Niektórzy twierdzą, że porady profesjonalistów odnośnie do konserwacji bram są tymi prostymi, bo bramy wykonuje się z drewna lub z metalu, a czasami spotyka się bramy o stalowej konstrukcji, do której przykręcono pewną ilość ozdobnych desek. Każdy z tych typów to nieco inne wyzwania, jeśli chodzi o konserwację, która nie jest wybitnie trudną.

Czy tanie modele bram trzeba konserwować?

Znajdą się między nami tacy, którzy wolą wymienić tanią bramę wykonaną ze stalowych profili o przekroju prostokąta na nową, bo tego typu bramy są lekkie, a w fabrykach produkuje się je tysiącami lub dziesiątkami tysięcy w ciągu dnia. Tego typu bramy można na nowo pomalować specjalną farbą do stali, ale tylko te wykonywane na zamówienie są lite, czyli wykonuje się je z grubszej stali i dlatego też opłaca się je konserwować, po to by przetrwały nawet te kilkadziesiąt lat.

Porady profesjonalistów odnośnie do konserwacji bram stalowych są w tego typu przypadkach prostymi. Bramę należy oczyścić z rdzawego nalotu, na nowo pomalować i co jakiś czas doglądać jej stanu. Kluczowe znaczenie ma też przycinanie trawy pod nią, bo często wilgoć z roślin, które dotykają stalowej bramy, wywołuje korozję, która jest tym najistotniejszym problemem w przypadku tych bram.

Bramy wykonywane z drewna

Wielu z nas doskonale wie o tym, że brama z desek świerkowych wytrzyma znacznie mniej niż brama z desek dębowych. Kluczowe znaczenie ma też i to, że ten drugi rodzaj bramy jest też i tym droższym. Porady profesjonalistów dotyczące tego typu bram, są rzecz jasna tymi dość prostymi.

Mowa tu o kontrolowaniu takich bram, czyli nie tylko o ich impregnowaniu. Zaimpregnowanie drewna, które jest miękkie, nic nie da, bo takie drewno to drewno gnijące, które już jakiś czas temu straciło swoje właściwości.

Te drewniane elementy obowiązkowo trzeba wymienić na nowe, po to by brama zachowała swoją trwałość i by cieszyła wzrok swym wyglądem, bo w przypadku bramy z drewna nie można ot, tak sobie iść na skróty. Konserwację trzeba przeprowadzić poprawnie i co równie istotne dokładnie, bo w takiej bramie ten zdrowy rysunek drewna to ozdoba, o którą trzeba dbać zgodnie z instrukcjami specjalisty.

Stalowe bramy przesuwne

Stalowa brama przesuwna to dla wielu z nas model otwierany za pomocą silnika i elektroniki, czyli tego typu bramę nie tylko maluje się farbą do stali. W jej przypadku trzeba też posłuchać porad profesjonalisty i zadbać o ten mechanizm zamykający i otwierający daną bramę, która przesuwa się na rolkach po specjalnej szynie.

Te rolki rzecz jasna też się zużywają, bo w każdej z nich znajduje się łożysko i jeśli jedno z nich zaczyna wyraźniej hałasować, to trzeba je wymienić, po to by silnik nie zaczął się zużywać zbyt szybko.

Ten rodzaj bramy to także oprogramowanie sterujące, czyli można ją otworzyć za pomocą telefonu i specjalnej aplikacji. Całość ta zazwyczaj działa poprawnie, choć do tej walki z problemami natury elektronicznej zazwyczaj potrzebny jest technik ze znajomością oprogramowania. Osoba taka szybko znajdzie błąd oprogramowania i zapewne naprawi go w mniej niż godzinę.

Więcej informacji znajdziesz na Dbamyobramy.pl