Montaż drewnianej podłogi nie musi być trudna, zwłaszcza jeśli zatrudnimy profesjonalistów. Odpowiednie przygotowanie podłoża i przechowywanie desek przed ich układaniem znacznie ułatwi ten proces. 

Jak zatem przygotować się do układania podłogi?

Przy planowaniu zakupu i montażu podłogi drewnianej, warto pamiętać, że drewno jest bardzo wrażliwe na zmiany temperatury i wilgotności. Każda deska ciągle “pracuje”, kurczy się i puchnie, dążąc do równowagi z wilgotnością powietrza. 

Jeżeli podłoże i pomieszczenie nie są odpowiednio przygotowane przed montażem podłogi, mogą pojawić się pęknięcia i wybrzuszenia. Oto jak temu zapobiec.

Przed układaniem desek podłogowych:

  • Trzymaj paczki z deskami poziomo – nigdy nie stawiaj ich pionowo.
  • Nie otwieraj paczek z deskami przed rozpoczęciem montażu.
  • Rozpocznij montaż podłogi drewnianej dopiero po zakończeniu wszystkich prac budowlanych i wykończeniowych.
  • Sprawdź stan podłoża – powinno być płaskie, mocne i suche, ale nie pylące się.
  • Utrzymuj odpowiednią temperaturę (najlepiej między 18-23°C) oraz wilgotność powietrza (względna wilgotność powinna wynosić 45-60%) w pomieszczeniu z deskami. 

Układanie drewnianej podłogi 

Zanim rozpoczną montaż, specjaliści powinni upewnić się, że podłoże jest prawidłowo przygotowane do układania podłogi drewnianej. Następnie powinni równomiernie nałożyć klej na fragment podłoża, a bezpośrednio na jego świeżą warstwę deski, lekko je dociskając. Jeśli pojawią się zabrudzenia, trzeba je natychmiast usunąć, aby nie stały się trwałym elementem desek.

Proces układania podłogi drewnianej jest nieskomplikowany i, w zależności od metrażu, trwa zwykle od jednego do kilku dni. Głównie dlatego, że deski dostarczane przez producenta są odpowiednio przygotowane do łatwego montażu.

Nie trzeba więc czekać na impregnację desek, tylko na wyschnięcie i utwardzenie kleju, co trwa około 24 godziny. Meble można wstawić po 8-14 dniach od ułożenia drewnianej podłogi.

Układanie drewnianej podłogi krok po kroku

Drewniana podłoga po montażu 

Dwa tygodnie po montażu podłogi drewnianej są kluczowe. W tym czasie nie powinniśmy jej sprzątać – jeśli jest taka potrzeba, można użyć odkurzacza z miękką końcówką. Nie należy także przykrywać jej folią, która zatrzymuje wilgoć – jeśli musimy zabezpieczyć podłogę, lepiej użyć do tego tektury.

Choć pełne użytkowanie podłogi jest możliwe po 14 dniach, warto pielęgnować ją starannie i regularnie. Nieprzestrzeganie zaleceń producenta drewnianej podłogi po montażu podłogi może prowadzić do trwałych uszkodzeń i utraty prawa do reklamacji nowej podłogi.

W Antique Oak tworzymy drewniane podłogi ręcznie i współpracujemy z wykwalifikowanymi firmami montażowymi. Dzięki temu możesz cieszyć się wyjątkową podłogą przez lata. 

Autor: Grzegorz Teter, właściciel Antique Oak