Lodówka to zdecydowanie największe kuchenne urządzenie AGD. Planując i projektując ostateczny sposób wykończenia kuchni klienci mają możliwość zdecydowania się albo na lodówkę wolnostojącą, albo na urządzenie, które zostanie zamontowane w zabudowie kuchennej. Oba rozwiązania mają swoje zalety, ale i pewne ograniczenia. W artykule dokładniej opisujemy najważniejsze zalety i wady zarówno lodówek wolnostojących, jak i lodówek do zabudowy.

Dlaczego decyzja o rodzaju lodówki może być trudna?

Dlatego, że oba rodzaje lodówek mają zalety, których nie mają drugie. Lodówki wolnostojące można dobrze dobrać nie tylko do pomieszczeń, które zostały urządzone w tradycyjnym stylu, czyli także z wolnostojącymi meblami i innym sprzętem AGD. Istnieją też lodówki wolnostojące, które mogą stać się głównym elementem aranżacji wnętrza i stać obok wykonanej na wymiar zabudowy kuchennej. Duża, wolnostojąca lodówka multi door lub np. lodówka w stylu retro będą w takim wnętrzu głównym elementem aranżacyjnym i pozwolą stworzyć naprawdę ciekawe wnętrze.

Nieco inną funkcję będzie pełniła lodówka umieszczona w zabudowie. Ona z kolei w ogóle nie będzie miała wpływu na osiągnięty efekt aranżacji wnętrza, ponieważ zostanie całkowicie zakryta frontami meblowymi. Na zewnątrz takie urządzenie niczym nie będzie się różniło od szafek, dzięki czemu w kuchni będzie panował duży porządek i uda się osiągnąć minimalistyczny, nowoczesny efekt aranżacji.

Jakie są najważniejsze zalety i wady lodówek wolnostojących?

Podjęcie decyzji o zastosowaniu w kuchni lodówki wolnostojącej daje dużo możliwości aranżacyjnych. Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu internetowego AGD Design, w którym można kupić wiele rodzajów i modeli zarówno lodówek wolnostojących, jak i sprzętu do zabudowy:

Lodówka wolnostojąca może być umieszczona praktycznie w dowolnym miejscu w kuchni. Jedynym warunkiem jest to, żeby w trakcie dnia nie było ono za bardzo nasłonecznione ani nie znajdowało się zbyt blisko kaloryfera lub urządzeń, które w trakcie pracy się intensywnie nagrzewają. Należą do nich m.in. zmywarki oraz wolnostojące kuchenki gazowe i elektryczne.  Wytwarzane przez te urządzenia ciepło może przenikać do wnętrza lodówki wolnostojącej i sprawiać, że będzie ona zużywała więcej energii elektrycznej.

W sklepach z artykułami gospodarstwa domowego obecnie dostępnych jest bardzo dużo rodzajów lodówek wolnostojących. Wśród nich są zarówno lodówki o standardowych wymiarach, jak i znacznie większy sprzęt typu multi door. W tego typu urządzeniach jest znacznie więcej przestrzeni do przechowywania, zarówno w części chłodzącej, jak i w zamrażalniku. Co ważne, także w lodówkach wolnostojących o standardowych wymiarach zazwyczaj jest nieco więcej miejsca do przechowywania niż w lodówkach do zabudowy. Istotną zaletą jest również nieco niższa cena.

Kiedy i dlaczego warto jest się zdecydować na lodówkę w zabudowie?

We wcześniejszej części tekstu wspomnieliśmy, że największą zaletą lodówek do zabudowy jest możliwość utrzymania w kuchni nieco więcej porządku. Taką lodówkę do zabudowy trudno jest odróżnić od innych elementów wykończenia wnętrza i dzięki temu uzyskuje się jednolity ciąg meblowy, który nadaje wnętrzu nowoczesnego charakteru.

Zarówno lodówki do zabudowy jak i w urządzeniach wolnostojących dostępne są identyczne funkcje i udogodnienia — system No Frost, komora świeżości, kostkarka do lodu czy nowoczesne oświetlenie LED. Wystarczy tylko wybrać taki model urządzenia, w którym będą zastosowane wszystkie interesujące nas udogodnienia.