Remont domu wiąże się z licznymi odpadami budowlanymi, które trzeba zagospodarować. Choć kontenery na gruz cieszą się dużą popularnością i są łatwo dostępne, nie zawsze stanowią najbardziej korzystne rozwiązanie. Czasem ilość śmieci jest tak niewielka, że nie opłaca się wynajmować dużego pojemnika. Co więcej, bardzo często zdarza się, że domownicy nie dysponują wystarczającą powierzchnią podwórka, aby postawić na nim kontener. W takiej sytuacji niejednokrotnie pojawia się konieczność załatwienia zezwoleń na postawienie pojemnika w miejscu, którego właścicielem jest gmina lub miasto. Czy zatem można skorzystać z innej opcji wywozu gruzu oraz odpadów budowlanych?
Czym jest Big Bag i jakie ma zalety?
Jedną z najpopularniejszych alternatyw, którą w wielu przypadkach można zastąpić kontenery na gruz, są tzw. Big Bagi. Jak sama nazwa wskazuje, mają postać dużych worków, do których wkłada się odpady. Są ponadto elastyczne i wytrzymałe, a także odporne na przedzieranie. Worki są najczęściej wykonane z polipropylenu powlekanego lub niepowlekanego. Wybór konkretnego materiału powinien być dopasowany do rodzaju śmieci, które mają się w nim znaleźć. Powlekane Big Bagi chronią przed przedostaniem się wilgoci, co jest szczególnie ważne w przypadku gdy do środka zamierzamy włożyć materiały pylące.
Wersje niepowlekane są polecane wówczas, gdy konieczny jest odpowiedni przepływ powietrza. Ogromną zaletą worków jest to, że nie zajmują zbyt wiele miejsca i mogą z powodzeniem stać na podwórku dopóki nie zostaną całkiem zapełnione. Są wyposażone w uchwyty, dzięki czemu można je wygodnie przenosić. Kolejną zaletą jest niska cena worków. Wysokiej jakości egzemplarzy bez problemu użyjemy po raz kolejny. Jeśli jednak sporadycznie są nam potrzebne, można skorzystać z usług firm, które oferują zarówno kontenery na gruz, jak i worki. W tym przypadku Big Bagi zostaną nam bezpośrednio dostarczone, a po zapełnieniu odebrane. Cena za wywóz pojedynczego worka wynosi około 100 zł.
Co można umieścić w Big Bagu?
Worki są chętnie wykorzystywane nie tylko przez osoby przeprowadzające mało skomplikowane remonty, ale również znajdują zastosowanie w branży budowlanej, chemicznej, spożywczej i rolnej. Oprócz gruzu, można do nich wrzucać m.in. złom, szkło, makulaturę, a także tworzywa sztuczne oraz odpady biodegradowalne. W jednym Big Bagu zmieści się około 1 m3 śmieci, zazwyczaj o maksymalnej wadze do 2,5 tony. Worki występują także w różnych wariantach, zarówno pod względem wymiarów, jak i sposobów zamykania oraz napełniania. Dzięki temu, bez problemu dopasujemy je do swoich potrzeb. Co więcej, puste Big Bagi łatwo przechowywać w dowolnym miejscu, do momentu aż staną się potrzebne. Zapełnione worki można z kolei sukcesywnie wywozić.
W jaki sposób jeszcze można pozbyć się gruzu?
Jeśli przygotowujemy się do remontu, warto wcześniej sprawdzić portale ogłoszeniowe, gdzie bardzo często odzywają się osoby, które przyjmą lub kupią gruz. Może być on wykorzystany chociażby jako podsypka do wylewki pod garaż czy do usypania ścieżki. W tym przypadku jesteśmy w stanie pozbyć się odpadów zupełnie za darmo, gdyż koszt transportu pokrywa druga strona. Tego typu ogłoszenia można znaleźć także w różnych grupach na portalach społecznościowych. Innym rozwiązaniem, jeśli ilość odpadów jest stosunkowo niewielka, a my dysponujemy przyczepką, jest wywiezienie gruzu na wysypisko gminne, oczywiście o ile gmina takim dysponuje.
W tej sytuacji odbiór będzie bezpłatny. Aby dowiedzieć się czy mamy taką możliwość, wystarczy skontaktować się z miejscowym zakładem gospodarki komunalnej. Posegregowane odpady komunalne oraz kłopotliwe są przyjmowane także przez Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Usuń Gruz z Poznania.