Wentylatory transportowe są szczególnym typem wentylatorów stosowanych do transportu w towarzystwie strumienia powietrza lub innego gazu, różnego rodzaju materiałów. Najczęściej są to materiały sypkie, takie jak trociny, wióry, odpady tekstylne czy włókna sztuczne. Wentylatory transportowe używane są w wielu gałęziach przemysłu. Ich budowa i sposób działania różni się od tradycyjnych wentylatorów stosowanych do wymiany powietrza w budynkach. Muszą być one nie tylko dostosowane do transportu materiałów, ale też być znacznie bardziej wytrzymałe i solidne.
Wentylatory transportowe – charakterystyka
Jak już wspomniano, budowa wentylatorów transportowych różni się od tradycyjnych wentylatorów, przede wszystkim po względem konstrukcji. Ta w przypadku wentylatorów transportowych musi być naprawdę solidna. Ze względu na ich zastosowanie, obudowa oraz wirnik wentylatora muszą być na tyle mocne, aby materiał, który jest transportowany, ich nie uszkodził. Wirniki w wentylatorach transportowych są wyważane dynamicznie oraz statycznie, a co więcej automatycznie się oczyszczają. Dzięki takiej budowie i właściwościom możliwy jest transport pneumatyczny, którego stężenie masowe wynosi od 0,3 do 10. Stężenie masowe określa ilość kg materiału, który może być transportowany z kg powietrza. Większość wentylatorów transportowych posiada napęd bezpośredni.
Wentylatory transportowe – zastosowanie
Wentylatory transportowe, jak już wspomniano, znajdują zastosowanie w wielu różnych gałęziach przemysłu. Najczęściej spotykane są w przemyśle drzewnym oraz meblarskim, gdzie stosuje się je do pneumatycznego transportu wiórów oraz trocin. Ten rodzaj wentylatorów używany jest również w:
• przemyśle chemicznym
• przemyśle materiałów skalnych
• w przemyśle włókienniczy
• w przemyśle spożywczym
• w rolnictwie.
Wybierając wentylator transportowy, trzeba wziąć pod uwagę jego parametry oraz przeznaczenie. Do różnego typu działań i transportu różnego typu surowców, może pasować nieco inny model wentylatora. Warto wziąć pod uwagę specyfikację techniczną sporządzoną przez producenta. Kupując do firmy wentylator transportowy cena, będzie uzależniona od parametrów technicznych, a także wielkości i wydajności urządzenia. Aby mieć gwarancję wydajnej i bezawaryjnej pracy, warto wybrać wentylator pochodzący od sprawdzonego producenta.
Wentylatory transportowe rodzaje
Wśród różnych dostępnych na rynku wentylatorów transportowych producenci oferują kilka rodzajów tego typu urządzeń, różniących się pod względem przeznaczenia. Wyróżniamy następujące rodzaje wentylatorów transportowych:
• Wentylatory WTK – przeznaczone do odciągu trocin, a także pyłów i zanieczyszczeń z obróbki drewna oraz materiałów drewnopodobnych, cechuje je szeroki zakres mocy – od 1,5kW do 15kW
• Wentylatory WPT – stosowane do pneumatycznego transportu odpadów powstałych w wyniku obróbki drewna, materiałów drewnopodobnych, a także gumy, skóry, metali, tworzyw sztucznych oraz tkanin, których temperatura nie przekracza +600 stopni. Można je stosować tylko do odciągów nieklejących się i suchych.
• Wentylatory WTR – przeznaczone do transportu wiórów oraz trocin w przemyśle drzewnym, a także do przetłaczania pasz, granulatów, zbóż w przemyśle spożywczym oraz w rolnictwie.