Zbyt wysoka wilgotność w domu, mieszkaniu lub biurze wiąże się z wieloma problemami. Przede wszystkim może doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, które często są przyczyną alergii, problemów zdrowotnych i złego samopoczucia. Pierwszym krokiem w walce ze zbyt dużą wilgotnością jest precyzyjne ustalenie przyczyny (lub przyczyn) takiego stanu rzeczy. Dopiero po jej wyeliminowaniu można realizować dalsze czynności. Firmy oferujące wynajem osuszaczy dysponują urządzeniami, dzięki którym w krótkim czasie można osuszyć nawet duże pomieszczenia. Kiedy warto je wynająć?

Kiedy warto osuszyć pomieszczenie?

Pierwszą sytuacją kiedy warto rozważyć wynajem osuszacza jest zalanie mieszkania. Nie ma znaczenia czy odpowiedzialny jest za nie sąsiad mieszkający nad nami, czy domownicy. Woda stosunkowo szybko wnika w ściany, sufit i podłogę i może zacząć generować problemy. Aby się jej szybko pozbyć, warto skorzystać z usług firm oferujących wynajem osuszaczy. Kolejną sytuacją jest uszkodzona instalacja wodno-kanalizacyjna. Niestety w przypadku starszych instalacji, które nie były wymieniane od wielu lat, wycieki nie są niczym zaskakującym. Początkowo trudno je zlokalizować. Warto pamiętać, że im dłużej występuje nieszczelność, tym większe zawilgocenie posadzki. W takich sytuacjach również warto wynająć osuszacz, który w stosunkowo krótkim czasie usunie nadmiar wilgoci.

Wynajem osuszaczy

Zbyt wysoka wilgoć może wiązać się z uszkodzeniem budynku. Nieszczelność tego typu jest trudna do zlokalizowania i może występować miesiącami, a nawet latami. Dla wspólnego bezpieczeństwa, należy ją jak najszybciej usunąć. Kolejny krok to pozbycie się nadmiaru wilgotności. Firmy oferujące wynajem osuszaczy dowożą urządzenia pod wskazany adres. Na prośbę wynajmującego, pracownicy mogą przeprowadzić krótkie szkolenie z obsługi osuszaczy. Sprzęty są zwykle ustawione na środku pomieszczenia.

Nie wolno zasłaniać otworów osuszaczy, ani kłaść na nich żadnych przedmiotów. Aby uzyskać najlepsze efekty, wszystkie okna i drzwi powinny być zamknięte. Jak długo trwa proces osuszania? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od kubatury pomieszczenia, stopnia zawilgocenia, a także liczby pracujących osuszaczy. Można jednak założyć, że osuszanie przeważnie trwa od kilku do nawet kilkunastu dni. Po jego zakończeniu przeprowadza się pomiar wilgoci. Na podstawie wyniku jest podejmowana decyzja o dalszym osuszaniu lub zakończeniu całego procesu.