Komfortowy sen jest podstawą dobrego zdrowia i samopoczucia. Aby można było spokojnie wypocząć w nocy, należy zadbać o odpowiednie warunki. Dowiedz się, jak wybrać najlepszy materac dla siebie.

Wygodny materac – jaki powinien być?

Wyposażenie łóżka ma niebagatelny wpływ na jakość wypoczynku. Komfortowy sen zapewnia nie tylko wygodny materac, ale także bawełniana pościel oraz odpowiednio dobrana kołdra i poduszka. Są to najważniejsze elementy wyposażenia każdej sypialni. Odpowiadają za zapewnienie prawidłowej pozycji ciała, a także ciepłą i cyrkulacji powietrza. Warto więc zadbać o to, by cechowały się najwyższą jakością. Gdy są one źle dobrane, mogą powodować trudności ze spaniem, które z czasem przeradzają się w problemy ze zdrowiem. Wygodny materac musi być więc dostosowany do potrzeb osoby, która na nim śpi.

Jak wybrać materac?

Nie istnieje jeden idealny materac, który zapewni wszystkim komfortowy wypoczynek. Z tego powodu najlepszym sposobem na znalezienie modelu odpowiedniego dla siebie jest wypróbowanie różnych egzemplarzy. Można to zrobić w każdym sklepie z materacami – należy położyć się na eksponacie w takiej pozycji, w jakiej zazwyczaj się śpi. Tak można ocenić, czy dany materac zapewnia odpowiednie podparcie i miękkość. 

Materac do spania – na co zwrócić uwagę?

Wybierając materac można kierować się również parametrami produktów. Najważniejszym z nich jest miękkość. Ogólna zasada mówi, że im większa masa ciała, tym twardszy model należy wybrać. Osoby lżejsze powinny natomiast zdecydować się na miękkie materace. Inną ważną kwestią jest materiał, z jakiego model jest wykonany. 

Jaki materac jest najlepszy?

Bardzo ważną kwestią jest również rodzaj wypełnienia. Najczęściej wybierane są materace z pianki syntetycznej. Należą do nich także te z pianki termoelastycznej, która dopasowuje się do kształtu ciała. Zapewnia ona wrażenie otulenia oraz wyjątkową miękkość. Poza niezwykłym komfortem, pianki posiadają także bardziej praktyczne zalety. Materiał ten jest przewiewny, co zapewnia mu higieniczność i wytrzymałość. 

Innym popularnym wyborem są materace o wypełnieniu piankowym wzbogaconym w sprężyny. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób śpiących w parze. Wielokieszeniowy system sprężyn sprawia, że nacisk nie jest odczuwany w innych częściach materaca. Oznacza to, że nie poczuje się, gdy partner wstaje lub zmienia pozycję.

Istnieją także modele dostosowane do specjalnych potrzeb. Znaleźć wśród nich można materace medyczne o zróżnicowanym poziomie twardości w różnych miejscach oraz takie przeznaczone dla alergików. Wykonane są one z tkanin posiadających właściwości hipoalergiczne i zapewniających odpowiednie odprowadzanie wilgoci. 

Akcesoria do materaca – co warto kupić?

Odpowiednio dobrany, wygodny materac stanowi podstawę dla komfortowego snu. Nie można zapomnieć jednak o tym, czym materac będzie przykryty. Obowiązkowym elementem jest prześcieradło. Warto wybierać te wykonane z wysokiej jakości bawełny, np. te dostępne w HOP Sklep. Ważnym dodatkiem jest pokrowiec na materac. Stanowi on dodatkową warstwę, która zapewnia mu ochronę. Wybierając materac dokonuje się inwestycji na lata, warto więc zadbać o odpowiednie zabezpieczenie go.