Szukasz innowacyjnego okapu do swojej kuchni i zależy Ci na jego estetycznym wyglądzie, a także maksymalnej funkcjonalności? Chcesz urządzić pomieszczenie kuchenne w stylu nowoczesnym i zastanawiasz się, jakie urządzenie sprawdzi się w takim przypadku najlepiej? Dowiedz się, w jaki sposób dobrać odpowiedni model okapu do konkretnej aranżacji wnętrza.

Okap nowoczesny, czyli jaki?

Wiele osób decyduje się na urządzanie swoich mieszkań w stylu nowoczesnym. Jest to nie tylko gwarancja wyjątkowo eleganckich przestrzeni, ale także sposób na uzyskanie możliwie jak najbardziej funkcjonalnych wnętrz. Taki sposób aranżowania pomieszczeń zapewnia bowiem idealne dopasowanie do stylu życia domowników i sposobu ich funkcjonowania. Jest to niezwykle ważne w przypadku często użytkowanej kuchni. Sposób umeblowania jest tutaj dowolny. Może to być kuchnia mała, duża, z wyspą, w formie zamkniętej bądź otwartej. Najważniejsze jest bowiem to, aby zapewnić w niej innowacyjne rozwiązania oraz idealne dostosowanie wyposażenia do wnętrza. Wybierając okap nowoczesny, należy zwrócić uwagę, aby charakteryzował się on:

  • wygodą użytkowania,
  • eleganckim i minimalistycznym designem,
  • wysoką ergonomią,
  • trwałością,
  • najwyższą jakością wykonania,
  • funkcjonalną budową,
  • innowacyjnymi rozwiązaniami. 

Jaki okap wybrać do nowoczesnej kuchni?

Okap kuchenny jest jednym z urządzeń, które ułatwia funkcjonowanie w pomieszczeniu. Pozwala na usuwanie nieprzyjemnych zapachów, dzięki czemu przyrządzanie posiłków staje się przyjemniejsze. Akcesorium sprawia również, że w pomieszczeniu nie gromadzi się wilgoć, a co za tym idzie, niweluje ryzyko powstawania pleśni, zapewniając estetyczny wygląd wnętrza oraz bezpieczeństwo i ochronę zdrowia domowników. W nowoczesnej kuchni okapy kuchenne zapewniają maksimum funkcjonalności. Są one również zazwyczaj wyjątkowo designerskie. Wybierając taki model, warto przykuć uwagę do pewnych, bardzo istotnych kwestii, wpływających na prezencję urządzenia. 

Kształt

Początkowo okapy kuchenne były wyłącznie użytkowe i nie miały nic wspólnego z kwestią wizualną pomieszczenia. Nowoczesne modele posiadają jednak bardzo oryginalne kształty, których dostosowanie do specyfiki i aranżacji wnętrza jest bardzo ważne. Jednym z piękniejszych kształtów, coraz częściej wybieranym przez wiele osób, jest owal. Najczęściej są to okapy wyspowe, które specjalnie dostosowuje się do montażu nad wyspami kuchennymi.

Kolor

Bardzo istotną kwestią, która ma niemałe znaczenie w przypadku ostatecznej prezencji okapu kuchennego, jest jego kolor. W nowoczesnych kuchniach doskonale sprawdza się klasyka w postaci czerni i bieli. Można jednak zdecydować się również na odcienie nieco bardziej wyszukane takie, jak:

  • złoto,
  • różowe złoto,
  • srebro.

Należy pamiętać, że ostateczna barwa powinna być dostosowana do specyfiki i stylu wnętrza. Dobrze, aby okap pasował do pozostałych części wyposażenia, takich jak szafki, lodówka, piekarnik lub do akcesoriów kuchennych typu czajnik, uchwyty do szafek. 

Design

Kształt i kolor wpływają na ogólny design okapów kuchennych. Warto jednak zwrócić również uwagę na dodatkowe jego części jak np. wzornictwo, brak lub obecność połysku czy sposób montażu. Tutaj zazwyczaj istnieje dość duża dowolność. Należy jednak podkreślić, że obecnie w modzie są minimalistyczne formy, które wprowadzają do wnętrz wyjątkowej elegancji i subtelności. Można jednak pokusić się o bardziej wyszukany design. Ciekawym pomysłem jest między innymi łączenie materiałów oraz wykorzystywanie ciekawych kształtów. Wyjątkowy projekt można spotkać na przykład w sklepie internetowym polskiego projektanta okapów kuchennych Ciarko DesignModel Eclipse łączy stal nierdzewną ze szkłem hartowanym tworząc nie tylko funkcjonalne urządzenie, ale i wyjątkowy element dekoracyjny w kształcie elips inspirowany zjawiskiem astronomicznym, jakim jest zaćmienie. Warto podkreślić, że model ten sprawdzi się w nowoczesnej kuchni nie tylko ze względu na niesamowity design, ale także innowacyjną technologię, jaką jest sensoryczny lub bezdotykowy panel sterowania.