Czym jest nowoczesne ogrzewanie? Jakie są jego rodzaje i co warto wiedzieć o takich technologiach? Zapraszamy do lektury!

Nowoczesne ogrzewanie

Nie jest tajemnicą, że ogrzewanie to najwyższy koszt spośród wszystkich kosztów eksploatacyjnych w gospodarstwie domowym. Sytuacja ta uległa jeszcze większemu pogorszeniu po niedawnych podwyżkach, o których wszyscy doskonale wiemy. Lecz nawet mimo wzrostu cen wysokie koszty ogrzewania wynikają m.in. z dużych strat ciepła czy przestarzałych systemów grzewczych. Dlatego też coraz więcej osób interesuje się nowszymi metodami grzewczymi. Nowoczesne ogrzewanie to nie tylko skuteczniejsze ogrzewanie, ale i niższe rachunki – co tym ważniejsze, że w Polsce domy ogrzewamy średnio 7 miesięcy w roku.

Do wyboru użytkowników jest co najmniej kilka typów ogrzewania. Część z propozycji przedstawimy poniżej – z pewnością warto się nad nimi choć przez chwilę pochylić. Wśród najważniejszych korzyści wynikających z nowoczesnych systemów grzewczych wymienia się:

  • niższe koszty pozyskania energii i brak uzależnienia od dostawców paliw,
  • niższe koszty związane z utrzymaniem systemu grzewczego,
  • wykorzystanie źródeł alternatywnych, które są proekologiczne,
  • możliwość skorzystania ze wsparcia finansowego (np. kredyt preferencyjny czy kredyt na remont),
  • oszczędność czasu związanego z obsługą urządzeń starszego typu.

Jednym z najczęściej wybieranych typów ogrzewania jest ogrzewanie gazowe. To jednocześnie bardzo ekologiczna metoda ogrzewania spośród tradycyjnych źródeł energii. Do największych zalet ogrzewania gazowego zalicza się możliwość utrzymania określonej temperatury w mieszkaniu bez konieczności dokładania opału. Ponadto piec jest łatwy w obsłudze.

Alternatywą dla ogrzewania gazowego jest ogrzewanie olejowe. Do jego zasilania stosowany jest olej opałowy, należy go przechowywać w specjalnych zbiornikach. Zbiornik nie musi być podłączony do sieci, co jest pewnego rodzaju przewagą w stosunku do ogrzewania gazowego. Bardzo mocną stroną ogrzewania olejowego jest to, że kocioł jest praktycznie bezobsługowy. Wystarczy ustawić stosowne parametry, a następnie całe ogrzewanie odbywa się całkowicie automatycznie. Ogrzewanie ekologiczne jest też bardzo ekologiczne i bezpieczne, niestety nie należy do najtańszych.

Kolejny sposób ogrzewania to ogrzewanie elektryczne, do którego zalicza się np. podczerwień czy bardzo modne w ostatnim czasie panele fotowoltaiczne. Zależnie od wybranej technologii takie ogrzewanie może być droższe lub tańsze, jednak w przypadku paneli fotowoltaicznych przy odpowiednim zaplanowaniu inwestycji możesz po kilku latach być w pełni niezależny pod względem ogrzewania.

Ogrzewanie hybrydowe to system łączący w sobie dwa lub więcej technologii grzewczych. Może być to np. kocioł gazowy z pompą ciepła czy ogrzewanie elektryczne zasilane właśnie energią wytworzoną z domowej instalacji fotowoltaicznej. Nie ulega wątpliwości, że alternatywne źródła ciepła są przyszłością w zakresie ogrzewania. Trzeba też wspomnieć o ogrzewaniu mikro-kogeneracyjnym. To nowoczesna technologia, która została przeniesiona do prywatnych domów z przemysłu. Polega na równoczesnym wytwarzaniu ciepła oraz energii elektrycznej za pomocą biomasy, paliw gazowych lub paliw olejowych.

Nowoczesne ogrzewanie – jakie wybrać?

Nowoczesne ogrzewanie to przyszłość, ale i wyzwanie. Należy pamiętać, że nowoczesne metody ogrzewania mogą wpłynąć na obniżenie kosztów eksploatacyjnych, jednocześnie jednak koszty związane ze zmianą instalacji w domu mogą być bardzo wysokie. W takich sytuacjach doskonałym rozwiązaniem jest zewnętrzne finansowanie, jak np. kredyt na remont. Poza tym bardzo ciężko wskazać jedną odpowiedź na pytanie o to, które nowoczesne ogrzewanie wybrać. Zawsze należy bowiem wziąć pod uwagę takie czynniki jak zakup poszczególnych komponentów, wygodę obsługi, wydajność i wpływ na środowisko. Nie można jednak pominąć faktu, że w ostatnich latach za najlepsze uważane jest ogrzewanie hybrydowe z instalacją fotowoltaiczną.

Źródła:

  1. https://www.techsterowniki.pl/blog/sposoby-na-ogrzewanie-domu-przyszlosci
  2. https://www.lazienkaplus.pl/pl/blog/ogrzewanie-domu-i-mieszkania-na-jakie-rozwiazanie-sie-zdecydowac-498/
  3. https://corab.pl/aktualnosci/jakie-jest-najtansze-ogrzewanie-do-domu-w-2021