Osoby żyjące w dużych miastach muszą mierzyć się z nieustannym niedoborem zieleni. Choć metropolie nieustannie inwestują w liczne parki i skwery, nie mogą one zapewnić komfortu, jaki daje prywatny, przydomowy ogród. Na szczęście, mieszkańcy domów wielorodzinnych mogą liczyć na elegancką alternatywę względem zwyczajnego balkonu. Zimowe ogrody, bo o nich mowa, pozwalają cieszyć się bujną zielenią przez okrągły rok. Na jakie aspekty warto zwrócić szczególną uwagę, decydując się na ich założenie?
Inwestycja w zimowe ogrody – o czym należy pamiętać?
Zimowe ogrody to funkcjonalne instalacje, przywodzące na myśl połączenie balkonu i szklarni. Bezramowa zabudowa balkonu zapewnia doskonały widok na panoramę miasta i sprawia, że do zimowego ogrodu dociera możliwie najwięcej światła. Warto pamiętać również, że rozwój roślinności jest uzależniony od kierunku, na jaki wychodzi ogród. Najbardziej pożądanym wariantem jest tu bez wątpienia strona południowa, która zapewnia najwięcej ciepła. Połączenie nowoczesnej technologii z korzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak odpowiednia temperatura, umożliwi hodowanie pięknych kwiatów i roślin przez cały rok.
Szklana zabudowa tarasu posiada również jeszcze jedną, istotną zaletę. Konstrukcje tego typu są znacznie bardziej szczelne niż montowane niegdyś werandy. Cecha ta sprawia, że posadzone rośliny będą mogły pięknie rozwijać się nawet w okresie zimowym. W świetle powyższych argumentów, zimowe ogrody jawią się jako praktyczne i uniwersalne rozwiązania, które docenią przede wszystkim osoby nie posiadające dużych balkonów czy tarasów.
Zimowe ogrody jako sposób na jesienną chandrę
Psychologia kolorów nadaje barwie zielonej szczególne znaczenie – częste przebywanie w jej otoczeniu pomaga zregenerować siły i uspokaja skołatane nerwy. Jesienne i zimowe miesiące to czas, w którym wiele osób skarży się na złe samopoczucie i nieustanne przemęczenie, związane z coraz krótszymi dniami czy spadkiem temperatury. Zimowe ogrody to inwestycja, która z pewnością wniesie do domu wiele energii, stworzy przyjazną aurę i zachwyci rodzinę oraz przyjaciół.
Decydując się na stworzenie niepowtarzalnego ogrodu zimowego, warto upewnić się, że wybrane rośliny będą mieć odpowiednie warunki do rozwoju. W oranżeriach od strony południowej poleca się gatunki ciepłolubne, takie jak fikusy, kalatee, oleandry czy zielistki. W ekspozycji wschodniej bądź zachodniej doskonale czują się filodendrony, paprocie oraz bluszcze. Zimowe ogrody nie muszą być dodatkowo docieplane – wystarczy zaledwie 10-18 stopni Celsjusza, aby hodować w nim kaktusy, kamelie, cytrusy, hibiskusy i niektóre gatunki storczyków.
Bezramowa zabudowa balkonu Lumon to gwarancja najwyższej jakości
Dobór właściwych roślin to jedynie połowa sukcesu – równie istotnym elementem jest trwałość i solidność przyjętych rozwiązań konstrukcyjnych. Szklana zabudowa tarasu od firmy Lumon to rezultat wielu lat badań i analiz, które zaowocowały produktem o wysokiej trwałości i eleganckiej formie, tworzonych z troską o ekologię. Zapoznaj się z ofertą produktów Lumon i dowiedz się, w jaki sposób odmienią one elewację Twojego mieszkania.