Planujesz generalne porządki w domu? Odkurzanie, mycie okien czy podłóg z pewnością masz już na liście. O czym należy jeszcze pamiętać? Podczas gruntownego sprzątania warto swoją uwagę skupić również na elementach, którym na ogół poświęcamy niewiele czasu. W tym wypadku mowa o osłonach zewnętrznych, które nie tylko chronią przed promieniowaniem słonecznym, ale również zwiększają komfort i bezpieczeństwo domowników. Sprawdź, jak prawidłowo czyścić żaluzje zewnętrzne, aby cieszyć się nimi przez długie lata!

Samodzielne czyszczenie rolet zewnętrznych — czy to możliwe?

Pielęgnacją osłon jak najbardziej jesteśmy w stanie zająć się we własnym zakresie. Czyszczenie żaluzji powinno odbywać się przynajmniej raz do roku. Osłony tego typu umieszczone są na zewnątrz budynku, są więc narażone na różnego rodzaju zabrudzenia. Osiadający na nich kurz czy piasek może negatywnie wpływać na ich funkcjonowanie. Warto mieć na uwadze, że mycie rolet nie jest skomplikowaną czynnością, dlatego jeśli zabrudzenia nie są bardzo intensywne, to można usunąć je na własną rękę. Podstawowe prace można przeprowadzić samemu, przestrzegając przy tym kilku podstawowych zasad. Warto pamiętać, aby żaluzje zewnętrzne czyścić miękką szmatką. Cały proces czyszczenia lameli powinno się wykonać z należytą ostrożnością – przede wszystkim warto wystrzegać się silnych środków czyszczących, czy różnego rodzaju preparatów na bazie rozpuszczalnika, które mogą wyrządzić trwałe szkody.

Do czyszczenia lakierowanej powierzchni lameli warto użyć wody z płynem do mycia naczyń oraz miękkiej szmatki, przy użyciu których jesteśmy w stanie usunąć z przestrzeni kurz i wszelkie zabrudzenia. To samo zalecenie dotyczy elementów takich jak: linki, sznurki czy paski przymocowane do osłon. Cały proces czyszczenia żaluzji zewnętrznych powinien odbywać się w niezwykle dokładny sposób — tak, aby mieć pewność, że zanieczyszczenia nie dostały się do różnych zakamarków i przestrzeni w żaluzjach. Po przetarciu powierzchni mokrą ścierką warto sięgnąć po środek antystatyczny, które zapewni mniejsze przyciąganie pyłu i kurzu.

żaluzje

Kiedy konieczne jest czyszczenie rolet z pomocą fachowca?

Czyszczenie rolet zewnętrznych może odbywać się samodzielnie. Istnieją jednak sytuacje, w których o pomoc warto poprosić fachowca. Mowa tutaj m.in. o sprawdzaniu i konserwacji mechanizmów osłon. Tyczy się to głównie żaluzji sterowanych elektrycznie. Przegląd sterowania warto wykonać raz do roku, dzięki czemu możemy mieć pewność, że osłony posłużą nam na lata. Profesjonalna ekipa sprawdzi się również w przypadku rolet wielkogabarytowych, których samodzielne czyszczenie mogłoby przysporzyć wiele kłopotów. Jedno jest pewne, zatrudnienie fachowców wiąże się również ze specjalistycznym sprzętem, który jest w stanie rozprawić się z każdym zabrudzeniem, bez konieczności demontażu osłon.

Podsumowanie

Regularne czyszczenie żaluzji zewnętrznych pozwoli zachować je w dobrym stanie przez wiele lat, co wpłynie na komfort użytkowania, a także brak niespodziewanych wydatków. Sam proces czyszczenia jest prostszy, niż mogłoby się wydawać, a regularne czyszczenie sprawi, że nabierzemy większej wprawy w całym procesie. Zastosuj się do powyższych porad, aby mieć pewność, że żaluzje będą czyste i błyszczące!