W ostatnim okresie, szczególnie za przyczyną pandemii COVID 19, problem dezynfekcji stał się wielu ludziom dużo bliższy, niż był wcześniej. Wiele podmiotów gospodarczych, a także instytucje użyteczności publicznej zmuszonych zostało do odkażania używanych pomieszczeń i sprzętów. Osoby decyzyjne musiały dokonać wyboru, jaki sposób dezynfekcji pomieszczeń będzie najbardziej efektywny i bezpieczny. I tu, może po raz  pierwszy, zetknęły się z pojęciem ozonowanie pomieszczeń.

Na czym polega usługa ozonowania pomieszczeń?

Ozonowanie mieszkania czy pomieszczeń to metoda zabijania bakterii, wirusów, a także grzybów i pleśni przy użyciu gazu zwanego ozonem. Został on odkryty w Niemczech w 1840 roku, przez Christiana Friedricha Schonbeina. Ozon jest odmianą tlenu, który charakteryzuje tym, że posiada jeden atom więcej, niż tlen znajdujący się w powietrzu. Ten trzeci atom posiada doskonałą zdolność absorpcji zanieczyszczeń. Naturalny ozon istnieje w ziemskiej atmosferze, tworząc tzw. warstwę ozonową. Najwięcej, bo prawie 90% ozonu, jest na wysokości od 10 do 50 km od powierzchni ziemi.

Ozon  wytwarzany sztucznie jest bezwonny i doskonale rozpuszcza się w wodzie. W roku 1873 odkryto jego doskonałe właściwości likwidacji szkodliwych drobnoustrojów. Stało się początkiem imponującej „kariery„ tego gazu w dezynfekcji.

Ozonowanie pomieszczeń bez pomiaru stężenia ozonu – sprawdzamy czym grozi

Ozon ma doskonałe właściwości eliminacji szkodliwych wirusów, chorobotwórczych zarazków i drobnoustrojów, dlatego znajduje zastosowanie w praktycznie każdym procesie dezynfekcji. Skutecznie likwiduje pleśń i inne grzyby. Wykorzystywany jest także w medycynie, w postaci tzw. ozonoterapii. Jest jednak także bardzo niebezpieczny dla żywych organizmów, gdy przekroczone zostaje jego stężenie. Krótkotrwałe przebywanie w pomieszczeniu, gdzie poziom ozonu jest niewysoki, nie wywołuje żadnych negatywnych skutków. Ozon rozkłada się do postaci czystego tlenu, nie pozostawiając po sobie nic prócz ulotnej woni. Ten charakterystyczny zapach ozonu przypomina ten, który unosi się po burzy.

Przy stężeniu 0,1 ppm dolegliwości pojawią się, gdy czas wdychania przekroczy 8 godzin. Stężenie ozonu 0,3 ppm jest bezpieczne przez około 15 minut. Potem pojawiają się bóle głowy, kaszel, drapanie w gardle i senność. Gdy stężenie osiąga poziom od 0,5 ppm do 0,1 ppm, możemy mieć trudności z oddychaniem.


Wysokość 10 ppm stanowi poważne niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Obrzęk płuc i gwałtowny skok ciśnienia zakończone zgonem grozi nam, gdy stężenie ozonu przekroczy 1700 ppm. Dlatego tak ważne jest, by w ozonowaniu pomieszczeń kontrolować jego odpowiednie stężenie.

Mierniki stężenia ozonu to podstawa w trakcie dezynfekcji

Powyższe dane wskazują na to, jak ważna jest kontrola poziomu ozonu podczas dekontaminacji przeprowadzanej przy jego użyciu aż do zakończenia ozonowania. Dlatego też ważne jest, aby w naszym wyposażeniu znalazły się mierniki stężenia ozonu. Pamiętać też należy, że w trakcie ozonowania utleniają się różne szkodliwe substancje. To właśnie dlatego taki zabieg powinny przeprowadzać osoby odpowiednio przeszkolone. W sytuacjach trudnych zaś warto zdać się tym zakresie na profesjonalną firmę.

Proces ozonowania likwiduje zanieczyszczenia, utleniając się wraz z nimi. Taki proces trwa określony czas. Aby pomieszczenie, po zabiegu ozonowania, było bezpieczne dla ludzi i zwierząt, musi być gruntownie wywietrzone. Tak, aby cały gaz zdążył się całkowicie utlenić. Przestrzegając powyższych zasad, możemy być pewni, że ozonowanie będzie skuteczne i bezpieczne.

ozonowanie pomieszczeń

Jak produkowany jest ozon?

Działanie ozonu używane jest do usuwania nieprzyjemnych zapachów z pomieszczenia, wytwarzany jest w urządzeniach zwanych generatorami. W zależności od tego, do jakich celów produkuje się ten pożyteczny gaz, mają one różną moc i produkują ozon o różnym stężeniu.  Stężenie ozonu mierzone jest ilością gramów ozonu wyprodukowanych w ciągu godziny. Są takie o mniejszej wydajności używane np. do ozonowania wody na potrzeby domowe czy powietrza w samochodzie.

Dostępne są również takie, których moc jest bardzo duża, a wykorzystywane są do dezynfekcji dużych powierzchni oraz usuwania zapachów np. po pożarach. W rankingu cenionych ozonatorów przeważają te o mocy 10g/h. Różnią się one jednak parametrami takimi jak: czas nieprzerwanej pracy, możliwość zmiany ustawienia czasu pracy w trakcie jej trwania, wyposażenie w funkcję start/stop  czy funkcjonalność panelu.

Najbardziej wszechstronne są te ozonatory, gdzie istnieje możliwość regulacji mocy, od 5g/h do 20g/h. Takie przemysłowe ozonatory stosują głównie firmy sprzątające czy deratyzacyjne. Urządzenia te doskonale sprawdzają się w dezynfekcji dużych, często przemysłowych pomieszczeń.

O tych rzeczach nie możesz zapomnieć w trakcie ozonowania

Aby bezpiecznie i skutecznie przeprowadzić zabieg, którym jest ozonowanie mieszkania, bezwarunkowo należy pamiętać o kilku zasadach. Dotyczą one właściwego przygotowania zarówno pomieszczenia, które ma być w ten sposób dezynfekowane, jak i osób dokonujących ozonowania. Zasady bezpieczeństwa, które należy mieć na względzie na czas ozonowania to:

  • należy uszczelnić otwory i przestrzenie pod drzwiami i oknami,
  • zatkać kratki wentylacyjne,
  • usunąć wszelkie rośliny i zwierzęta,
  • przygotować mierniki stężenia ozonu,
  • założyć kombinezon ochronny i maskę na twarz z odpowiednim filtrem.


Po wykonaniu wszystkich tych czynności można rozpocząć zabieg ozonowania, wykorzystując do tego dobrej marki generatory ozonu. Najlepiej do ozonowania pomieszczeń wynająć wykwalifikowany personel zabezpieczony środkami ochrony osobistej jak maski z filtrem. Specjaliści z firmy Kastelnik przeprowadzą skuteczne ozonowanie powietrza z wszelkich zarazków i nieprzyjemnych zapachów bez konieczności stosowania silnych środków chemicznych.