Ogrzewanie na prąd kojarzy nam się z wysokimi rachunkami, które musimy oglądać pod koniec miesiąca. Tak jak we wszystkim – technika idzie naprzód i zużycie energii spada, a wydajność rośnie.

Ekologia kotłów elektrycznych

Przez wiele autorytetów prąd jest uznawany obecnie za jeden z najbardziej ekologicznych sposobów zasilania. Widać to choćby w trendach na rynku motoryzacyjnym, gdzie pojazdy zasilane benzyną i olejem napędowym są stopniowo (choć powoli) eliminowane z rynku. Kotły elektryczne nie emitują zanieczyszczeń – te powstają w momencie produkcji. Ponieważ prąd jest wytwarzany na skalę przemysłową, można dzięki temu zastosować lepsze systemy wychwytywania szkodliwych substancji, które są  emitowane do atmosfery.

Mniejsze ograniczenia

Brak emisji zanieczyszczeń do atmosfery daje także szereg innych korzyści. Dotyczą one zwłaszcza rozplanowania i wykorzystania przestrzeni. Dodatkowo jest to bardzo bezpieczna instalacja. Do zalet w tym zakresie możemy zaliczyć:

  • brak konieczności budowy komina – pozwala to wykorzystać omawiane źródło energii w każdym miejscu;
  • zerowe ryzyko zaczadzenia – brak spalania oznacza zerowe możliwości powstania czadu;
  • łatwiejszy montaż – pieca nie trzeba podłączać do komina. Nie jest zatem konieczna dobra wentylacja oraz miejsce na składowanie opału;
  • cicha praca urządzenia – układy elektryczne są stosunkowo ciche w trakcie pracy;
  • małe rozmiary – piece elektryczne cechują się małymi rozmiarami. Można je wpasować w prawie każdą przestrzeń;
  • grzanie ciepłej wody użytkowej – podobnie jak przy innych typach, piec elektryczny może podgrzewać wodę, choć występują także tańsze modele bez tej opcji;
  • brak ograniczeń związanych z miejscowym prawem – wiele miejscowości wprowadziło ograniczenia związane ze spalaniem np. węgla. W wypadku pieców elektrycznych nie musimy się martwić nad ewentualnymi zmianami przepisów.

Inne zalety kotłów elektrycznych

Mimo tego, że kotły elektryczne możemy użyć jako główne źródło ciepła, to pełnię swoich możliwości pokażą jako dodatkowe lub awaryjne źródło  w okresie przejściowym. Łatwość obsługi i uruchomienia będzie wiązała się z dużą wygodą. Co do wygody – kotły elektryczne nie wymagają czyszczenia i stosowania specjalnych czujników – np. czadu.

Automatyczna praca

Jeśli jednak chcemy korzystać z kotłów elektrycznych, warto wykorzystać ich potencjał związany z automatyzacją pracy. Warto zakupić model pozwalający na ustawianie godzin pracy (albo osobno moduł sterujący) i temperatury, którą ma w utrzymywać w  pomieszczeniu piec. W nocy opłata za energię elektryczną jest niższa od tej, która jest naliczana w dzień.