Prace budowlane charakteryzują się wieloetapowością. Zanim budynek, czy inna konstrukcja powstanie, należy wykonać czynności związane z niwelacją terenu. Specjaliści do pomiarów spadków wysokości wykorzystują dwa typy urządzeń – niwelator laserowy z funkcją spadków lub niwelator optyczny. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak w łatwy sposób samodzielnie zmierzyć spadki terenu.

Niwelator laserowy konta niwelator optyczny – czym mierzyć spadki?

Przed rozpoczęciem każdej budowy należy dokonać pomiarów terenu. Nie wystarczy zmierzyć powierzchni działki. Do dalszych prac projektowych i budowlanych konieczna jest także znajomość ukształtowania terenu, a w szczególności wartości spadków. Do poprawnego zmierzenia tych wartości nie wystarczy metrówka – należy wykorzystać profesjonalny instrument pomiarowy zwany niwelatorem. Fachowcy do pomiaru wybierają niwelator optyczny lub niwelator laserowy.

Ten pierwszy rodzaj, czyli niwelator optyczny stosowany jest najczęściej przez geodetów. Instrument ten wymaga szkolenia, znajomości optyki oraz doświadczenia. Niwelator laserowy z kolei jest bardzo łatwy w użyciu i po przeczytaniu instrukcji każda osoba będzie umiała zmierzyć spadki. Najprościej mówiąc – niwelator laserowy emituje wiązkę lasera, która obraca się wokół własnej osi. W celu wyznaczenia spadków należy ustawić urządzenie na statywie oraz wykorzystać łatę z czujnikiem lasera. W punkcie początku spadku (punkt A, punkt zero) należy ustawić łatę i zamontować na niej czujnik. Po uruchomieniu niwelatora, gdy wiązka zaczyna się obracać, należy poszukać punkt styku czujnika z laserem. Wówczas należy poszukać lasera poruszając czujnikiem w górę i w dół. Po sygnale dźwiękowym wydanym przez detektor powinniśmy odczytać wartość z łaty laserowej. Będzie to jedna z naszych wartości. Następnie należy przejść do punktu B i postąpić tak samo. Otrzymane wyniki najlepiej spisać i obliczyć spadek wyrażony jako wartość procentowa. Dopiero w następnej kolejności rozpoczyna się proces zwany niwelacją terenu, czyli fizycznego wyrównywania działki z użyciem specjalistycznych maszyn jak koparki, zagęszczarki, czy skoczki wibracyjne.

Niwelator ze spadkami – jaki kupić?

Rosnąca popularność niwelatorów laserowych sprawiła, że na rynku pojawiają się coraz nowsze modele wzbogacone o nowe funkcje i technologie. Warte uwagi są instrumenty pomiarowe polskiej marki Nivel System. Dwa najczęściej wybierane modele przez polskich fachowców to niwelator laserowy Nivel System NL520 oraz Nivel System NL540 DIGITAL, które oferuje sklep z niwelatorami, laserami i sprzętem budowlanym Maufer.pl. Obydwie propozycje przeznaczone są zarówno dla profesjonalistów, jak i mniej zaawansowanych użytkowników. Występują w dwóch wariantach – z wiązką czerwoną lub zieloną oraz licznymi akcesoriami – łatą, statywem, statywem z wysięgnikiem oraz czujnikiem. Urządzenia te mogą być wykorzystane do takich czynności jak: wyznaczania spadków, wylewek, prac instalatorskich, obsadzania i montowania drzwi i okien, wyrównywania podłoża pod kostkę brukową, czy chodnik i wiele innych.