, co pozwala na znaczne zmniejszenie warstwy izolacyjnej i zaoszczędzenie powierzchni pomieszczenia. Jest to świetne rozwiązanie w budynkach o niewielkiej powierzchni, zwłaszcza na poddaszach użytkowych, gdzie każdy wolny metr ma znaczenie. W przypadku tradycyjnego styropianu białego trzeba pamiętać o przygotowaniu o 20-30% grubszej warstwy w porównaniu ze styropianem grafitowym czy wełną. Ten rodzaj styropianu,  ze względu na swoją nieco niższą paroprzepuszczalność, nie sprawdzi się jednak do ocieplenia starszych budynków z cegły lub drewnianych.

Wełna mineralna jest bardzo cenionym izolatorem ze względu na swoje unikalne właściwości i świetne parametry. Ze względu na bardziej skomplikowany montaż jest ona jednak nieco droższa od styropianu, jednak jej zastosowanie może przyczynić się do szybszego zwrotu inwestycji. Zapewnia ona idealne wyciszenie budynku, a także bardzo dobry mikroklimat w jego pomieszczeniach optymalne temperatury w ciągu roku. Wysoki stopień ognioodporności sprawia, że maty z wełny mineralnej zaleca się do ocieplania drewnianych budynków i wypełniania jego stropów oraz ścian.

Co wpływa na koszt inwestycji?

Budynek oszczędny to taki, który jest niedrogi w eksploatacji i nie wymaga dużych nakładów finansowych. Wadliwa termoizolacja lub jej brak znacznie podwyższają koszty związane z utrzymaniem budynku, a on sam staje się nieopłacalny. Ocieplenie ścian, fundamentów, a także poddasza i dachu to konieczny etap prac termoizolacyjnych, które przyczyniają się do wzrostu komfortu termicznego wraz z obniżeniem kosztów eksploatacyjnych. 

Na całkowity koszt inwestycji ma wpływ kwestia wieku budynku i jego stanu technicznego. Jeśli budynek jest stary i w złym stanie, konieczne będzie doprowadzenie go do stanu pozwalającego na przeprowadzenie termomodernizacji (np. osuszenie). To powoduje z kolei wzrost kosztów dodatkowych. Dobrze jest również zlecić ocenę stanu technicznego budynku i analizę istniejącej warstwy izolacyjnej profesjonalnej firmie. Do dodatkowych wydatków może dojść wymiana niewydajnej już stolarki drzwiowej i okiennej na energooszczędną. Warto też pomyśleć o dociepleniu ścian fundamentów, podłogi na gruncie, a być może piwnicy, które rzadko kiedy są w starych budynkach ocieplone.

Trzeba zauważyć, że w zależności od regionu ceny na usługi termoizolacyjne kształtują się różnie. Mogą to być różnice na poziomie nawet kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy i często występują nawet na terenie jednego województwa – im bliżej wielkich miast, tym ta kwota jest wyższa.

Czy termoizolacja się opłaca?

Dobrze i starannie wykonana termoizolacja daje realne korzyści i namacalne zyski. Warunek jest tylko jeden – zastosowanie najwyższej jakości materiałów izolacyjnych w wybranej technologii, zgodnie z najnowszą wiedzą techniczną. Nieocieplone lub niewłaściwie ocieplone ściany zewnętrzne w budynku może uciekać nawet 30% ciepłego powietrza i tylko termoizolacja jest w stanie powstrzymać straty z tym związane. Chociaż jej przeprowadzenie jest związane z koniecznością poniesienia sporych wydatków, to korzyści płynące z inwestycji rekompensują je podwójnie.