Nie jest tajemnicą, że płytki wolniej zużywają się na ścianach, niż na typowej podłodze w kuchni lub w łazience. Mowa tu dokładnie o tym, że typowe kapcie, czy też buty szybciej zużywają płytki od tego okazyjnego opierania się o ściany w łazience lub w kuchni, choć na szybkość zużywania się podłogi i ścian z płytek ma też wpływ chemia używana do pielęgnacji podłogi i ścian z płytek.

Płytki gresowe w kuchni

Kuchnia jest nieco inną opcją niż łazienka. Mowa tu dokładnie o tym, że w kuchni na płytki gresowe znajdujące się na ścianach tryska tłuszcz wraz z drobinkami jedzenia. W przypadku łazienki rzecz jasna nie ma problemów tego rodzaju, bo w przypadku kuchni znacznie częściej ściany traktuje się środkami chemicznymi. Ma to rzecz jasna wpływ na to, jak dane płytki się zużywają.

W przypadku łazienek, ścian też dotyka się brudnymi dłońmi, ale płytki ze ścian w kuchni częściej się brudzi tłuszczem i to nie tylko podczas smażenia, ale też podczas mycia garnków w zlewie.

Właśnie ze względu na użycie tego typu chemii gospodarczej warto kafelkom w kuchni raz na jakiś czas zafundować drobny lub ten nieco dokładniejszy detailing, po to by wyglądały lepiej. Większość z nas tego nie robi, bo większość nie chce inwestować zbyt wiele w sprzątanie kuchni, które powinno być typowym, jeśli chodzi o koszt.

Brud w łazience

Płytki gresowe w łazience to też płytki, po których chodzą pracownicy w ubraniach roboczych, po to, by je zdjąć i po to, by się umyć. Podczas tych czynności powstają zabrudzenia, których nie łatwo się pozbywa za pomocą tanich płynów do mycia podłóg, bo tanie płyny tego rodzaju to niewielka lub średnia skuteczność. Dlatego też raz na jakiś czas warto wynająć profesjonalną firmę sprzątającą, która lepiej wyczyści podłogi i ściany łazienki, w której przebierali się robotnicy.

Mowa tu o sprzątaniu, które przypomina detailing, bo podczas takiego sprzątania używa się znacznie skuteczniejszych płynów i specjalnych maszyn czyszczących, za pomocą których da się wyczyścić nawet spoiny pomiędzy płytkami.

Usługi tego typu firm nie są tanimi i dlatego nie każda osoba prywatna z nich skorzysta. Zdecydowanie częściej firmy te świadczą usługi właścicielom urodziwych hoteli, bo oni muszą dbać o sferę wizualną łazienek.

Samo zużywanie się płytek

Nie od dziś pewne jest to, że płytki gresowe się zużywają, czyli jeśli do łazienki wejdzie się w butach to piasek, który znajduje się na podeszwach, rysuje płytki na podłodze. Proces ten stale niszczy płytki, bo wielu z nas w pośpiechu wchodzi w butach do łazienki.

Podłogom zużytym w ten sposób czasami pomoże taki detailing polegający na wypolerowaniu płytek z brudu, a czasami trzeba niestety wymienić płytki na podłodze na te nowe, bo tylko tak można zadbać o sferę wizualną łazienki w należyty sposób.

Niektórzy w tego typu przypadkach zmieniają jedynie płytki na podłodze ze względu na koszt, ale inni wymienią też płytki na ścianach, po to, by zachować spójność wizualną i urodę danej łazienki. Mowa tu o tym, że niektórzy doceniają aparycję ścian i podłóg łazienki i dlatego nie godzą się na tani i słaby remont.