W wielu miejscach pracy konieczne jest noszenie odzieży roboczej. Obowiązek zapewnienia odpowiedniego stroju spoczywa na pracodawcy, który w ten sposób wypełnia przepisy Kodeksu Pracy. Odzież ochronna może się różnić w zależności od tego, jaką pracę wykonuje dany pracownik. W przypadku pracowników budowlanych odzież robocza jest szczególnie ważna, dlatego warto przyjrzeć się jej poszczególnym elementom.

Gdzie kupić odzież roboczą?

Na samym początku warto zaznaczyć, że pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi odzież oraz obuwie robocze w sytuacji, gdy jego prywatny strój może podczas pracy ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, a także w sytuacji, gdy zachodzi niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Praca na budowie bez wątpienia spełnia te wymagania. Jest wiele sklepów, które posiadają w ofercie odzież oraz sprzęt BHP. Tego typu zakupów można dokonać przez internet, gdyż odzież robocza na budowę dostępna online spełnia wymagania pracowników.

Kupując odzież roboczą, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim pracownicy budowlani muszą być wyposażeni w strój spełniający określone normy oraz posiadać certyfikaty dla odzieży roboczej i ochronnej. Ogromne znaczenie ma również to, aby odzież robocza była wygodna i funkcjonalna. Istotne są wykorzystane do jej uszycia materiały, a także praktyczne rozwiązania, takie jak odpowiednio wykonane kieszenie, czy różnego rodzaju zaczepy lub kabury do przechowywania narzędzi.

Elementy odzieży roboczej budowlańców

Elementów odzieży roboczej pracowników budowlanych jest kilka, a do najważniejszych należą buty oraz spodnie. Zaczniemy od spodni, które koniecznie muszą posiadać długie nogawki oraz być wykonane z odpornego na przetarcia materiału. Jednocześnie spodnie do pracy na budowie muszą zapewniać noszącej je osobie odpowiednią wentylację. Ten element garderoby powinien być wyposażony w głębokie kieszenie oraz inne praktyczne elementy, ułatwiające pracę. Wielu producentów odzieży ochronnej stosuje różnego rodzaju sposoby, aby praca w nietypowych pozycjach, takich jak kucanie, czy klęczenie była dla pracownika komfortowa, dlatego też niektóre modele spodni posiadają specjalne przeszycia lub elastyczne wstawki.

Obuwie ochronne przeznaczone dla osób pracujących na budowie powinno posiadać wysoką cholewkę, aby zminimalizować ryzyko skręcenia kostki. Ponadto musi posiadać odpowiednio grubą podeszwę, a wierzchnia część musi być na tyle wytrzymała, aby ochronić stopę przed np. zmiażdżeniem w przypadku, gdy coś ciężkiego spadłoby na nią.

Co jeszcze powinien mieć na sobie pracownik budowlany?

Pracownik nie powinien przystępować do pracy, nie mając na głowie kasku ochronnego, bardzo często niezbędne są również nauszniki oraz rękawice. Oczywiście  dużo zależy od pory roku oraz warunków atmosferycznych. W czasie chłodniejszych miesięcy osoby pracujące na świeżym powietrzu koniecznie muszą być wyposażone w odpowiednie kurtki.