Wybór materiałów, z których powstaną ściany obiektu budowlanego, wpłynie na ostateczne właściwości ścian w zakresie termoizolacyjności, akustyki czy wreszcie wytrzymałości na ściskanie. Powyższe parametry są różne dla poszczególny grup materiałów murowych, stąd ważna jest świadomość inwestora co do preferencji dotyczących inwestycji budowlanej. Z jakich materiałów budować ściany? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Jakie są materiały murowe stosować?

Ściany zewnętrzne mają izolować wnętrze od wahań temperatur panujących na zewnątrz, ograniczać przenikanie hałasu, akumulować ciepło oraz chronić przed ogniem. To nie wszystko.

Biorą na siebie ciężar stropów i dachu, przenosząc go na fundamenty. Muszą zatem być odpowiednio wytrzymałe na ściskanie.

W Polsce niezmiennie od lat największą popularnością cieszą się materiały drobnowymiarowe:

  • Cegły;
  • Bloczki;
  • Pustaki.

Można to wytłumaczyć tym, iż na placach budów w dalszym ciągu stosuje się tradycyjne technologie murowania. Poza tym przy nielicznych brygadach budowlanych taka metoda po prostu najwygodniejsza.

Ściany jednowarstwowe muszą z natury rzeczy być najbardziej wytrzymałe i najcieplejsze. Z tego powodu należy wykorzystać ceramikę poryzowaną, bloczki hybrydowe bądź lekkie odmiany betony komórkowego.

Ściany dwuwarstwowe mogą składać się z dowolnego materiału wcześniej wymienionego. Dodatkowo z zewnątrz są ocieplane.

Ściana trójwarstwowa jest nieco bardziej złożona.

W jej skład wchodzą:

  • Warstwa konstrukcyjna;
  • Ocieplenie;
  • Ścianka elewacyjna.

Ścianki elewacyjne powstają z cegły klinkierowej bądź silikatowej. Jej zadaniem jest między innymi osłona termoizolacji.

Wybór materiałów murowych – zawsze najwyższa jakość

Częstą przyczyną wyboru takiego, a nie innego materiału jest dążenie do ograniczenia kosztów inwestycji. Powody takiego stanu rzeczy mogą być różne: niewłaściwe planowanie, zmiana sytuacji życiowej, częste modyfikacje preferencji inwestora itp.

Niezależnie od motywacji, trzeba przypomnieć, że to, jakich materiałów użyjemy, wpłynie na komfort korzystania z budynku przez kilkadziesiąt lat.

Dlatego nie warto oszczędzać poprzez zakup materiałów gorszej jakości, zwłaszcza jeśli inwestycja jest finansowana ze źródła zewnętrznego.

Koszt budowy rozkłada się na długi czas i niewielkie różnice w cenie materiałów nie są w stanie znacząco wpłynąć na wysokość zobowiązania, co można łatwo obliczyć, korzystając z kalkulatora kredytowego udostępnionego na stronie https://www.bankier.pl/smart/narzedzia/kalkulator-kredytu-hipotecznego-raty-koszt.

Popularne materiały murowe – rodzaje

W większości przypadków stosowane są:

  • beton komórkowy,
  • ceramika,
  • silikaty.

Beton komórkowy 

Inne określenia: gazobeton, suporeks.

Produkowany jest z cementu, wapna, środka spulchniającego, piasku i wody. W odróżnieniu od konwencjonalnego betonu jest lekki, paroprzepuszczalny oraz cechuje się bardzo dobrą izolacyjnością cieplną.

Swoje właściwości beton komórkowy zawdzięcza milionom małych porów (60 do 85% objętości produktu) wywołanych przez pęcherzyki gazów oddziałujących na strukturę betonu w procesie produkcji.

Ceramika 

Wyróżniamy odmianę tradycyjną i poryzowaną. Ta pierwsza to doskonale wszystkim znane cegły pełne i elementy drążone (kantówka, dziurawka).

Ceramika poryzowana ma sprostać rosnącym wymaganiom służącym ograniczeniu strat energii cieplnej w budynku.

Powstaje ona poprzez zmieszanie gliny z mączką drzewną lub trocinami. W procesie wypalania pustaków elementy drzewne ulegają spaleniu, pozostawiając po sobie puste przestrzenie, stanowiące doskonałe izolatory termiczne.

Silikaty 

Bloczki wapienno-piaskowe powstałe z mieszanki wapna, wody i piasku. Dzięki dużej gęstości są bodaj najtrwalszym z materiałów murowych. Ponadto odznaczają się mrozoodpornością, paroprzepuszczalnością, a także cechuje je dobra izolacyjność termiczna. Wapno jako element składowy utrudnia rozwój grzybów.

Budowanie ścian jest czynnością niezwykle odpowiedzialną. Wszelkie błędy prędzej czy później dadzą o sobie znać, a w przypadkach skrajnych mogą doprowadzić do katastrofy budowlanej. Dlatego należy to zadanie powierzyć specjalistom, a materiały powinny być najwyższej jakości.